Původní tvrz asi před r.1594 přestavěna v renesanční zámek. Až do konce 19.st. jen minimálně udržován a značně zpustl. V letech 1906-1907 rekonstrukce v secesním slohu s romantickými prvky. Okrouhlé nárožní věže z renesanční předbělohorské přestavby.
Hlavní obrázek místa
Zámek od jihu
© Pavel Vítek 09/2006
Obec Holovousy leží 4 km západně od Hořic. Dvoukřídlá, patrová stavba s mansardovou střechou a věží. Na jižním průčelí drobný arkýř, původně kaple a dvě nárožní válcové věže. Na nádvoří přízemní zasklené arkády. Do parku vede z hlavní budovy zámku volné dvojramenné schodiště. V zámeckých prostorách sídlí od roku 1951 Výzkumný šlechtitelský ústav ovocnářský. Zámek je pro veřejnost nepřístupny.
Pavel Vítek, 22.9. 2006
historie

Tvrz v Holovousích je prvně připomínána v r. 1433. Z dochovaných materiálů vyplývá, že jejími původními majiteli byli páni z Hlohovic. Roku 1449 ves získali Dobeš z Modřejovic a Bohuslav z Chlumu. Nelze přesně určit kdy, ale asi před r. 1594, byla tvrz přestavěna v renesanční zámek. Stalo se tak zřejmě za Vladislava Smiřického ze Smiřic, který ho právě v roce 1594 koupil a připojil k Hořickému panství. Panství pak přešlo na Albrechta z Valdštejna a po jeho zavraždění se majetku ujali Libštejnští z Kolovrat, pak r. 1728 rod Lamottů a po roce Leveneurů. Až do konce 19. stol. zámek byl jen minimálně udržován, dlouhodobě nebyl obýván a značně zpustl. Proto v letech 1906 až 1907 proběhla rozsáhlá rekonstrukce pod vedením arch. Jana Vejrycha. Přestavba proběhla v secesním slohu s romantickými prvky. Přesto okrouhlé nárožní věže připomínají renesanční předbělohorskou přestavbu.

Pavel Vítek, 22.9. 2006

Půdorys místa

půdorys přízemí zámku
© L. Svoboda (in Encyklopedie českých tvrzí, I. díl [A-J], ARGO, Praha 1998)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC),

Místa v okolí

 Chloumky
 Ostroměř
 Hradišťko
 radnice
 Hořice
 Hořice
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Sobčice
 Bašnice
 Hořice
 Obora
 Mlázovice
 Lázně Bělohrad
 Pustohrad u Hořic
 Myštěves
 kostel sv. Václava
 Vysoká
 Ohnišťany
 Konecchlumí
 Choteč
 Staré Smrkovice
 Podlesí
 Miletín
 zvonice
 Kovač
 Hrádek u Vřesníka
 Kamenice
 Jeřice
 Hrad u Bezníka
 Stračov
 Stračov
 kostel sv. Jiří
 Šluspárk
 Mokřice
 Chotělice
 Bílé Poličany
 smírčí kříž
 kostel sv. Matouše
 Vysoké Veselí
 Pecka
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 mariánský sloup
 Tuř
 Stav
 Dřevěnice
 Dohalice
 Skřivany
 Velký Vřešťov
 Velehrádek
 Milíčeves
 Zátluky
 kostel sv. Mikuláše
 Velký Vřešťov
 Volanice
 kostel sv. Jiří
 Sloupno
 Hankův rodný dům
 Hořiněves
 kostel sv. Prokopa
 Nechanice
 akvadukt u Komárova
 Chlum
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 Kumburk
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Nový Bydžov
 Husův sbor
 kostel sv. Václava
 Les Království
 Valdštejnská lodžie
 Sekeřice
 Sekeřice
 Bradlec
 Železnice
 Hlušice
 kostel Všech svatých
 Dolní Přím
 kostel sv. Jiljí
 Bradlo
 Železnice
 Neděliště
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Tábor
Základní informace místa
ID místa: 3946
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.9.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama