Hřbitov nově vzniklého města byl zřízen roku 1530 pod kostelem Všech svatých (viz heslo). Z té doby zřejmě pochází zejména jihozápadní část ohradní zdi. Ve výklenkové kapli u vstupu byla původně umístěna skupina Kalvarie (dnes v kostele). Jihovýchodní novější část hřbitova je zřejmě evangelická.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 09/2019

Městský hřbitov v Jáchymově

Nové horní město si zřídilo pohřebiště na svahu nad pravým břehem Jáchymovského potoka, pod kostelem Všech svatých, roku 1530. Tehdy zřejmě vznikla minimálně část ohradní zdi se vstupní branou a výklenkovou kaplí. V té byla od roku 1544 umístěna skupina Kalvarie od drážďanského sochaře Christopha Waltera. Hřbitov byl od roku 1627 výhradně katolický (předtím bylo město většinově luteránské). Jihovýchodně od původního areálu bylo zřejmě počátkem 20. století zřízeno evangelické oddělení, které je dnes silně zdevastované. Původní hřbitov slouží potřebám města dodnes.
Ivan Grisa, 10.4. 2011
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Jáchymov

Místa v okolí

 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 Freudenstein
 nová radnice
 mincovna
 boží muka
 kostel sv. Jáchyma
 Rudá věž smrti
 Boží vyhlídka
 Klínovec
 Květnová
 Květnová
 Plešivec
 radnice
 mariánský sloup
 Ostrov
 Horní hrad
 Mořičov
 Hájek
 Himlštejn
 vápenka
 Velichov
 Blatenský vrch
 Radošov
 Děpoltovice
 Vlčí jámy
 Děpoltovice
 Blatenský příkop
 železárna
 Dalovice
 Lázně Kyselka
 Dalovice
 kostel sv. Terezie
 Dalovice
 Bučina
 Tisovský vrch
 Perštejn
 Nejdek
 kostel sv. Martina
 Nejdek
 Skalky skřítků
 kostel sv. Kříže
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 Šemnická skála
 radnice
 kostel sv. Urbana
 Sadová kolonáda
 kostel Všech svatých
 sousoší Kalvarie
 dům čp. 309
 kostel sv. Martina
 Jírov
Základní informace místa
ID místa: 9909
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama