Postavena r. 1911-1913 podle projektu architekta F. Ohmanna. Dnes po rekonstrukci z r. 2001. Atrium zdobí plastika Ducha pramenů ze železitého pískovce. Její součástí je Horní Zámecký pramen (č.4) a nepřístupná část Dolní Zámeckého pramene (č.3).
Hlavní obrázek místa
Pavilon Horního Zámeckého pramene
© Luděk Pitter 05/2005
Zámecká kolonáda splynula v jeden celek z původní kolonády Horního Zámeckého pramene a kolonády Dolního Zámeckého pramene. Byla postavena počátkem 20. stol. podle projektů Friedricha Ohmanna a později, krátce před II. světovou válkou, byla upravena a doplněna o plastiku Ducha pramenů ze železitého pískovce od V. Hejdy z Vídně. V současné době je po rekonstrukci z roku 2001. Její součástí je Horní Zámecký pramen a Dolní Zámecký pramen. Zámecké prameny Vývěr má teplotu až 64 °C , vydatnost až 200 l/min. Zámecký pramen vyvěrá 14 m nad úrovní Vřídla a je nejvýše položeným ze všech karlovarských pramenů. Starší i novější jímání Zámeckých pramenů je v suterénní chodbě pod tzv. Slunečním dvorem a bazénovým prostorem Zámeckých lázní.
L.P., 20.5. 2005
turistické

Dolní Zámecký pramen (pramen č. 3) Takto je označován vývěr před Duchem pramenů ve Slunečním dvoře, který má teplotu 61,4 °C a je přístupný jen klientům Zámeckých lázní. Veřejnosti volně přístupný Dolní Zámecký pramen je součástí Tržní kolonády.

L.P., 20.5. 2005

Další texty turistické
historie

Zámecký pramen je znám od roku 1769, ale využíván byl až po roce 1784, kdy byla jeho voda přivedena do kamenné jímky. V roce.1909 zvítězil projekt architekta F. Ohmanna a v letech 1911 - 1913 byla podle projektu postavena Zámecká kolonáda. Její součástí je i pavilon Horního Zámeckého Pramene.

L.P., 20.5. 2005

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Karlovy Vary

Místa v okolí

 Tržní kolonáda
 Karlovy Vary
 Jelení skok
 Vřídelní kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 kostel sv. Lukáše
 Sadová kolonáda
 Jelení pramen
 vyhlídka Karla IV.
 Jižní prameny
 Diana
 Goethova vyhlídka
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Urbana
 Dalovice
 Dalovice
 kostel sv. Linharta
 Dalovice
 Sedlec
 Doubí
 Svatošské skály
 Andělská Hora
 Šemnická skála
 Hájek
 Jeskynní vyhlídka
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Skalky skřítků
 Lázně Kyselka
 Bučina
 Mořičov
 Ostrov
 radnice
 mariánský sloup
 Stružná
 kaple sv. Anny
 Radošov
 městské hradby
 kostel sv. Václava
 trojiční sloup
 Loket – MPR
 Loket
 radnice
 silniční most
 kostel sv. Jiří
 Javorná
 kostel sv. Martina
 Velichov
 Bražec
 Rudá věž smrti
 kaple v býv. Popově
 Květnová
 hornické muzeum
 Květnová
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Mikuláše
 Hungerberg
 kaple Panny Marie z Re
 kašna
 neogotická studna
 radnice
 Hartenštejn
 bývalá fara
 Bochov
 kostel sv. Kateřiny
 Krudum
 Plešivec
 Lipnice
 Nejdek
 Krásenský vrch
 boží muka
 kaple sv. Floriána
 Bečov nad Teplou
 kostel sv. Martina
 Nejdek
 Těšovice
 Hauenštejn
 Tisovský vrch
 kostel sv. Leonarda
 Himlštejn
 Údrč
 Údrč
 Nebesa
 Plikenštejn
 kaple sv. Anny
Kontaktní informace
V pronájmu společnosti
EDEN GROUP a.s.
Na Vyhlídce 50
360 01 Karlovy Vary
Tel: +420 353 222 649
http://www.edenhotels.cz/
Základní informace místa
ID místa: 3153
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.5.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama