Železniční most u Jezernice je 426 m dlouhý, 10,6 m vysoký a má 42 mostních oblouků. Původní cihlový most byl postaven r. 1847. R. 1873 byl rozšířen a zesílen mostem kamenným. V l. 1999–2001 prošel most rekonstrukcí, za jejíž provedení byla r. 2003 firmě Sudop udělena cena "Mostní dílo roku 2001".
Hlavní obrázek místa
© Tomáš Raška 2004
Viadukt u Jezernice - stavební zajímavost na Severní dráze císaře Ferdinanda je monumentální, 343 m dlouhý a 10 m vysoký viadukt se 41 oblouky (z nichž 30 má světlost 6,5 m) u obce Jezernice. Současná podoba tohoto kamenného viaduktu pochází z roku 1873, kdy byla v tomto úseku budována druhá kolej. Při vzniku trati Lipník nad Bečvou - Bohumín v roce 1847 stál na místě současného jezernického viaduktu mezi stanicemi cihlový most. V současnosti prošel viadukt rozsáhlou rekonstrukcí, která umožnila zvýšení nápravového tlaku železničních vozidel na 22,5 t. Nosnou funkci po rekonstrukci zajišťuje železobetonová klenba, zatímco původní cihlová klenba a vyzdívka plní roli původního historického vzhledu.
web, jps7, 13.2. 2005
turistické

Ve večerních hodinách 24. května bylo zprovozněno osvětlení Jezernického viaduktu v traťovém úseku Drahotuše - Lipník nad Bečvou, což přibližuje snímek Pavla Větříška pořízený během slavnosti, která zde byla uspořádána. Jezernický viadukt se skládá ze dvou částí: z cihlového viaduktu z roku 1842 a z viaduktu kamenného z roku 1873 (byl přistavěn při zdvoukolejňování tratě). Oba viadukty prošly v letech 2000 až 2001 rozsáhlou rekonstrukcí, která si vyžádala náklady ve výši 210 mil. Kč, přičemž byl v maximální možné míře zachován jejich původní vzhled. Viadukt byl každý večer nasvícen ze strany od hlavní silnice Ostrava - Přerov, netrvalo to však dlouho. Vyskytly se totiž problémy s majitelem pozemku, přes který vedou napájecí kabely a tak se do doby vyřešení záležitosti Jezernický viadukt opět ponořil do tmy.

web, jps7, 13.2. 2005

historie

Železniční most u Jezernice. Kamenný viadukt je 426 m dlouhý, 10,6 m vysoký a má 35 velkých oblouků (7,59 m) a 7 malých (5,69 m). Most leží na úseku trati Lipník nad Bečvou – Hranice. Původní cihlový most byl postaven r. 1847 na bývalé Severní dráze císaře Ferdinanda. R. 1873, kdy byla na trati přidávána druhá kolej, byl rozšířen a zesílen mostem kamenným. Postupem času začal most vykazovat velmi silné známky opotřebení – trhliny, utržené klenební věnce, vykloněné průčelní zdivo, atp. V l. 1999–2001 byla provedena jeho rekonstrukce a nyní má po přidání železobetonové klenby výrazně vyšší nosnost (22,5 t). Projekt vypracovala firma SUDOP Praha a.s. – Ing. Karel Štěrba a kol. Roku 2003 byla za rekonstrukci mostu udělena Ministerstvem dopravy ČR cena "Mostní dílo roku 2001".

1.10. 2011

Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Jezernice

Místa v okolí

 Helfštýn
 Týn nad Bečvou
 kaple sv. Josefa
 městské opevnění
 zvonice
 obecní špitál
 radnice
 mariánský sloup
 Floriánská kašna
 kaple sv. Petra
 synagoga
 kostel sv. Havla
 kaple sv. Rocha
 Lipník nad Bečvou
 Drahotuše
 Rybáře
 hradiště Obírka
 mlýnský náhon
 Kladníky
 Kladníky
 Hlinsko
 Kunzov
 Oprostovice
 městské hradby
 radnice
 Nová synagoga
 mariánský sloup
 Hranice
 lázně
 Šišma
 Soudkova štola
 kaple sv. Peregrina
 Svrčov
 zvonice
 Hranická propast
 Pavlovice u Přerova
 Puchart
 Veselíčko
 Ústí
 kaple
 Lhotsko
 větrný mlýn
 Lom Olšovec
 Hradčany
 Pavlovice u Přerova
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Josefa
 Potštát
 Hodinová věž
 morový sloup
 Malhotice
 Malhotice
 Prosenice
 Partutovice
 Nahošovice
 Lazníčky
 Lazníky
 kaple sv. Floriána
 Horní Újezd
 Skalička
 Dřevohostice
 kaple sv. Urbana
 Buk
 Skalička
 kostel sv. Havla
 zvonice
 Všechovice
 Zákřov
 Špičky
 Libosváry
 Daskabát
 Želatovice
 Domaželice
 kostel sv. Jiří
 Čechy
 Loukov
 Bílý kámen
 Tršice
 socha žáby
 Prusy
 Kelč
 kaple sv. Kunhuty
 Jestřabí (Habicht)
 Otěhřiby
 kostel sv. Jiljí
 kaple Panny Marie
 Čekyně
 kostel sv. Jiří
 městské opevnění
 Komárno
 Korvínský dům
 Přerov
 bratrská škola
 synagoga
 Městský dům
 kostel sv. Vavřince
 Bores
 Švédské šance
 Velká Střelná
 Velká Střelná
 kaple sv. Floriána
 pozorovatelna CO
 Štulbach
 kostel sv. Mikuláše
 Nový Šaumburk
 Loučka
 Horní Moštěnice
 Šaumburk
 Dobrčice
 Hradiště
 Rajnochovice
 kostel sv. Floriána
 městské hradby
 katovna
 Odry
 Hluboký
Základní informace místa
ID místa: 2851
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.2.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama