Zaniklá tvrz. Samotná vesnice se prvně zmiňuje r. 1131. Z Dobřínska se píše r. 1278 Vícemil, po něm r. 1310 Mikuláš, poté r. 1367 klerik Pavel. Od r. 1358 byla ves připojena k templštejnskému panství. Pokud tvrz v té době jestě existovala, po sloučení panství byla opuštěna a zanikla.
Hlavní obrázek místa
Ostrožna s tvrzí nad zahrádkami
© Roman Řezáč 07/2004
Místo tvrze se nachází na úzkém hřebínku v ostrém záhybu Dobřínského potoka, na konci obce, nad poslední zahrádkou. Ani místní zahrádkáři netuší, že pár desítek metrů nad nimi se nacházelo pravděpodobné sídlo místních vladyků. Není se jim co divit, protože hustě porostlé a špatně přístupné místo nikdo nenavštěvuje. Ikdyž někdo ano, protože v místě jádra jsou stopy nedávného výkopu, asi 1 x 2 m širokého a 0.5 m hlubokého. O archeologické sondě není nic známo, proto se dá předpokládat, že jde výkop jiného účelu.
Roman Řezáč, 18.7. 2004
historie

Po Dobřínsku se píše Vícemil roku 1278, roku 1310 se uvádí Mikuláš. V roce 1367 potom klerik Pavel. Od roku 1358 je však ves již součástí panství patřící k Templštejnu. Místo je potřeba chápat zatím jako pravděpodobné, protože zde zatím neproběhl potvrzující archeologický výzkum. Podle vzhledu a utváření je však téměř jisté, že zde sídlo bylo. Od přístupové šíje je odděleno upravenou rozsedlinou, za níž následuje úzká plocha, sloužící patrně jen jako cesta a teprve za druhým příkopem, asi 10 m širokým a 2 m hlubokým, se nachází jádro s rozměry 19 x 10 m.

Roman Řezáč, 18.7. 2004

Půdorys místa

teré
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN),

Místa v okolí

 kostel sv. Prokopa
 boží muka
 židovský hřbitov
 Rybníky
 Moravský Krumlov
 městské opevnění
 kostel sv. Markéty
 Knížecí dům
 Ledvice (Vémyslice)
 Polánka
 kaple sv. Floriána
 Tulešice
 Rokytná
 kostel sv. Leopolda
 vodopád u Rokytné
 Templštejn
 kaple Panny Marie
 dvůr Alinkov
 Řeznovice
 Hrubšice
 Dukovany
 Džbánice
 Budkovice
 Rešice
 Horní Kounice
 Pustý zámek
 Alexovice
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 Senorady
 sýpka
 Bohutice
 Skalice
 Rabštejn
 kostel sv. Mikuláše
 dům pánů z Lipé
 Oslavany
 Ivančice
 mariánský sloup
 městské opevnění
 Lipňany
 Levnov
 Nová brána
 Kraví Hora
 synagoga
 židovský hřbitov
 důl Kukla
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 Višňové
 Stříbský mlýn
 boží muka
 Ivančický viadukt
 Na Oklikách
 Tavíkovice
 Olbramovice
 Miroslav
 Našiměřice
 Babylon
 kostel sv. Václava
 Lukovany
 Horní Dunajovice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Markéty
 Želetice
 Želetice
 Vlčí kopec
 křížový kámen
 kaple sv. Donáta
 boží muka
 smírčí kříž
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
 Mstěnice
 Gloriet
 Nový hrad
 Lamberk
 smírčí kříž
 synagoga
 Žerotice
 Vysoké Popovice
 Loděnice
 kostel sv. Vavřince
 Čalonice
 Branišovice
 Dalešice
 Mikulovice
 Čertův most
 akciový pivovar
 kostel sv. Vavřince
 Hrotovice
 pivovar
 Prštice
 křížová cesta
 Bučín
 Tvořihráz
 kostel sv. Anny
 Jiřice u Miroslavi
 Němčičky
 pivovar
 nová radnice
 pranýř
 Tetčice
 kostel sv. Martina
 Rosice
 Rahnův palác
 Kokštejn
 Plaveč
 kostel sv. Jiljí
 kaple Panny Marie
 Střelice
 Omice
Základní informace místa
ID místa: 1830
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama