Původní gotická tvrz zaniklá v 16. stol. Zbytky zdiva obytné části tvrze objeveny při archeologickém průzkumu roku 1938. Zdivo z lomového kamene o tloušťce okolo 1,35 m se nachází přibližně uprostřed kruhového tvrziště.
Hlavní obrázek místa
Základy věže
© Luděk Pitter 03/2007
Při návštěvě bývalých panských sídel v Dalovicích, dnes části Karlových Varů je asi nejvýhodnější zajet ke starému zámku, původně renesanční tvrzi, dnes zemědělskému učilišti. Dostanete se tam když z „dálničního“ průtahu Karlovými Vary ve směru na Ostrov, odbočíte podle ukazatele na Dalovice. Projedete pod průtahem a jedete po hlavní silnici přes celou obec Dalovice. Silnice se na konci esovitě stáčí téměř nazpět do kopce. Na kopci silnice ostře uhýbá vpravo, právě u Starého zámku. Vy se dáte rovně a zde můžete zaparkovat. Ke tvrzišti se dostane pěšky, když se vrátíte kolem zámku nazpět, za zámkem se dáte doprava z kopce, pak doleva a hned první uličkou doprava. Ta vás dovede k tvrzišti. Na některých mapách je tvrziště špatně vyznačeno v zámeckém parku, nachází se mimo park, východně od bývalých hospodářských budov. Stejně tak se nenechejte zmást starými průvodci, že tvrziště je zarostlé křovím. Dnes je nově upravené, až působí trochu neskutečně. Od tvrziště můžete uličkou projít dolů a parkem se vrátit zpět kolem Nového a Starého zámku k autu.
L.P., 15.3. 2007
popis

Gotická tvrz byla v 16. stol. opuštěna a prakticky zanikla. Až při archeologickém průzkumu prováděném v roce 1938 byly objeveny základy patrně její obytné věže. V té době se místu říkalo Hausbergl, nebo také Kellerbergl. Vlastní tvrziště je okrouhlé, oproti okolnímu terénu navýšené s plošinou o průměru asi 11 m. Obytná stavba má rozměry asi 6,7 x 6,9 m je z lomového kamene o tloušťce zdiva kolem 1,35 m. V přízemí tak vznikla místnost 4,0 x 4,3 m. Zda byla budova patrová se neví. Tvrz byla chráněna svojí polohou na hraně terasy a na jižní a západní straně suchým příkopem, dnes již sotva patrným. Tyto závěry byly potvrzeny i revizním archeologickým průzkumem provedeným v roce 2001.

L.P. Místní informační tabule), 20.4. 2007

historie

Předpokládá se, že panské sídlo bylo v Dalovicích založeno již roku 1300. Samotná ves Dalovice je však připomínána až roku 1498. V té době již tvrz nepochybně stála. Seděl na ní Albrecht Hýzrle z Chodova. Tvrz byla roku 1503 oblehnuta a dobyta Šliky. I přesto si ji Albrecht udržel a jeho potomci zde seděli až do konce dvacátých let 16. stol. V průběhu 16. stol. byla tato stará tvrz nahrazena novou, dnes Starým zámkem.

L.P. (Kolektiv autorů: Encyklopedie českých tvrzí, 1. díl, [A-J], Argo, 1997), 16.4. 2007

Půdorys místa

Náčrt půdorysu, Náčrt půdorysu a řezy tvrzištěm podle plánu z konce třicátých let našeho století. Kresba J. Úlovec
Kolektiv autorů: Encyklopedie českých tvrzí, 1. díl, [A-J], Argo, 1997
Obrázek Obrázek
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Dalovice

Místa v okolí

 Dalovice
 Dalovice
 Sadová kolonáda
 Goethova vyhlídka
 Mlýnská kolonáda
 kostel sv. Lukáše
 Zámecká kolonáda
 Tržní kolonáda
 Karlovy Vary
 Jelení skok
 Vřídelní kolonáda
 kostel sv. Kříže
 Jelení pramen
 Jižní prameny
 kostel sv. Urbana
 vyhlídka Karla IV.
 Diana
 Hájek
 Šemnická skála
 Doubí
 Ostrov
 Andělská Hora
 mariánský sloup
 Děpoltovice
 Mořičov
 radnice
 Děpoltovice
 Skalky skřítků
 Lázně Kyselka
 Radošov
 Bučina
 Svatošské skály
 Velichov
 Jeskynní vyhlídka
 Rudá věž smrti
 Květnová
 Stružná
 Květnová
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 Loket
 kostel sv. Václava
 radnice
 trojiční sloup
 silniční most
 Loket – MPR
 Plešivec
 kostel Všech svatých
 městský hřbitov
 Javorná
 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 Bražec
 Freudenstein
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 nová radnice
 boží muka
 mincovna
 kostel sv. Jáchyma
 Nejdek
 Horní hrad
 kostel sv. Martina
 Nejdek
 Jírov
 kostel sv. Jakuba
 Hungerberg
 kaple Panny Marie z Re
 neogotická studna
 kašna
 radnice
 Tisovský vrch
 bývalá fara
 Himlštejn
 Hartenštejn
 Bochov
 hornické muzeum
 kostel sv. Mikuláše
 Krudum
 kostel sv. Leonarda
 Údrč
 Údrč
 kaple sv. Anny
 Ratibořský mlýn
 Plikenštejn
Základní informace místa
ID místa: 5075
Typ místa: tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.4.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama