Původní tvrz asi před r.1594 přestavěna v renesanční zámek. Až do konce 19.st. jen minimálně udržován a značně zpustl. V letech 1906-1907 rekonstrukce v secesním slohu s romantickými prvky. Okrouhlé nárožní věže z renesanční předbělohorské přestavby.
Hlavní obrázek místa
Zámek od jihu
© Pavel Vítek 09/2006
Obec Holovousy leží 4 km západně od Hořic. Dvoukřídlá, patrová stavba s mansardovou střechou a věží. Na jižním průčelí drobný arkýř, původně kaple a dvě nárožní válcové věže. Na nádvoří přízemní zasklené arkády. Do parku vede z hlavní budovy zámku volné dvojramenné schodiště. V zámeckých prostorách sídlí od roku 1951 Výzkumný šlechtitelský ústav ovocnářský. Zámek je pro veřejnost nepřístupny.
Pavel Vítek, 22.9. 2006
historie

Tvrz v Holovousích je prvně připomínána v r. 1433. Z dochovaných materiálů vyplývá, že jejími původními majiteli byli páni z Hlohovic. Roku 1449 ves získali Dobeš z Modřejovic a Bohuslav z Chlumu. Nelze přesně určit kdy, ale asi před r. 1594, byla tvrz přestavěna v renesanční zámek. Stalo se tak zřejmě za Vladislava Smiřického ze Smiřic, který ho právě v roce 1594 koupil a připojil k Hořickému panství. Panství pak přešlo na Albrechta z Valdštejna a po jeho zavraždění se majetku ujali Libštejnští z Kolovrat, pak r. 1728 rod Lamottů a po roce Leveneurů. Až do konce 19. stol. zámek byl jen minimálně udržován, dlouhodobě nebyl obýván a značně zpustl. Proto v letech 1906 až 1907 proběhla rozsáhlá rekonstrukce pod vedením arch. Jana Vejrycha. Přestavba proběhla v secesním slohu s romantickými prvky. Přesto okrouhlé nárožní věže připomínají renesanční předbělohorskou přestavbu.

Pavel Vítek, 22.9. 2006

Půdorys místa

půdorys přízemí zámku
© L. Svoboda (in Encyklopedie českých tvrzí, I. díl [A-J], ARGO, Praha 1998)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC),

Místa v okolí

 Chloumky
 Ostroměř
 Hradišťko
 radnice
 Hořice
 Hořice
 kostel sv. Mikuláše
 Sobčice
 kostel sv. Prokopa
 Bašnice
 Hořice
 Obora
 Mlázovice
 Lázně Bělohrad
 Pustohrad u Hořic
 Myštěves
 Vysoká
 kostel sv. Václava
 Ohnišťany
 Konecchlumí
 Staré Smrkovice
 Choteč
 Podlesí
 zvonice
 Miletín
 Kovač
 Hrádek u Vřesníka
 Kamenice
 Jeřice
 Hrad u Bezníka
 Stračov
 Stračov
 kostel sv. Jiří
 Šluspárk
 Mokřice
 Chotělice
 Bílé Poličany
 smírčí kříž
 kostel sv. Matouše
 Vysoké Veselí
 Pecka
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 mariánský sloup
 Tuř
 Stav
 Dřevěnice
 Dohalice
 Skřivany
 Velký Vřešťov
 Velehrádek
 Milíčeves
 Zátluky
 kostel sv. Mikuláše
 Velký Vřešťov
 Volanice
 kostel sv. Jiří
 Sloupno
 Hankův rodný dům
 kostel sv. Prokopa
 Nechanice
 Hořiněves
 akvadukt u Komárova
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Chlum
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 Kumburk
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Nový Bydžov
 Husův sbor
 Les Království
 kostel sv. Václava
 Valdštejnská lodžie
 Sekeřice
 Sekeřice
 Bradlec
 Železnice
 kostel Všech svatých
 Hlušice
 Dolní Přím
 kostel sv. Jiljí
 Bradlo
 Železnice
 Neděliště
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Tábor
Základní informace místa
ID místa: 3946
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.9.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama