Hřbitov nově vzniklého města byl zřízen roku 1530 pod kostelem Všech svatých (viz heslo). Z té doby zřejmě pochází zejména jihozápadní část ohradní zdi. Ve výklenkové kapli u vstupu byla původně umístěna skupina Kalvarie (dnes v kostele). Jihovýchodní novější část hřbitova je zřejmě evangelická.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 09/2019

Městský hřbitov v Jáchymově

Nové horní město si zřídilo pohřebiště na svahu nad pravým břehem Jáchymovského potoka, pod kostelem Všech svatých, roku 1530. Tehdy zřejmě vznikla minimálně část ohradní zdi se vstupní branou a výklenkovou kaplí. V té byla od roku 1544 umístěna skupina Kalvarie od drážďanského sochaře Christopha Waltera. Hřbitov byl od roku 1627 výhradně katolický (předtím bylo město většinově luteránské). Jihovýchodně od původního areálu bylo zřejmě počátkem 20. století zřízeno evangelické oddělení, které je dnes silně zdevastované. Původní hřbitov slouží potřebám města dodnes.
Ivan Grisa, 10.4. 2011
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Jáchymov

Místa v okolí

 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 Jáchymov
 kaple sv. Barbory
 Freudenstein
 nová radnice
 mincovna
 boží muka
 kostel sv. Jáchyma
 kaple v býv. Popově
 Rudá věž smrti
 Boží vyhlídka
 Klínovec
 kostel sv. Anny
 Květnová
 Květnová
 Plešivec
 mariánský sloup
 radnice
 Ostrov
 důl Mauritius
 Hauenštejn
 Mořičov
 štola Johannes
 Nebesa
 Hájek
 Himlštejn
 vápenka
 kamenný viadukt
 Velichov
 Radošov
 Blatenský vrch
 Vlčí jámy
 Děpoltovice
 Blatenský příkop
 Děpoltovice
 kostel sv. Vavřince
 železárna
 Dalovice
 Lázně Kyselka
 Dalovice
 Dalovice
 kostel sv. Terezie
 Bučina
 Tisovský vrch
 Perštejn
 Sedlec
 Nejdek
 kostel sv. Martina
 Nejdek
 Skalky skřítků
 kostel sv. Kříže
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 Šemnická skála
 kostel sv. Urbana
 Sadová kolonáda
 radnice
 kostel Všech svatých
 sousoší Kalvarie
 dům čp. 309
 kostel sv. Martina
 Jírov
Základní informace místa
ID místa: 9909
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama