Původně královský hrad z 13. st., přestavěný za Satanéřů pozdně goticky, za Šliků renesančně, za saských knížat barokně a za Buquoyů novogoticky do podoby zámku. Od r. 2001 současným majitelem postupně rekonstruován.
Hlavní obrázek místa
© Ivan Grisa 04/2011
Strážní hrad Hauenštejn (Horní hrad), patrně královského založení z půle 13. století. Velkoryse rozšířen a upraven v neogotickém slohu v průběhu 19. století rodem Buquoyů. Dnes postupně se obnovující regionální kulturní centrum s řadou budoucích možností netradičně stráveného volného času. Areál hradu je přístupný veřejnosti a pravidelně zde probíhá i kulturní program.
Pavel Palacký, 18.5. 2004
historie

Na místě dnešního zámku Horního hradu u obce Krásný Les stával v hlubokém zalesněném údolí, prudce klesajícím k nedaleké Ohři, nad soutokem dvou bystřin na skalnatém ostrohu hrad Hauenštejn. Zachovaly se z něho pouze základy a sklepení staré, západní části a válcová, 15 m vysoká strážní věž, nazývaná Purkmistrovská. Královský hrad Hauenštejn vznikl nejdříve na konci 13. století patrně na ochranu zemské stezky vedoucí nedalekým údolím Ohře a patřilo k němu nevelké území v těsném sousedství rozlehlejšího majetku klášterů v Doksanech a Postoloprtech. Až do konce 15. století byl hrad udělován jako léno různým feudálům. Jeho prvním známým držitelem byl loketský purkrabí Mikuláš Winkler, který jej přenechal kolem r. 1320 doksanskému klášteru. Od něho koupil Hauenštejn r. 1336 Jan Lucemburský. Karel IV. rozšířil r. 1357 rovněž výměnou toto malé panství o 9 nedalekých vesnic patřících do té doby benediktinskému klášteru…  číst dále

redakce webu, Woody, 28.5. 2002

Další texty historie
pověsti

Vzpomínky na dávné horníky

Hauenstein, jak se dříve hrad nazýval, v naší řeči značí jakousi palici na kámen, tedy místo, kde se kutalo do země. Pro tento účel zde byl hrad postaven: střežil ona důlní díla, v nichž se dolovalo stříbro, ruda i drahé kamení. Vždyť nedaleko hradu ústí mnohá štola, a tak za bouřlivých nocí u věže, kde se horské větry rády prohánějí, slýcháme ozvěnu těžké důlní dřiny a v kopcích nad hradem se občas v temných nocích komíhají světélka. To asi permoníci v opuštěných dílech dál dobývají své poklady.

Pavel Palacký, 28.5. 2004

Další texty pověsti

Půdorys místa

Půdorys přízemí
© L. Zeman 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Horní Hrad

Místa v okolí

 Himlštejn
 Nebesa
 Květnová
 Květnová
 Rudá věž smrti
 kaple sv. Barbory
 Klínovec
 Velichov
 kaple v býv. Popově
 městský hřbitov
 Mořičov
 radnice
 mariánský sloup
 Ostrov
 kaple sv. Anny
 Jáchymov
 evangelický kostel
 Perštejn
 Radošov
 nová radnice
 boží muka
 mincovna
 Freudenstein
 kostel sv. Jáchyma
 vápenka
 Boží vyhlídka
 kostel sv. Terezie
 Klejnštejn
 Lázně Kyselka
 kostel sv. Anny
 Šumburk
 Hájek
 Šumburk
 Bučina
 železárna
 radnice
 Skalky skřítků
 Lázně Evženie
 Klášterecká kyselka
 radnice
 Klášterec nad Ohří
 Egerberk
 stará porcelánka
 špýchar
 železniční most
 Plešivec
 Maleš
 Šemnická skála
 Jírov
 Dalovice
 Dalovice
 důl Mauritius
 Dalovice
 štola Johannes
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Goethova vyhlídka
 kostel sv. Mikuláše
 Sedlec
 Sadová kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 kostel sv. Lukáše
 Zámecká kolonáda
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 Jelení skok
 Jižní prameny
 kostel sv. Kříže
 Jelení pramen
 kostel sv. Urbana
 vyhlídka Karla IV.
 Diana
 kostel sv. Linharta
 Doubí
Kontaktní informace
Hrad a zámek Horní hrad - Hauenštejn
osada Horní Hrad
Krásný Les
363 01 Ostrov
Karlovarský kraj

Kontaktní adresa:
Pavel Palacký
Čestlická 1
100 00 Praha 10
Tel: 777028820
http://www.hornihrad.cz
pavel.palacky@hornihrad.cz
Základní informace místa
ID místa: 153
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 16.2.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama