Zaniklá tvrz, v písemných pramenech není zmiňována, příslušela však podle všeho k zaniklé vsi Lykodery (Ostrá louka), připomínané r. 1437. Tvrz zanikla asi již ve 14. stol. Byla pravděpodobně dřevěná a dle nálezů uhlíků se předpokládá (v tehdejších dobách častý) zánik požárem.
Hlavní obrázek místa
Zachovaný příkop a val na severní straně
© Roman Řezáč 05/2005
Z velké části porušené zbytky tvrziště leží ve výběžku lesa, asi 100m jižně od cesty mezi dvěma hájenkami, oběma se stejně říká Ostrý. Místo je zhruba v polovině vzdálenosti mezi nimi a nejlepším způsobem, jak je najít, je dát se jižně od cesty v místech, kde je malý rybník. Z tvrziště se dnes zachovala jen severní strana nad potokem, která byla zároveň nejvíc chráněna přírodou, a to několik metrů vysokým strmým svahem. Na ostatních stranách, kde je příkop a val zavezený a srovnaný s výškou jádra, je tvrziště nad okolím jen nepatrně vyvýšeno. Snad jen na západě je náznak příkopu ještě částečně vidět, než postupně splyne s terénem. Na severní zachovalé straně má příkop šířku asi 7 m, oproti jádru je asi 2 m hluboký a z vnější strany ho lemuje val. Jádro mělo tvar protáhlého oválu, s rozměry asi 24 x 19 m. Zástavba byla podle velmi skromných nálezů pravděpodobně dřevěná a podle nalezených uhlíků se předpokládá častý způsob zániku požárem. Písemné prameny o tvrzi mlčí, příslušela však patrně k zaniklé vsi Lykodery, jinak také uváděné jako Ostrá Louka. Avšak není jisté, zda to byla ves jedna, které se říkalo tak i tak, protože v roce 1437 se připomínají vsi dvě, ale o sto let později zase jen jedna, s oběma jmény. Tvrz zanikla asi již ve 14.století, ale život na vsi ještě nějaký čas pokračoval. Tvrziště se nyní nachází na katastrálním území Myslibořice.
Roman Řezáč, 15.5. 2005
Vysočina,  Třebíč  (TR), Myslibořice

Místa v okolí

 Myslibořice
 kostel sv. Lukáše
 Lhota u Lipníka
 Krhov
 Ratibořice
 kostel sv. Václava
 boží muka
 socha sv. Floriána
 Valeč
 boží muka
 Valeč
 socha sv. Vendelína
 Hrotovice
 pivovar
 kostel sv. Vavřince
 Výčapy
 Pulkov
 Plešice
 Dalešice
 smírčí kříž
 akciový pivovar
 Holoubek
 Kozlov
 smírčí kříž
 Lesůňky
 Mstěnice
 Mstěnice
 Litovany
 Biskupice
 Biskupice
 Čalonice
 pivovar
 Kokštejn
 kostel sv. Jiljí
 Slatina
 Slatina
 Slatina
 Hostim
 kostel sv. Martina
 Městská věž
 Újezd
 Černý dům
 Hrádek
 Stařík
 Sádek
 židovský hřbitov
 Třebíč
 Lipňany
 Hostákov
 kaple sv. Víta
 Bukovina
 Babylon
 dům čp. 60
 masné krámy
 kostel sv. Jiljí
 karner sv. Michala
 Moravské Budějovice
 fara
 kaple sv. Anny
 Rabštejn
 Tavíkovice
 Vesce
 Čáslavice
 Jevišovice
 Jevišovice
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Ratíšovice
 Vlčí kopec
 Jevišovice
 Boskovštejn
 Čertův most
 kostel sv. Barbory
 Jakubov
 Čechočovice
 Gloriet
 Litohoř
 Lamberk
 Nový hrad
 Zňátky
 Krnčice
 Rešice
 Krahulov
 Ocmanice
 Pyšel
 Horní Kounice
 stará radnice
 barokní most
 pivovar
 fara
 hrobka Haugwitzů
 Náměšť nad Oslavou
 Nové Syrovice
 Pustý zámek
 Okříšky
Základní informace místa
ID místa: 3126
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.2.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama