Zřícenina gotického hradu. Vystavěný krátce po roce 1330. Sloužil jako pevnost husitů. Podlehl Matyášově černé rotě, byl dobyt a zpustošen. Po nejnutnějších opravách byl sice ještě několik let využíván, už roku 1513 je však označen za zbořený.
Hlavní obrázek místa
Brníčko
© Roman Zikmund, 2/2008
Přístup na hrad je možný ze vsi Brníčko po modré a červené značce. Nutno však počítat s 0,5 km dlouhým prudkým stoupáním. Pohlídka však za námahu stojí.
Radim Bystroň, 12.2. 2003
historie

Stavba hradu se datuje někdy k roku 1287.Tehdy lovčí krále Přemysla Otakara II. rozdělil svůj majetek mezi své syny. Beneda byl zakladatelem rodu pánů z Otaslavic. Za stavitele hradu lze považovat až Benedova vnuka Ctibora Moravu.V roce 1356 je hrad poprvé uváděn v zemských deskách jako majetek pánů z Otaslavic. Ctiborův syn Mikuláš Morava se rovněž psal z Brníčka. Po Mikulášově smrti připadl hrad jako odúmrť markraběti Joštovi a ten postoupil Brníčko Bernardovi ze Slavoňova.V roce 1434 se objevuje nový majitel - Jan Tunkl z Drahonovic, který se začal psát z Brníčka. Z tohoto nezámožného zemana z Krnovska se během 40 let stal nejmocnější feudál severní Moravy té doby, spojující rodový majetek v jeden ucelený celek. Po jeho smrti převzal majetek jeho syn Jan Mladší. Brníčko bylo zcela zničeno za válek mezi Jiřím z Poděbrad a Matyášem Korvínem. Hrad dobyli přívrženci Matyáše Korvína – hejtman Franc z Háje a pán…  číst dále

Hibou,Hrady,zámky a tvrze na Severní Moravě., 6.7. 2004

pověsti

O Tunklovi

Jan Tunkl byl původně nezámožný zeman. Časem svoje majetky zmnožil a stále měl málo. Rozhodl se vybudovat kolem Brníčka rybníky, tak jak viděl na jihu Čech. Protože chtěl co nejdřív další zisky, museli poddaní platit víc daní a stavět hráze. Často sám na stavby dohlížel a pobízel dráby. Lidé tak měli brzy záda sedřené Tunkla a krví zmalované. Svého pána nenáviděli čím dál víc. Jednou jakýsi Jeroným už příkoří nevydržel a zvedl proti němu ruku a ani drábové už nic nezmohli. Lidé Tunkla utloukli k smrti. Zbitý vydechl na hradě Brníčku naposledy. Nikdo ho nelitoval, časem se začal objevovat jeho přízrak. Prý zapřažen v ohnivém pluhu, musel orat hráz Podhrázského rybníka. Kolem něj poskakovali čerti. Ti ho nenechali vydechnout. Když zastavil, dostal pěknou ránu bičem. Ze zakletí ho prý osvobodila žena. Až do svého stáří rukama rozebírala hráze zdejších rybníků. Když odnesla všechno kamení, Tunkl spasil svoji duši.

Ivo Rozehnal - podle Za strašidly na hrady a zámky 2/Ikar 2007, 31.3. 2009

Komentáře

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Brníčko

Místa v okolí

 rychta
 kaple sv. Prokopa
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Martina
 Třemešek
 Bludov
 kostel sv. Jiří
 lázně Bludov
 Bludoveček
 Frankštát
 Tři kameny
 Bludov
 Skalička
 morový sloup
 Bradlo
 empírová kašna
 Dům Pod podloubím
 Dubicko
 Zábřeh
 Šumperk
 stará radnice
 radnice
 Geschaderův dům
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Barbory
 mariánský sloup
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Jiří
 Preisův mlýn
 Háj u Šumperka
 Burgstein
 Nemile
 kaple sv. Václava
 Vikýřovice
 Rapotín
 Nemilka
 kostel sv. Vavřince
 Vikýřovice
 židovský hřbitov
 synagoga
 Mrtvý muž
 kostel sv. Jiljí
 nadhledna Háječek
 Úsov
 Ruda nad Moravou
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Panny Marie
 kaple sv. Rocha
 rychta
 partyzánský bunkr
 kaple sv. Linharta
 kaple Panny Marie
 Zámeček
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Šebestiána
 Pekařský dům
 kostel sv. Stanislava
 mariánský sloup
 městské opevnění
 kostel sv. Mikuláše
 Mohelnice
 kašna Hygie
 boží muka
 Bohdíkov
 kaple sv. Marka
 Šumvald
 kostel sv. Leonarda
 Rabštejn
 Mírov
 Podolí
 Hoštejn
 Strážník
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Stanislava
 Velké Losiny
 Žerotínská sýpka
 Králova Hora
 kaple sv. Floriána
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 Křížový vrch
 ruční papírna
 Sobotín
 kostel Všech svatých
 Líšnice (Leštnice)
 Stará radnice
 Svatojánský most
 pomník Josefa II.
 kostel sv. Mikuláše
 městské opevnění
 Muzeum baroka
 střelnice
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 radnice
 kašna s orlem
 měšťanské domy
 Šatlava
 muzeum U Vodní branky
 Ztracené kameny
 kaple Panny Marie
Kontaktní informace
OÚ BRNÍČKO
Brníčko 120
78975
Tel: 583438022
ou-brnicko@c-box.cz
Základní informace místa
ID místa: 1076
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.4.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama