Stará gotická tvrz v Hájku byla postavena na zač. 14. stol, i když první zmínka o vsi je až z r. 1409. V r. 1525 vlastní Hájek Sebastián Hoffmann z Münchshofu. Po něm Kryštof, který na severní části tvrziště staví renesanční tvrz, která se připomíná v r. 1567.
Hlavní obrázek místa
Příkop a pahorek tvrziště
© Martin Kabeláč 10/2011
Tvrziště se nachází v severní, výše položené části vsi Hájek, ležící nedaleko starého silničního spojení mezi Karlovými Vary a Ostrovem nad Ohří, 7 km severovýchodně od centra Karlových Varů a 3 km jihozápadně od Ostrova nad Ohří. Pozůstatky tvrziště najdeme nad vsí v zahradách mezi čp. 68 (obecní úřad) a čp. 21.
Rodochrozit , 25.10. 2011
popis

Terénní pozůstatky starší tvrze se nachází nad vsí v zahradách čp. 68 a původně 21, na jehož pozemku vyrostl nový dům. Mírně oválná plošina tvrziště původně obklopená vodním příkopem, který je v jižní části dochován a zarostlý rákosím. Mladší tvrz stála ještě v průběhu 19. století v místech zasypaného severního příkopu gotické tvrze. Dnes v těchto místech stojí novostavba domu.

Petr Nožička, čerpáno z Encyklopedie českých tvrzí, 1. dílo, Argo, Praha 1997, 9.11. 2011

historie

První zmínka o vsi zvané původně Grassengrün, pochází až z roku 1409. Jedna její část patřila ostrovským měšťanům, druhý větší díl byl loketským lénem. O jeho majitelích jsou však zprávy až z počátku 16. stol. V roce 1525 to byl Sebastián Hoffmann z Münchshofu a po něm Kryštof, za nějž se poprvé v roce 1567 připomíná i panské sídlo. V roce 1602 koupil Hájek od Kryštofových potomků Štěpán Šlik. Mezi dalšími držiteli se objevuje např. Jiří Sebastián Multz z Baldova, jehož příbuzní statek r. 1685 prodali Juliovi Františkovi, knížeti saskému. Ten jej pak natrvalo připojil k ostrovskému panství. Tvrz v Hájku však zřejmě vznikla již ve 14. století na loketském lénu a jako sídlo loketských manů sloužila až do 16. století. Zhruba v jeho polovině byla nahrazena novým sídlem, již charakteru renesančního zámečku, který popisují prameny v l. 1567–1685 jako rytířské sídlo. Po připojení k ostrovskému panství sídlo…  číst dále

Rodochrozit - Encyklopedie českých tvrzí, 1. dílo, Argo, Praha 1997, 25.10. 2011

Půdorys místa

terénní náčrt tvrziště, stav roku 1987
© J. Úlovec (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, I. díl [A-J], ARGO, Praha 1998)
Obrázek Obrázek Obrázek
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Hájek

Místa v okolí

 Ostrov
 radnice
 mariánský sloup
 Mořičov
 Dalovice
 Dalovice
 Dalovice
 Rudá věž smrti
 Radošov
 Květnová
 Lázně Kyselka
 Velichov
 Goethova vyhlídka
 Květnová
 Sadová kolonáda
 Bučina
 Mlýnská kolonáda
 Tržní kolonáda
 kostel sv. Lukáše
 Šemnická skála
 Karlovy Vary
 Zámecká kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 kostel sv. Kříže
 Děpoltovice
 Jelení skok
 Děpoltovice
 kostel sv. Urbana
 Skalky skřítků
 Jižní prameny
 Jelení pramen
 Diana
 vyhlídka Karla IV.
 městský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Andělská Hora
 evangelický kostel
 Freudenstein
 mincovna
 boží muka
 nová radnice
 Plešivec
 kostel sv. Jáchyma
 Horní hrad
 Doubí
 Himlštejn
 Svatošské skály
 Stružná
 Klínovec
 Boží vyhlídka
 Jeskynní vyhlídka
 Nejdek
 kostel sv. Martina
 Jírov
 Nejdek
 Bražec
 Tisovský vrch
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 Loket – MPR
 silniční most
 kostel sv. Václava
 Loket
 radnice
 trojiční sloup
 Blatenský vrch
 Blatenský příkop
 Hungerberg
 kašna
 radnice
 kaple Panny Marie z Re
 neogotická studna
 bývalá fara
 Perštejn
 kostel sv. Terezie
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 10481
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.11.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama