Rozhledna Vyhlídka Karla IV. v pseudogotickém slohu je z r.1876, zpřístupněna pro veřejnost v sezóně r.1877. Stojí nad Grandhotelem Pupp.
Hlavní obrázek místa
© Václav Čermák 05/2004
Vyhlídka Karla IV. jinak běžně nazývaná Karlova vyhlídka se stojí na výšině Františka Josefa, kterou obtéká říčka Teplá. Nejsnazší cesta k vyhlídce je lanovkou na Dianu, ale vystoupit na mezistanici Jelení skok. Od stanice se dáte po žluté, je to asi 800 m. Tato cesta je součástí vycházkové trasy č. 5. Dojdete nejprve ke kapličce Ecce homo z roku 1900 a Chopinově chatě, kde se kříží mnoho vycházkových tras. Zde se dáte směrem ke Karlově vyhlídce Chopinovou cestou. Pokud se nezměnilo značení, půjdete až k vyhlídce po žluté. Od vyhlídky pokračujete po žluté, až k místu kde Chopinova cesta odbočuje vlevo a můžete sejít k hotelu Pupp.
L.P., 24.2. 2006
historie

Karlova vyhlídka (také Vyhlídka Karla IV.), je nejstarší rozhlednou v Karlových Varech. Je postavena v pseudogotickém stylu. Jedná se o kopii rozhledny z německého Schleswigu. Stavba začala na jaře 1876 a na podzim téhož roku dokončena, zpřístupněna pro veřejnost byla na začátku sezóny roku 1877. Stojí nad Grandhotelem Pupp.

Pavel Vítek, 27.2. 2006

Další texty historie
otvíračka

Vstup na rozhlednu je volný.

27.2. 2006

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Karlovy Vary

Místa v okolí

 Jelení pramen
 Jižní prameny
 Diana
 Jelení skok
 Zámecká kolonáda
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 kostel sv. Lukáše
 Mlýnská kolonáda
 Sadová kolonáda
 Goethova vyhlídka
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Urbana
 Dalovice
 Dalovice
 Dalovice
 Sedlec
 Doubí
 Svatošské skály
 Andělská Hora
 Šemnická skála
 Jeskynní vyhlídka
 Hájek
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Skalky skřítků
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 Loket – MPR
 Stružná
 Loket
 kostel sv. Václava
 trojiční sloup
 silniční most
 radnice
 Lázně Kyselka
 kostel sv. Jiří
 Bučina
 Javorná
 Mořičov
 Ostrov
 Radošov
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Martina
 Velichov
 Bražec
 hornické muzeum
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jakuba
 Rudá věž smrti
 kostel sv. Kateřiny
 Hungerberg
 kaple Panny Marie z Re
 kaple v býv. Popově
 kašna
 Květnová
 radnice
 Hartenštejn
 neogotická studna
 Krudum
 Bochov
 bývalá fara
 Krásenský vrch
 Květnová
 boží muka
 Bečov nad Teplou
 kaple sv. Floriána
 Bečov nad Teplou
 mariánský sloup
 radnice
 synagoga
 kostel sv. Jiří
 Lipnice
 bývalý hotel Central
 židovský hřbitov
 statek Bernard
 Těšovice
 boží muka
 Nejdek
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Nejdek
 Tisovský vrch
 Hauenštejn
 kostel sv. Leonarda
 Údrč
 Plikenštejn
 kaple sv. Anny
 Himlštejn
Základní informace místa
ID místa: 3955
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama