Železniční most u Jezernice je 426 m dlouhý, 10,6 m vysoký a má 42 mostních oblouků. Původní cihlový most byl postaven r. 1847. R. 1873 byl rozšířen a zesílen mostem kamenným. V l. 1999–2001 prošel most rekonstrukcí, za jejíž provedení byla r. 2003 firmě Sudop udělena cena "Mostní dílo roku 2001".
Hlavní obrázek místa
© Tomáš Raška 2004
Viadukt u Jezernice - stavební zajímavost na Severní dráze císaře Ferdinanda je monumentální, 343 m dlouhý a 10 m vysoký viadukt se 41 oblouky (z nichž 30 má světlost 6,5 m) u obce Jezernice. Současná podoba tohoto kamenného viaduktu pochází z roku 1873, kdy byla v tomto úseku budována druhá kolej. Při vzniku trati Lipník nad Bečvou - Bohumín v roce 1847 stál na místě současného jezernického viaduktu mezi stanicemi cihlový most. V současnosti prošel viadukt rozsáhlou rekonstrukcí, která umožnila zvýšení nápravového tlaku železničních vozidel na 22,5 t. Nosnou funkci po rekonstrukci zajišťuje železobetonová klenba, zatímco původní cihlová klenba a vyzdívka plní roli původního historického vzhledu.
web, jps7, 13.2. 2005
turistické

Ve večerních hodinách 24. května bylo zprovozněno osvětlení Jezernického viaduktu v traťovém úseku Drahotuše - Lipník nad Bečvou, což přibližuje snímek Pavla Větříška pořízený během slavnosti, která zde byla uspořádána. Jezernický viadukt se skládá ze dvou částí: z cihlového viaduktu z roku 1842 a z viaduktu kamenného z roku 1873 (byl přistavěn při zdvoukolejňování tratě). Oba viadukty prošly v letech 2000 až 2001 rozsáhlou rekonstrukcí, která si vyžádala náklady ve výši 210 mil. Kč, přičemž byl v maximální možné míře zachován jejich původní vzhled. Viadukt byl každý večer nasvícen ze strany od hlavní silnice Ostrava - Přerov, netrvalo to však dlouho. Vyskytly se totiž problémy s majitelem pozemku, přes který vedou napájecí kabely a tak se do doby vyřešení záležitosti Jezernický viadukt opět ponořil do tmy.

web, jps7, 13.2. 2005

historie

Železniční most u Jezernice. Kamenný viadukt je 426 m dlouhý, 10,6 m vysoký a má 35 velkých oblouků (7,59 m) a 7 malých (5,69 m). Most leží na úseku trati Lipník nad Bečvou – Hranice. Původní cihlový most byl postaven r. 1847 na bývalé Severní dráze císaře Ferdinanda. R. 1873, kdy byla na trati přidávána druhá kolej, byl rozšířen a zesílen mostem kamenným. Postupem času začal most vykazovat velmi silné známky opotřebení – trhliny, utržené klenební věnce, vykloněné průčelní zdivo, atp. V l. 1999–2001 byla provedena jeho rekonstrukce a nyní má po přidání železobetonové klenby výrazně vyšší nosnost (22,5 t). Projekt vypracovala firma SUDOP Praha a.s. – Ing. Karel Štěrba a kol. Roku 2003 byla za rekonstrukci mostu udělena Ministerstvem dopravy ČR cena "Mostní dílo roku 2001".

1.10. 2011

Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Jezernice

Místa v okolí

 Helfštýn
 Týn nad Bečvou
 kaple sv. Josefa
 městské opevnění
 obecní špitál
 zvonice
 radnice
 mariánský sloup
 Floriánská kašna
 synagoga
 kaple sv. Petra
 kostel sv. Havla
 Lipník nad Bečvou
 kaple sv. Rocha
 Drahotuše
 Rybáře
 hradiště Obírka
 mlýnský náhon
 Kladníky
 Kladníky
 Hlinsko
 Kunzov
 Oprostovice
 městské hradby
 mariánský sloup
 radnice
 Nová synagoga
 Hranice
 lázně
 Soudkova štola
 kaple sv. Peregrina
 Šišma
 zvonice
 Svrčov
 Hranická propast
 Pavlovice u Přerova
 Puchart
 Ústí
 Veselíčko
 Lhotsko
 větrný mlýn
 Lom Olšovec
 kaple
 Hradčany
 Pavlovice u Přerova
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Josefa
 Hodinová věž
 morový sloup
 Potštát
 Malhotice
 Malhotice
 Nahošovice
 Prosenice
 Partutovice
 Lazníčky
 Lazníky
 Horní Újezd
 kaple sv. Floriána
 kaple sv. Urbana
 Skalička
 Dřevohostice
 Buk
 kostel sv. Havla
 zvonice
 Všechovice
 Skalička
 Zákřov
 Špičky
 Libosváry
 Daskabát
 Domaželice
 Želatovice
 kostel sv. Jiří
 Čechy
 Loukov
 Bílý kámen
 Prusy
 Tršice
 socha žáby
 Kelč
 kaple sv. Kunhuty
 Jestřabí (Habicht)
 Otěhřiby
 kostel sv. Jiljí
 kaple Panny Marie
 Komárno
 Čekyně
 kostel sv. Jiří
 městské opevnění
 bratrská škola
 Korvínský dům
 Přerov
 synagoga
 Městský dům
 kostel sv. Vavřince
 Bores
 Švédské šance
 Velká Střelná
 Veselská rozhledna
 Velká Střelná
 pozorovatelna CO
 Štulbach
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Mikuláše
 Nový Šaumburk
 Horní Moštěnice
 Loučka
 Dobrčice
 Šaumburk
 Hradiště
 kostel sv. Floriána
 Rajnochovice
 městské hradby
 katovna
 Odry
 Hluboký
Základní informace místa
ID místa: 2851
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.2.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama