Stará gotická tvrz v Hájku byla postavena na zač. 14. stol, i když první zmínka o vsi je až z r. 1409. V r. 1525 vlastní Hájek Sebastián Hoffmann z Münchshofu. Po něm Kryštof, který na severní části tvrziště staví renesanční tvrz, která se připomíná v r. 1567.
Hlavní obrázek místa
Pahorek tvrziště
© Petr Nožička 10/2011
Tvrziště se nachází v severní, výše položené části vsi Hájek, ležící nedaleko starého silničního spojení mezi Karlovými Vary a Ostrovem nad Ohří, 7 km severovýchodně od centra Karlových Varů a 3 km jihozápadně od Ostrova nad Ohří. Pozůstatky tvrziště najdeme nad vsí v zahradách mezi čp. 68 (obecní úřad) a čp. 21.
Rodochrozit , 25.10. 2011
popis

Terénní pozůstatky starší tvrze se nachází nad vsí v zahradách čp. 68 a původně 21, na jehož pozemku vyrostl nový dům. Mírně oválná plošina tvrziště původně obklopená vodním příkopem, který je v jižní části dochován a zarostlý rákosím. Mladší tvrz stála ještě v průběhu 19. století v místech zasypaného severního příkopu gotické tvrze. Dnes v těchto místech stojí novostavba domu.

Petr Nožička, čerpáno z Encyklopedie českých tvrzí, 1. dílo, Argo, Praha 1997, 9.11. 2011

historie

První zmínka o vsi zvané původně Grassengrün, pochází až z roku 1409. Jedna její část patřila ostrovským měšťanům, druhý větší díl byl loketským lénem. O jeho majitelích jsou však zprávy až z počátku 16. stol. V roce 1525 to byl Sebastián Hoffmann z Münchshofu a po něm Kryštof, za nějž se poprvé v roce 1567 připomíná i panské sídlo. V roce 1602 koupil Hájek od Kryštofových potomků Štěpán Šlik. Mezi dalšími držiteli se objevuje např. Jiří Sebastián Multz z Baldova, jehož příbuzní statek r. 1685 prodali Juliovi Františkovi, knížeti saskému. Ten jej pak natrvalo připojil k ostrovskému panství. Tvrz v Hájku však zřejmě vznikla již ve 14. století na loketském lénu a jako sídlo loketských manů sloužila až do 16. století. Zhruba v jeho polovině byla nahrazena novým sídlem, již charakteru renesančního zámečku, který popisují prameny v l. 1567–1685 jako rytířské sídlo. Po připojení k ostrovskému panství sídlo…  číst dále

Rodochrozit - Encyklopedie českých tvrzí, 1. dílo, Argo, Praha 1997, 25.10. 2011

Půdorys místa

terénní náčrt tvrziště, stav roku 1987
© J. Úlovec (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, I. díl [A-J], ARGO, Praha 1998)
Obrázek Obrázek Obrázek
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Hájek

Místa v okolí

 Ostrov
 radnice
 mariánský sloup
 Mořičov
 Dalovice
 Dalovice
 Dalovice
 Radošov
 Rudá věž smrti
 kaple v býv. Popově
 Sedlec
 Květnová
 Lázně Kyselka
 Velichov
 Goethova vyhlídka
 Květnová
 Sadová kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Bučina
 Tržní kolonáda
 Karlovy Vary
 Šemnická skála
 kostel sv. Lukáše
 kostel sv. Kříže
 Děpoltovice
 Jelení skok
 Zámecká kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Děpoltovice
 kostel sv. Urbana
 Skalky skřítků
 Jelení pramen
 Jižní prameny
 vyhlídka Karla IV.
 Diana
 kaple sv. Barbory
 městský hřbitov
 Andělská Hora
 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 Jáchymov
 Freudenstein
 mincovna
 kostel sv. Linharta
 nová radnice
 boží muka
 kostel sv. Jáchyma
 Plešivec
 Hauenštejn
 Doubí
 Himlštejn
 Nebesa
 Svatošské skály
 Stružná
 Klínovec
 důl Mauritius
 Boží vyhlídka
 Jeskynní vyhlídka
 Nejdek
 kamenný viadukt
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Martina
 Jírov
 Nejdek
 Bražec
 Tisovský vrch
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 městské hradby
 Loket – MPR
 Loket
 kostel sv. Václava
 silniční most
 radnice
 trojiční sloup
 Blatenský vrch
 Vlčí jámy
 Blatenský příkop
 Hungerberg
 kašna
 radnice
 neogotická studna
 kaple Panny Marie z Re
 bývalá fara
 Perštejn
 kostel sv. Terezie
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 10481
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.11.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama