Dřevěná rozhledna opláštěná nerezovými šablonami má podobu krabičky zápalek se dvěma zasíťovanými okny. Celkem je 7,7 m vysoká. Vyhlídková plošina ve výši 5,5 m je dostupná po 20 schodech. Stavba vznikla v letech 2018-2019 v horní části lyžařského areálu Neklid nad Božím Darem.
Hlavní obrázek místa
Boží vyhlídka
© Vlastimil Vozka 10/2018
Dřevěná rozhledna opláštěná nerezovými šablonami stojí sice v horní části sjezdovky v lyžařském areálu Neklid jen asi 1 km jihovýchodně od Božího Daru, avšak nachází se již na katastrálním území města Jáchymov. Leží ve vysoké poloze, nemá proto klasickou podobu věže, nýbrž tvar pohozené krabičky zápalek. Vyhlídka je volně přístupná od dubna do října, v období listopad až březen je z důvodu nevhodných klimatických podmínek uzavřena. Z centra Božího Daru vede k rozhledně červená turistická značka, ta stoupá po sjezdovce v přilehlém lyžařském areálu Neklid až k rozhledně (celkem cca 1 km při převýšení 70 m), kratší trasa však vede z opačné strany z parkoviště lyžařského areálu, odkud je to k vyhlídce po červené jen asi 500 m.
22.9. 2019
historie

Nevelká dřevěná vyhlídka byla z podnětu města Boží Dar postavena v lokalitě Neklid v roce 2018. Její projekt připravilo r. 2012 liberecké Studio Mjölk architekti, přičemž stavba byla pojata jako na výšku postavená zapomenutá krabička od zápalek o půdorysu 4,2 x 2,2 m. Stříbrně se lesknoucí povrch vyhlídky z nerezových šablon pak připomíná těžbu stříbra v tomto regionu. Dvě velkoplošná vyhlídková okna jsou vyplněna ochrannou sítí. Výstavba Boží vyhlídky probíhala od května 2018, dokončovací práce a terénní úpravy pak byly provedeny po skončení zimního období na jaře 2019, kolaudace stavby proběhla v květnu 2019. Dodavatelem vyhlídky byla společnost Taxus spol. s r.o. z Rychnova u Jablonce nad Nisou. Náklady na její zbudování dosáhly cca 1,7 mil. Kč. Město Boží Dar je pokrylo zejména díky dotaci v rámci projektu "Poznávání kulturního a přírodního dědictví, včetně doprovodné infrastruktury v regionu Centrální…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací webu rozhledny webzdarma), 12.8. 2020

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Jáchymov

Místa v okolí

 Klínovec
 kostel sv. Jáchyma
 boží muka
 nová radnice
 mincovna
 Freudenstein
 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 městský hřbitov
 vápenka
 Rudá věž smrti
 Plešivec
 Horní hrad
 Květnová
 železárna
 Květnová
 Himlštejn
 Blatenský příkop
 Blatenský vrch
 mariánský sloup
 radnice
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 kostel sv. Terezie
 Ostrov
 kostel Všech svatých
 sousoší Kalvarie
 dům čp. 309
 kostel sv. Martina
 Mořičov
 Perštejn
 Hájek
 radnice
 Velichov
 Radošov
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Tisovský vrch
 kostel sv. Martina
 Nejdek
 Nejdek
 kostel sv. Kryštofa
Základní informace místa
ID místa: 14384
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.9.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama