Zřícenina gotického hradu. Vystavěný krátce po roce 1330. Sloužil jako pevnost husitů. Podlehl Matyášově černé rotě, byl dobyt a zpustošen. Po nejnutnějších opravách byl sice ještě několik let využíván, už roku 1513 je však označen za zbořený.
Hlavní obrázek místa
Brníčko
© Roman Zikmund, 2/2008
Přístup na hrad je možný ze vsi Brníčko po modré a červené značce. Nutno však počítat s 0,5 km dlouhým prudkým stoupáním. Pohlídka však za námahu stojí.
Radim Bystroň, 12.2. 2003
historie

Stavba hradu se datuje někdy k roku 1287.Tehdy lovčí krále Přemysla Otakara II. rozdělil svůj majetek mezi své syny. Beneda byl zakladatelem rodu pánů z Otaslavic. Za stavitele hradu lze považovat až Benedova vnuka Ctibora Moravu.V roce 1356 je hrad poprvé uváděn v zemských deskách jako majetek pánů z Otaslavic. Ctiborův syn Mikuláš Morava se rovněž psal z Brníčka. Po Mikulášově smrti připadl hrad jako odúmrť markraběti Joštovi a ten postoupil Brníčko Bernardovi ze Slavoňova.V roce 1434 se objevuje nový majitel - Jan Tunkl z Drahonovic, který se začal psát z Brníčka. Z tohoto nezámožného zemana z Krnovska se během 40 let stal nejmocnější feudál severní Moravy té doby, spojující rodový majetek v jeden ucelený celek. Po jeho smrti převzal majetek jeho syn Jan Mladší. Brníčko bylo zcela zničeno za válek mezi Jiřím z Poděbrad a Matyášem Korvínem. Hrad dobyli přívrženci Matyáše Korvína – hejtman Franc z Háje a pán…  číst dále

Hibou,Hrady,zámky a tvrze na Severní Moravě., 6.7. 2004

pověsti

O Tunklovi

Jan Tunkl byl původně nezámožný zeman. Časem svoje majetky zmnožil a stále měl málo. Rozhodl se vybudovat kolem Brníčka rybníky, tak jak viděl na jihu Čech. Protože chtěl co nejdřív další zisky, museli poddaní platit víc daní a stavět hráze. Často sám na stavby dohlížel a pobízel dráby. Lidé tak měli brzy záda sedřené Tunkla a krví zmalované. Svého pána nenáviděli čím dál víc. Jednou jakýsi Jeroným už příkoří nevydržel a zvedl proti němu ruku a ani drábové už nic nezmohli. Lidé Tunkla utloukli k smrti. Zbitý vydechl na hradě Brníčku naposledy. Nikdo ho nelitoval, časem se začal objevovat jeho přízrak. Prý zapřažen v ohnivém pluhu, musel orat hráz Podhrázského rybníka. Kolem něj poskakovali čerti. Ti ho nenechali vydechnout. Když zastavil, dostal pěknou ránu bičem. Ze zakletí ho prý osvobodila žena. Až do svého stáří rukama rozebírala hráze zdejších rybníků. Když odnesla všechno kamení, Tunkl spasil svoji duši.

Ivo Rozehnal - podle Za strašidly na hrady a zámky 2/Ikar 2007, 31.3. 2009

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Brníčko

Místa v okolí

 rychta
 kaple sv. Prokopa
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Martina
 Třemešek
 Bludov
 kostel sv. Jiří
 lázně Bludov
 Bludoveček
 Frankštát
 Tři kameny
 Bludov
 Skalička
 morový sloup
 Bradlo
 empírová kašna
 Dům Pod podloubím
 Dubicko
 Zábřeh
 Šumperk
 stará radnice
 radnice
 Geschaderův dům
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Barbory
 mariánský sloup
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Jiří
 Preisův mlýn
 Háj u Šumperka
 Burgstein
 Nemile
 kaple sv. Václava
 Vikýřovice
 Rapotín
 Nemilka
 kostel sv. Vavřince
 Vikýřovice
 židovský hřbitov
 synagoga
 Mrtvý muž
 kostel sv. Jiljí
 nadhledna Háječek
 Úsov
 Ruda nad Moravou
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Panny Marie
 kaple sv. Rocha
 rychta
 partyzánský bunkr
 kaple sv. Linharta
 kaple Panny Marie
 Zámeček
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Šebestiána
 Pekařský dům
 kostel sv. Stanislava
 mariánský sloup
 městské opevnění
 kostel sv. Mikuláše
 Mohelnice
 boží muka
 kašna Hygie
 kaple sv. Marka
 Bohdíkov
 Šumvald
 kostel sv. Leonarda
 Rabštejn
 Mírov
 Podolí
 Hoštejn
 Strážník
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Stanislava
 Velké Losiny
 Žerotínská sýpka
 kaple sv. Floriána
 smírčí kříž
 Králova Hora
 kostel sv. Vavřince
 Křížový vrch
 ruční papírna
 Sobotín
 kostel Všech svatých
 Líšnice (Leštnice)
 Stará radnice
 Svatojánský most
 pomník Josefa II.
 kostel sv. Mikuláše
 městské opevnění
 Muzeum baroka
 střelnice
 kašna s orlem
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 radnice
 měšťanské domy
 Šatlava
 muzeum U Vodní branky
 Ztracené kameny
Kontaktní informace
OÚ BRNÍČKO
Brníčko 120
78975
Tel: 583438022
ou-brnicko@c-box.cz
Základní informace místa
ID místa: 1076
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.4.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama