Železniční most u Jezernice je 426 m dlouhý, 10,6 m vysoký a má 42 mostních oblouků. Původní cihlový most byl postaven r. 1847. R. 1873 byl rozšířen a zesílen mostem kamenným. V l. 1999–2001 prošel most rekonstrukcí, za jejíž provedení byla r. 2003 firmě Sudop udělena cena "Mostní dílo roku 2001".
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 10/2022
Viadukt u Jezernice - stavební zajímavost na Severní dráze císaře Ferdinanda je monumentální, 343 m dlouhý a 10 m vysoký viadukt se 41 oblouky (z nichž 30 má světlost 6,5 m) u obce Jezernice. Současná podoba tohoto kamenného viaduktu pochází z roku 1873, kdy byla v tomto úseku budována druhá kolej. Při vzniku trati Lipník nad Bečvou - Bohumín v roce 1847 stál na místě současného jezernického viaduktu mezi stanicemi cihlový most. V současnosti prošel viadukt rozsáhlou rekonstrukcí, která umožnila zvýšení nápravového tlaku železničních vozidel na 22,5 t. Nosnou funkci po rekonstrukci zajišťuje železobetonová klenba, zatímco původní cihlová klenba a vyzdívka plní roli původního historického vzhledu.
web, jps7, 13.2. 2005
turistické

Ve večerních hodinách 24. května bylo zprovozněno osvětlení Jezernického viaduktu v traťovém úseku Drahotuše - Lipník nad Bečvou, což přibližuje snímek Pavla Větříška pořízený během slavnosti, která zde byla uspořádána. Jezernický viadukt se skládá ze dvou částí: z cihlového viaduktu z roku 1842 a z viaduktu kamenného z roku 1873 (byl přistavěn při zdvoukolejňování tratě). Oba viadukty prošly v letech 2000 až 2001 rozsáhlou rekonstrukcí, která si vyžádala náklady ve výši 210 mil. Kč, přičemž byl v maximální možné míře zachován jejich původní vzhled. Viadukt byl každý večer nasvícen ze strany od hlavní silnice Ostrava - Přerov, netrvalo to však dlouho. Vyskytly se totiž problémy s majitelem pozemku, přes který vedou napájecí kabely a tak se do doby vyřešení záležitosti Jezernický viadukt opět ponořil do tmy.

web, jps7, 13.2. 2005

historie

Železniční most u Jezernice. Kamenný viadukt je 426 m dlouhý, 10,6 m vysoký a má 35 velkých oblouků (7,59 m) a 7 malých (5,69 m). Most leží na úseku trati Lipník nad Bečvou – Hranice. Původní cihlový most byl postaven r. 1847 na bývalé Severní dráze císaře Ferdinanda. R. 1873, kdy byla na trati přidávána druhá kolej, byl rozšířen a zesílen mostem kamenným. Postupem času začal most vykazovat velmi silné známky opotřebení – trhliny, utržené klenební věnce, vykloněné průčelní zdivo, atp. V l. 1999–2001 byla provedena jeho rekonstrukce a nyní má po přidání železobetonové klenby výrazně vyšší nosnost (22,5 t). Projekt vypracovala firma SUDOP Praha a.s. – Ing. Karel Štěrba a kol. Roku 2003 byla za rekonstrukci mostu udělena Ministerstvem dopravy ČR cena "Mostní dílo roku 2001".

1.10. 2011

Komentáře

Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Jezernice

Místa v okolí

 Ferdinandův tunel
 Helfštýn
 Týn nad Bečvou
 kaple sv. Josefa
 městské opevnění
 obecní špitál
 zvonice
 radnice
 mariánský sloup
 Floriánská kašna
 kaple sv. Petra
 synagoga
 kostel sv. Havla
 kaple sv. Rocha
 Lipník nad Bečvou
 Drahotuše
 Rybáře
 hradiště Obírka
 mlýnský náhon
 Kladníky
 Kladníky
 Hlinsko
 Kunzov
 Oprostovice
 městské hradby
 mariánský sloup
 radnice
 Nová synagoga
 Hranice
 lázně
 Soudkova štola
 kaple sv. Peregrina
 Šišma
 zvonice
 Svrčov
 Hranická propast
 Pavlovice u Přerova
 Puchart
 Ústí
 Veselíčko
 kaple
 Lhotsko
 větrný mlýn
 Lom Olšovec
 Hradčany
 Pavlovice u Přerova
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Josefa
 Hodinová věž
 morový sloup
 Potštát
 Malhotice
 Malhotice
 Nahošovice
 Prosenice
 Partutovice
 Lazníčky
 Lazníky
 kaple sv. Floriána
 Horní Újezd
 kaple sv. Urbana
 Skalička
 Dřevohostice
 Buk
 kostel sv. Havla
 zvonice
 Všechovice
 Skalička
 Zákřov
 Kamenec
 kaple sv. Vendelína
 Špičky
 Libosváry
 Daskabát
 Želatovice
 Domaželice
 kostel sv. Jiří
 Čechy
 Loukov
 Bílý kámen
 socha žáby
 Prusy
 Tršice
 Kelč
 kaple sv. Kunhuty
 Jestřabí (Habicht)
 Otěhřiby
 kostel sv. Jiljí
 kaple Panny Marie
 Komárno
 Čekyně
 kostel sv. Jiří
 městské opevnění
 bratrská škola
 Korvínský dům
 Přerov
 synagoga
 Městský dům
 kostel sv. Vavřince
 Bores
 Švédské šance
 Velká Střelná
 Veselská rozhledna
 Velká Střelná
 pozorovatelna CO
 Štulbach
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Mikuláše
 Nový Šaumburk
 Horní Moštěnice
 Loučka
 Dobrčice
 Šaumburk
 Hradiště
 Rajnochovice
 kostel sv. Floriána
 Rajnochovice
 městské hradby
 katovna
 Odry
 Hluboký
Základní informace místa
ID místa: 2851
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.2.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama