Zaniklá tvrz, v písemných pramenech není zmiňována, příslušela však podle všeho k zaniklé vsi Lykodery (Ostrá louka), připomínané r. 1437. Tvrz zanikla asi již ve 14. stol. Byla pravděpodobně dřevěná a dle nálezů uhlíků se předpokládá (v tehdejších dobách častý) zánik požárem.
Hlavní obrázek místa
Zachovaný příkop a val na severní straně
© Roman Řezáč 05/2005
Z velké části porušené zbytky tvrziště leží ve výběžku lesa, asi 100m jižně od cesty mezi dvěma hájenkami, oběma se stejně říká Ostrý. Místo je zhruba v polovině vzdálenosti mezi nimi a nejlepším způsobem, jak je najít, je dát se jižně od cesty v místech, kde je malý rybník. Z tvrziště se dnes zachovala jen severní strana nad potokem, která byla zároveň nejvíc chráněna přírodou, a to několik metrů vysokým strmým svahem. Na ostatních stranách, kde je příkop a val zavezený a srovnaný s výškou jádra, je tvrziště nad okolím jen nepatrně vyvýšeno. Snad jen na západě je náznak příkopu ještě částečně vidět, než postupně splyne s terénem. Na severní zachovalé straně má příkop šířku asi 7 m, oproti jádru je asi 2 m hluboký a z vnější strany ho lemuje val. Jádro mělo tvar protáhlého oválu, s rozměry asi 24 x 19 m. Zástavba byla podle velmi skromných nálezů pravděpodobně dřevěná a podle nalezených uhlíků se předpokládá častý způsob zániku požárem. Písemné prameny o tvrzi mlčí, příslušela však patrně k zaniklé vsi Lykodery, jinak také uváděné jako Ostrá Louka. Avšak není jisté, zda to byla ves jedna, které se říkalo tak i tak, protože v roce 1437 se připomínají vsi dvě, ale o sto let později zase jen jedna, s oběma jmény. Tvrz zanikla asi již ve 14.století, ale život na vsi ještě nějaký čas pokračoval. Tvrziště se nyní nachází na katastrálním území Myslibořice.
Roman Řezáč, 15.5. 2005

Půdorys místa

terénní náčrt
© Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Třebíč  (TR), Myslibořice

Místa v okolí

 Myslibořice
 kostel sv. Lukáše
 Lhota u Lipníka
 Krhov
 Ratibořice
 kostel sv. Václava
 boží muka
 socha sv. Floriána
 Valeč
 Valeč
 boží muka
 socha sv. Vendelína
 pivovar
 kostel sv. Vavřince
 Hrotovice
 Výčapy
 Pulkov
 Dalešice
 smírčí kříž
 Plešice
 akciový pivovar
 Holoubek
 Kozlov
 Mstěnice
 Bohušice
 smírčí kříž
 Lesůňky
 Mstěnice
 Litovany
 Biskupice
 Biskupice
 Čalonice
 pivovar
 Kokštejn
 kostel sv. Jiljí
 Slatina
 Slatina
 Slatina
 Hostim
 kostel sv. Martina
 Újezd
 Městská věž
 Stařík
 Černý dům
 Hrádek
 Sádek
 Třebíč
 židovský hřbitov
 Lipňany
 Hostákov
 kaple sv. Víta
 Bukovina
 Babylon
 kostel sv. Jiljí
 karner sv. Michala
 Moravské Budějovice
 dům čp. 60
 masné krámy
 fara
 kaple sv. Anny
 Rabštejn
 Tavíkovice
 Jevišovice
 Jevišovice
 Vesce
 Čáslavice
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Ratíšovice
 Vlčí kopec
 Jevišovice
 Boskovštejn
 Jakubov
 Čertův most
 kostel sv. Barbory
 Čechočovice
 Gloriet
 Litohoř
 Lamberk
 Nový hrad
 Zňátky
 Krnčice
 Rešice
 Krahulov
 Ocmanice
 Pyšel
 Ctidružice
 Horní Kounice
 stará radnice
 pivovar
 fara
 hrobka Haugwitzů
 barokní most
 Náměšť nad Oslavou
 Nové Syrovice
 Pustý zámek
 Okříšky
Základní informace místa
ID místa: 3126
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.2.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama