Zaniklý pozdně románský kostel, jehož základy byly znovuobjeveny v letech 2002–2004 při archeologickém výzkumu.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit , 10/2011
V okolí kostela jsou instalovány informační tabule s podrobnostmi o archeologických pracech přímo na lokalitě, kde kostel stával, tak i v širokém okolí (štoly, sejpy atd.) Při konzervaci zdiva kostela došlo k jeho částečnému doplnění. Nové zdivo je od původního odděleno naznačenou barevnou linkou.
17.1. 2007
historie

Kostel svatého Mikuláše pod Krudumem (Chlumem)

Zaniklý pozdně románský kostel s protáhlou hlavní lodi s pravoúhlým presbytářem vyrostl na skalním výchozu poblíže průsmyku na staré cestě ze Sokolova do Lokte. Výzkum nalezl bohatý archeologický materiál, jež poskytl cenné informace o jeho existenci. Historické prameny ho poprvé zmiňují roku 1253 v souvislosti s majetkem řádu křížovníků s červenou hvězdou jako filiální k loketskému kostelu sv. Václava spolu s dalšími, dnes již zaniklými kostely sv. Wolfganga a sv. Jana Křtitele. Archeologický výzkum prováděný v letech 2002-2004 Krajským muzeem Karlovy Vary a Sdružením dětí a mládeže Horní Slavkov lokalitu identifikoval a odhalil i souvislosti jeho vzniku s vazbou na okolní osídlení a objevené stopy důlní činnosti. Překvapivě velký kostel v těchto končinách napovídá, že ve 13. století, kdy tato stavba vznikla, zde panoval čilý ruch, pravděpodobně v souvislosti s těžbou významné suroviny. Se…  číst dále

Výtah z textu na informační tabuli, 17.1. 2007

Další texty historie
Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Horní Slavkov

Místa v okolí

 Krudum
 radnice
 trojiční sloup
 Loket – MPR
 kostel sv. Václava
 silniční most
 Loket
 městské hradby
 kaple sv. Anny
 Plikenštejn
 Těšovice
 hornické muzeum
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiří
 Hard
 Krásenský vrch
 statek Bernard
 Jeskynní vyhlídka
 evangelický kostel
 Sokolov
 radnice
 Jubilejní kašna
 mariánský sloup
 Svatošské skály
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 Doubí
 bývalý hotel Central
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Lipnice
 Arnoltov
 Bečov nad Teplou
 mariánský sloup
 radnice
 Bečov nad Teplou
 synagoga
 kostel sv. Jiří
 Týn
 Pluhův bor
 židovský hřbitov
 Šabina
 boží muka
 Chlumek
 Chlumek
 kostel sv. Linharta
 popraviště
 Chlumek
 kaple sv. Siarda
 kostel sv. Urbana
 Diana
 Kager, Starý zámek
 kostel sv. Kříže
 Rusov
 vyhlídka Karla IV.
 Jelení pramen
 Kladské rašeliny
 kostel sv. Lukáše
 Jelení skok
 Kladský rybník
 Zámecká kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Jižní prameny
 Karlovy Vary
 Hartenberg
 Sadová kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Tržní kolonáda
 Kladská
 Sedlec
 Boučí
 Smraďoch
 Kamenný Dvůr
 židovský hřbitov
 Kynšperk nad Ohří
 Goethova vyhlídka
 smírčí kříž
 Poutnov
 kostel sv. Vavřince
 Dalovice
 Kynžvart
 židovský hřbitov
 Dalovice
 Dalovice
 Šibeniční vrch
 Jindřichovice
 židovský hřbitov
 Boršengrýn
 Manský dvůr
 Hájek
Základní informace místa
ID místa: 4915
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.1.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama