Nikdy nedostavěná pec a základy doprovodných staveb na okraji lesa nad osadou Velký Radkov měly sloužit výrobě kosmetických přípravků z pryskyřic jehličnatých stromů. Výstavba asi těsně před I. světovou válkou, která ji zřejmě předčasně zastavila.
Hlavní obrázek místa
Pec od východu
© Ivan Grisa 09/2009
Pec se nachází v lese nad cestou mezi Malým a Velkým Radkovem (zelená a modrá turistická značka). Obě osady Hartmanic se nacházejí vysoko nad levým břehem Otavy proti Rejštejnu.
Ivan Grisa, 3.10. 2009
historie

Smolná pec u Radkova

Stavbu nejasného účelu i datování najdeme v lese nad cestou mezi Malým a Velkým Radkovem, nad údolím Otavy na úrovni Rejštejna. Podle místních znalostí, uvedených na informační tabuli, se jedná o nedokončenou pec a technologické budovy manufaktury na výrobu kosmetických prostředků z pryskyřice jehličnatých stromů. Není jisté, zda důvodem k zastavení stavby bylo vypuknutí I. světové války nebo bankrot podnikatele, případně kombinace obého.

Ivan Grisa, dle informační tabule NP a CHKO Šumava v lokalitě, 3.10. 2009

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Hartmanice

Místa v okolí

 Vatětice
 Palvinov
 Kundratice
 švédské hroby
 kostel sv. Mořice
 hrobka rodiny Schmid
 kostel sv. Mikuláše
 kašna I
 kostel sv. Kateřiny
 kašna II
 Horská synagoga
 Dolejší Krušec
 kostel sv. Vintíře
 kaple
 pranýř
 Karlov
 kaple sv. Vintíře
 radnice
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 Loučová
 Dlouhá Ves
 Kašperk
 Pustý hrádek
 boží muka
 Dolejší Těšov
 Kojšice
 Jiřičná
 Chamutice
 Volšovy
 Sedlo
 Hrad pod Hrnčířem
 barokní kaple
 Petrovice
 Kněžice
 Hauswaldkapelle
 Obří hrad
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 městský špitál
 Kámen neštěstí
 kašna
 Voprchovský dům
 Žikov
 Svatobor
 kostel sv. Martina
 Záluží
 Antýgl
 Královský kámen
 Svojšice
 židovský hřbitov
 Hrad u Strašína
 synagoga
 Poledník
 kaple sv. Kříže
 Hlavňovice
 Rechle, hradlový most
 kaple sv. Václava
 Dražovice
 Dražovice
 Větrný kámen
 Sluneční kámen
 Hrádek u Sušice
 Měsíční kámen
 kostel sv. Vavřince
 Žihobce
 Tedražice
 Kohoutí kříž
 Javorná
 kaple sv. Anny
 rychta/fara/radnice
 Mokrosuky
 Velhartice
 Kašovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Maleč
 sýpka a kalvarie
 Lipová Lhota
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Štěpána
 Nemilkov
 Ujčín
 Mačice
 Žichovice
 židovský hřbitov
 Rabí
 synagoga
 Čachrov
 Březí
 Hořákov
Základní informace místa
ID místa: 8371
Typ místa: technická památka
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.12.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama