Původní gotická tvrz zaniklá v 16. stol. Zbytky zdiva obytné části tvrze objeveny při archeologickém průzkumu roku 1938. Zdivo z lomového kamene o tloušťce okolo 1,35 m se nachází přibližně uprostřed kruhového tvrziště.
Hlavní obrázek místa
Základy věže
© Luděk Pitter 03/2007
Při návštěvě bývalých panských sídel v Dalovicích, dnes části Karlových Varů je asi nejvýhodnější zajet ke starému zámku, původně renesanční tvrzi, dnes zemědělskému učilišti. Dostanete se tam když z „dálničního“ průtahu Karlovými Vary ve směru na Ostrov, odbočíte podle ukazatele na Dalovice. Projedete pod průtahem a jedete po hlavní silnici přes celou obec Dalovice. Silnice se na konci esovitě stáčí téměř nazpět do kopce. Na kopci silnice ostře uhýbá vpravo, právě u Starého zámku. Vy se dáte rovně a zde můžete zaparkovat. Ke tvrzišti se dostane pěšky, když se vrátíte kolem zámku nazpět, za zámkem se dáte doprava z kopce, pak doleva a hned první uličkou doprava. Ta vás dovede k tvrzišti. Na některých mapách je tvrziště špatně vyznačeno v zámeckém parku, nachází se mimo park, východně od bývalých hospodářských budov. Stejně tak se nenechejte zmást starými průvodci, že tvrziště je zarostlé křovím. Dnes je nově upravené, až působí trochu neskutečně. Od tvrziště můžete uličkou projít dolů a parkem se vrátit zpět kolem Nového a Starého zámku k autu.
L.P., 15.3. 2007
popis

Gotická tvrz byla v 16. stol. opuštěna a prakticky zanikla. Až při archeologickém průzkumu prováděném v roce 1938 byly objeveny základy patrně její obytné věže. V té době se místu říkalo Hausbergl, nebo také Kellerbergl. Vlastní tvrziště je okrouhlé, oproti okolnímu terénu navýšené s plošinou o průměru asi 11 m. Obytná stavba má rozměry asi 6,7 x 6,9 m je z lomového kamene o tloušťce zdiva kolem 1,35 m. V přízemí tak vznikla místnost 4,0 x 4,3 m. Zda byla budova patrová se neví. Tvrz byla chráněna svojí polohou na hraně terasy a na jižní a západní straně suchým příkopem, dnes již sotva patrným. Tyto závěry byly potvrzeny i revizním archeologickým průzkumem provedeným v roce 2001.

L.P. Místní informační tabule), 20.4. 2007

historie

Předpokládá se, že panské sídlo bylo v Dalovicích založeno již roku 1300. Samotná ves Dalovice je však připomínána až roku 1498. V té době již tvrz nepochybně stála. Seděl na ní Albrecht Hýzrle z Chodova. Tvrz byla roku 1503 oblehnuta a dobyta Šliky. I přesto si ji Albrecht udržel a jeho potomci zde seděli až do konce dvacátých let 16. stol. V průběhu 16. stol. byla tato stará tvrz nahrazena novou, dnes Starým zámkem.

L.P. (Kolektiv autorů: Encyklopedie českých tvrzí, 1. díl, [A-J], Argo, 1997), 16.4. 2007

Půdorys místa

Náčrt půdorysu, Náčrt půdorysu a řezy tvrzištěm podle plánu z konce třicátých let našeho století. Kresba J. Úlovec
Kolektiv autorů: Encyklopedie českých tvrzí, 1. díl, [A-J], Argo, 1997
Obrázek Obrázek
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Dalovice

Místa v okolí

 Dalovice
 Dalovice
 Sadová kolonáda
 Goethova vyhlídka
 Mlýnská kolonáda
 kostel sv. Lukáše
 Zámecká kolonáda
 Tržní kolonáda
 Karlovy Vary
 Jelení skok
 Vřídelní kolonáda
 kostel sv. Kříže
 Jelení pramen
 Jižní prameny
 kostel sv. Urbana
 vyhlídka Karla IV.
 Diana
 Hájek
 Šemnická skála
 Doubí
 Ostrov
 Andělská Hora
 mariánský sloup
 Děpoltovice
 Mořičov
 radnice
 Děpoltovice
 Skalky skřítků
 Lázně Kyselka
 Radošov
 Bučina
 Svatošské skály
 Velichov
 Jeskynní vyhlídka
 Rudá věž smrti
 Květnová
 Stružná
 Květnová
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 Loket
 kostel sv. Václava
 radnice
 trojiční sloup
 silniční most
 Loket – MPR
 Plešivec
 kostel Všech svatých
 městský hřbitov
 Javorná
 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 Bražec
 Freudenstein
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 nová radnice
 boží muka
 mincovna
 kostel sv. Jáchyma
 Nejdek
 Horní hrad
 kostel sv. Martina
 Nejdek
 Jírov
 kostel sv. Jakuba
 Hungerberg
 kaple Panny Marie z Re
 neogotická studna
 kašna
 radnice
 Tisovský vrch
 bývalá fara
 Himlštejn
 Hartenštejn
 Bochov
 hornické muzeum
 kostel sv. Mikuláše
 Krudum
 kostel sv. Leonarda
 Údrč
 Údrč
 kaple sv. Anny
 Ratibořský mlýn
 Plikenštejn
Základní informace místa
ID místa: 5075
Typ místa: tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.4.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama