Zaniklá tvrz, v písemných pramenech není zmiňována, příslušela však podle všeho k zaniklé vsi Lykodery (Ostrá louka), připomínané r. 1437. Tvrz zanikla asi již ve 14. stol. Byla pravděpodobně dřevěná a dle nálezů uhlíků se předpokládá (v tehdejších dobách častý) zánik požárem.
Hlavní obrázek místa
Zachovaný příkop a val na severní straně
© Roman Řezáč 05/2005
Z velké části porušené zbytky tvrziště leží ve výběžku lesa, asi 100m jižně od cesty mezi dvěma hájenkami, oběma se stejně říká Ostrý. Místo je zhruba v polovině vzdálenosti mezi nimi a nejlepším způsobem, jak je najít, je dát se jižně od cesty v místech, kde je malý rybník. Z tvrziště se dnes zachovala jen severní strana nad potokem, která byla zároveň nejvíc chráněna přírodou, a to několik metrů vysokým strmým svahem. Na ostatních stranách, kde je příkop a val zavezený a srovnaný s výškou jádra, je tvrziště nad okolím jen nepatrně vyvýšeno. Snad jen na západě je náznak příkopu ještě částečně vidět, než postupně splyne s terénem. Na severní zachovalé straně má příkop šířku asi 7 m, oproti jádru je asi 2 m hluboký a z vnější strany ho lemuje val. Jádro mělo tvar protáhlého oválu, s rozměry asi 24 x 19 m. Zástavba byla podle velmi skromných nálezů pravděpodobně dřevěná a podle nalezených uhlíků se předpokládá častý způsob zániku požárem. Písemné prameny o tvrzi mlčí, příslušela však patrně k zaniklé vsi Lykodery, jinak také uváděné jako Ostrá Louka. Avšak není jisté, zda to byla ves jedna, které se říkalo tak i tak, protože v roce 1437 se připomínají vsi dvě, ale o sto let později zase jen jedna, s oběma jmény. Tvrz zanikla asi již ve 14.století, ale život na vsi ještě nějaký čas pokračoval. Tvrziště se nyní nachází na katastrálním území Myslibořice.
Roman Řezáč, 15.5. 2005

Půdorys místa

terénní náčrt
© Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Vysočina,  Třebíč  (TR), Myslibořice

Místa v okolí

 Myslibořice
 kostel sv. Lukáše
 Lhota u Lipníka
 Krhov
 Ratibořice
 kostel sv. Václava
 boží muka
 socha sv. Floriána
 Valeč
 boží muka
 Valeč
 socha sv. Vendelína
 pivovar
 kostel sv. Vavřince
 Hrotovice
 Výčapy
 Pulkov
 Plešice
 Dalešice
 smírčí kříž
 akciový pivovar
 Holoubek
 Kozlov
 Bohušice
 smírčí kříž
 Lesůňky
 Mstěnice
 Mstěnice
 Litovany
 Biskupice
 Biskupice
 Čalonice
 pivovar
 Kokštejn
 kostel sv. Jiljí
 Slatina
 Slatina
 Slatina
 Hostim
 kostel sv. Martina
 Městská věž
 Újezd
 Černý dům
 Hrádek
 Stařík
 Sádek
 židovský hřbitov
 Třebíč
 Lipňany
 Hostákov
 Okárec
 kaple sv. Víta
 Bukovina
 synagoga
 Babylon
 Moravské Budějovice
 dům čp. 60
 masné krámy
 kostel sv. Jiljí
 karner sv. Michala
 Moravské Budějovice
 hradební opevnění
 fara
 kaple sv. Anny
 Rabštejn
 Tavíkovice
 Vesce
 Čáslavice
 Jevišovice
 Jevišovice
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Ratíšovice
 Vlčí kopec
 Jevišovice
 židovský hřbitov
 Boskovštejn
 Jakubov
 Čertův most
 kostel sv. Barbory
 Čechočovice
 Gloriet
 Litohoř
 Lamberk
 Nový hrad
 Zňátky
 kříž
 Krnčice
 Rešice
 Krahulov
 Ocmanice
 Pyšel
 Ctidružice
 Horní Kounice
 stará radnice
 pivovar
 fara
 hrobka Haugwitzů
 barokní most
 Náměšť nad Oslavou
 Nové Syrovice
 Pustý zámek
 Okříšky
Základní informace místa
ID místa: 3126
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.2.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama