Původně královský hrad z 13. st., přestavěný za Satanéřů pozdně goticky, za Šliků renesančně, za saských knížat barokně a za Buquoyů novogoticky do podoby zámku. Od r. 2001 současným majitelem postupně rekonstruován.
Hlavní obrázek místa
letecký snímek
© Radovan Smokoň 10/2008
Strážní hrad Hauenštejn (Horní hrad), patrně královského založení z půle 13. století. Velkoryse rozšířen a upraven v neogotickém slohu v průběhu 19. století rodem Buquoyů. Dnes postupně se obnovující regionální kulturní centrum s řadou budoucích možností netradičně stráveného volného času. Areál hradu je přístupný veřejnosti a pravidelně zde probíhá i kulturní program.
Pavel Palacký, 18.5. 2004
historie

Na místě dnešního zámku Horního hradu u obce Krásný Les stával v hlubokém zalesněném údolí, prudce klesajícím k nedaleké Ohři, nad soutokem dvou bystřin na skalnatém ostrohu hrad Hauenštejn. Zachovaly se z něho pouze základy a sklepení staré, západní části a válcová, 15 m vysoká strážní věž, nazývaná Purkmistrovská. Královský hrad Hauenštejn vznikl nejdříve na konci 13. století patrně na ochranu zemské stezky vedoucí nedalekým údolím Ohře a patřilo k němu nevelké území v těsném sousedství rozlehlejšího majetku klášterů v Doksanech a Postoloprtech. Až do konce 15. století byl hrad udělován jako léno různým feudálům. Jeho prvním známým držitelem byl loketský purkrabí Mikuláš Winkler, který jej přenechal kolem r. 1320 doksanskému klášteru. Od něho koupil Hauenštejn r. 1336 Jan Lucemburský. Karel IV. rozšířil r. 1357 rovněž výměnou toto malé panství o 9 nedalekých vesnic patřících do té doby benediktinskému klášteru…  číst dále

redakce webu, Woody, 28.5. 2002

Další texty historie
pověsti

Vzpomínky na dávné horníky

Hauenstein, jak se dříve hrad nazýval, v naší řeči značí jakousi palici na kámen, tedy místo, kde se kutalo do země. Pro tento účel zde byl hrad postaven: střežil ona důlní díla, v nichž se dolovalo stříbro, ruda i drahé kamení. Vždyť nedaleko hradu ústí mnohá štola, a tak za bouřlivých nocí u věže, kde se horské větry rády prohánějí, slýcháme ozvěnu těžké důlní dřiny a v kopcích nad hradem se občas v temných nocích komíhají světélka. To asi permoníci v opuštěných dílech dál dobývají své poklady.

Pavel Palacký, 28.5. 2004

Další texty pověsti

Půdorys místa

Půdorys přízemí
© L. Zeman 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Horní Hrad

Místa v okolí

 Himlštejn
 Nebesa
 Květnová
 Květnová
 Rudá věž smrti
 kaple sv. Barbory
 Klínovec
 Velichov
 kaple v býv. Popově
 městský hřbitov
 Mořičov
 radnice
 mariánský sloup
 Ostrov
 kaple sv. Anny
 Jáchymov
 evangelický kostel
 Perštejn
 Radošov
 nová radnice
 boží muka
 mincovna
 Freudenstein
 kostel sv. Jáchyma
 vápenka
 Boží vyhlídka
 kostel sv. Terezie
 Klejnštejn
 Lázně Kyselka
 kostel sv. Anny
 Šumburk
 Hájek
 Šumburk
 Bučina
 železárna
 radnice
 Skalky skřítků
 Lázně Evženie
 Klášterecká kyselka
 radnice
 Klášterec nad Ohří
 Egerberk
 stará porcelánka
 špýchar
 železniční most
 Plešivec
 Maleš
 Šemnická skála
 Jírov
 Dalovice
 Dalovice
 důl Mauritius
 Dalovice
 štola Johannes
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Goethova vyhlídka
 kostel sv. Mikuláše
 Sedlec
 Sadová kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 kostel sv. Lukáše
 Zámecká kolonáda
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 Jelení skok
 Jižní prameny
 kostel sv. Kříže
 Jelení pramen
 kostel sv. Urbana
 vyhlídka Karla IV.
 Diana
 kostel sv. Linharta
 Doubí
Kontaktní informace
Hrad a zámek Horní hrad - Hauenštejn
osada Horní Hrad
Krásný Les
363 01 Ostrov
Karlovarský kraj

Kontaktní adresa:
Pavel Palacký
Čestlická 1
100 00 Praha 10
Tel: 777028820
http://www.hornihrad.cz
pavel.palacky@hornihrad.cz
Základní informace místa
ID místa: 153
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 16.2.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama