Pravoslavný kostel v rusko-byzantském slohu byl postaven v l. 1893-98, stavitel Gustav Wiedermann. Za 1. sv. války zrekvírovaná zvonkohra, za 2. sv. války sloužil jako sklad. Obnoven ve 2 pol. 20. stol. Bohatě zdobená stavba s kopulí, v interiéru dřevěný ikonostas s malbami světců od malíře Tjurina.
Hlavní obrázek místa
© Mikki 10/2006
Byzantizující centrální stavba. Půdorys kostela s půlkruhovým závěrem vychází z řeckého kříže, jehož kvadratický střed převyšuje postranní apsidy. Nad křížením je kupole s lucernou a soustava pěti vížek s cibulovitými pozlacenými báněmi. Budova je situována ve svažitém terénu východní stranou k lázeňskému centru v Karlových Varech a hlavní vstup do kostela je ze západu z rozšířeného chodníku z ulice Krále Jiřího. Exteriér je bohatě ornamentálně a figurálně zdoben, sochami i malbami. V interiéru kostela velká kopule na pandantivech, stěny zdobeny malbami. Dřevěný ikonostas s obrazy světců od malíře Tjurina. Reliéf sochaře M. Hillera, vytvořený na památku pobytu ruského cara Petra I. Velikého v Karlových Varech, zpodobňuje cara při stavbě domu U páva roku 1711.
Iva Spurná, E. Horáková, 23.1. 2007
historie

Pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla v Karlových Varech, zvaný také ruský kostel, byl postaven po opakované finanční sbírce, iniciované karlovarskými lékaři a pravoslavným knězem Nikolajem N. Pisarevským mezi srbskou a ruskou lázeňskou klientelou. Byl postaven v letech 1893 až 1898 stavitelem Gustavem Wiedermannem podle byzantsko-staroruského kostela v Ostankinu u Moskvy. Za 1. světové války byla zrekvírována zvonkohra, za 2. světové války sloužil kostel jako sklad. Obnoven byl ve 2. pol. 20. století.

Iva Spurná, 23.1. 2007

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Karlovy Vary

Místa v okolí

 kostel sv. Lukáše
 Sadová kolonáda
 Jelení skok
 Mlýnská kolonáda
 Karlovy Vary
 Zámecká kolonáda
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Diana
 Jelení pramen
 vyhlídka Karla IV.
 Jižní prameny
 kostel sv. Urbana
 Goethova vyhlídka
 kostel sv. Kříže
 Dalovice
 Dalovice
 Dalovice
 Doubí
 Svatošské skály
 Andělská Hora
 Šemnická skála
 Jeskynní vyhlídka
 Hájek
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Skalky skřítků
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 Loket
 Loket – MPR
 silniční most
 trojiční sloup
 kostel sv. Václava
 radnice
 Mořičov
 Lázně Kyselka
 Ostrov
 radnice
 mariánský sloup
 Bučina
 Stružná
 Radošov
 kostel sv. Jiří
 Javorná
 kostel sv. Martina
 Velichov
 Rudá věž smrti
 Bražec
 hornické muzeum
 Květnová
 kostel sv. Mikuláše
 Květnová
 kostel sv. Kateřiny
 Krudum
 kostel sv. Jakuba
 Lipnice
 Nejdek
 Hungerberg
 kaple Panny Marie z Re
 Plešivec
 neogotická studna
 Hartenštejn
 kašna
 radnice
 Bochov
 Krásenský vrch
 bývalá fara
 statek Bernard
 kostel sv. Martina
 Nejdek
 Těšovice
 boží muka
 kaple sv. Floriána
 Tisovský vrch
 Horní hrad
 Himlštejn
 Plikenštejn
Kontaktní informace
Česká pravoslavná církev
třída Krále Jiřího 26
360 01 Karlovy Vary
Tel: 353 223 238
http://www.pravoslavnacirkev.cz
Základní informace místa
ID místa: 4925
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 23.1.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama