Dřevěná rozhledna opláštěná nerezovými šablonami má podobu krabičky zápalek se dvěma zasíťovanými okny. Celkem je 7,7 m vysoká. Vyhlídková plošina ve výši 5,5 m je dostupná po 20 schodech. Stavba vznikla v letech 2018-2019 v horní části lyžařského areálu Neklid nad Božím Darem.
Hlavní obrázek místa
Boží vyhlídka
© Vlastimil Vozka 10/2018
Dřevěná rozhledna opláštěná nerezovými šablonami stojí sice v horní části sjezdovky v lyžařském areálu Neklid jen asi 1 km jihovýchodně od Božího Daru, avšak nachází se již na katastrálním území města Jáchymov. Leží ve vysoké poloze, nemá proto klasickou podobu věže, nýbrž tvar pohozené krabičky zápalek. Vyhlídka je volně přístupná od dubna do října, v období listopad až březen je z důvodu nevhodných klimatických podmínek uzavřena. Z centra Božího Daru vede k rozhledně červená turistická značka, ta stoupá po sjezdovce v přilehlém lyžařském areálu Neklid až k rozhledně (celkem cca 1 km při převýšení 70 m), kratší trasa však vede z opačné strany z parkoviště lyžařského areálu, odkud je to k vyhlídce po červené jen asi 500 m.
22.9. 2019
historie

Nevelká dřevěná vyhlídka byla z podnětu města Boží Dar postavena v lokalitě Neklid v roce 2018. Její projekt připravilo r. 2012 liberecké Studio Mjölk architekti, přičemž stavba byla pojata jako na výšku postavená zapomenutá krabička od zápalek o půdorysu 4,2 x 2,2 m. Stříbrně se lesknoucí povrch vyhlídky z nerezových šablon pak připomíná těžbu stříbra v tomto regionu. Dvě velkoplošná vyhlídková okna jsou vyplněna ochrannou sítí. Výstavba Boží vyhlídky probíhala od května 2018, dokončovací práce a terénní úpravy pak byly provedeny po skončení zimního období na jaře 2019, kolaudace stavby proběhla v květnu 2019. Dodavatelem vyhlídky byla společnost Taxus spol. s r.o. z Rychnova u Jablonce nad Nisou. Náklady na její zbudování dosáhly cca 1,7 mil. Kč. Město Boží Dar je pokrylo zejména díky dotaci v rámci projektu "Poznávání kulturního a přírodního dědictví, včetně doprovodné infrastruktury v regionu Centrální…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací webu rozhledny webzdarma), 12.8. 2020

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Jáchymov

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 Klínovec
 kostel sv. Jáchyma
 mincovna
 boží muka
 nová radnice
 Jáchymov
 Freudenstein
 evangelický kostel
 kaple sv. Anny
 městský hřbitov
 kaple sv. Barbory
 štola Johannes
 vápenka
 kaple v býv. Popově
 důl Mauritius
 Rudá věž smrti
 Plešivec
 Hauenštejn
 Květnová
 Květnová
 železárna
 Nebesa
 Himlštejn
 Blatenský příkop
 Blatenský vrch
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 mariánský sloup
 radnice
 Vlčí jámy
 kostel sv. Terezie
 Ostrov
 kostel sv. Vavřince
 sousoší Kalvarie
 kostel Všech svatých
 kamenný viadukt
 dům čp. 309
 kostel sv. Martina
 Mořičov
 Perštejn
 Hájek
 radnice
 Velichov
 Radošov
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Tisovský vrch
 Nejdek
 kostel sv. Martina
 Nejdek
 kostel sv. Kryštofa
Základní informace místa
ID místa: 14384
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.9.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama