Zámek přestavěný z pův. tvrze z 1. pol. 14. stol., úpravy v pozdní gotice, renesanci, baroku, v 19. st. empírově a ve 20. st. následovaly necitlivé novodobé zásahy. Posledním majitelem byl do r. 1949 J. Herberštejn. Poté byl zámek přidělen státu.
Hlavní obrázek místa
Nepomyšl - noční pohled
© Štefan Báťa, 02/2016
Ves Nepomyšl povýšená patrně v první polovině 16. století na trhové městečko se objevuje v pramenech poprvé v r. 1361, kdy ji držel Petr z Janovic do r. 1370. Od r. 1386 je uváděn jako majitel Jetřich z Janovic, v l. 1409–1414 Eliška Koldicová z Dubé, do r. 1417 Ctibor Čepec z Libiše, r. 1418 Jindřich z Elsterberka, Albrecht z Koldic a Oldřich z Koněprus. V 15. století se sice v pramenech vyskytují vladykové z Nepomyšle, ale nelze zjistit, zda tu vůbec seděli, nebo měli nějaké zboží. Prvními známými majiteli tvrze v Nepomyšli byli rytíři Jindřich a jeho bratr Jan z Údrče, kteří ji drželi do r. 1500. V r. 1510 seděl na tvrzi hrabě Alexandr z Leisneka, po něm jeho bratr Hug z Leisneka, jenž velel v r. 1521 stavovskému vojsku. Po jeho smrti zdědila Nepomyšl dcera Amabilie, provdaná za hraběte Filipa Mansfelda. Již r. 1539 však prodala Nepomyšl svému švagru Albínu Šlikovi z Holiče. Po Šlikově smrti prodala vdova v zastoupení svých nezletilých dětí tvrz, dvůr a ves Nepomyšl Elišce Šlikové. Po její smrti r. 1566 bylo dědictví rozděleno mezi syna z prvního manželství Jindřicha z Gutštejna a dceru Lukrécii Šlikovou, která nevlastnímu bratru prodala r. 1571 svou polovinu. V tomto období byla pravděpodobně stará tvrz, jejíž nejstarší zástavbu lze datovat do první poloviny 14. století, přestavována na jednoduchý dvoupatrový zámek (druhé patro bylo sneseno na počátku 19. století). Již tehdy měl tvar mnohoúhelníku na vnější straně o šestnácti, v nádvoří o devíti stranách. Jindřich z Gutštejna zadlužil nepomyšlské panství tak, že bylo r. 1589 prodáno ve dražbě bratřím Jindřichu, Václavu, Janu, Asmanu a Adamovi ze Štampachu. V r. 1597 dostal Nepomyšl Jindřich. Po jeho smrti přešel tento majetek na syna Kryštofa Abrahama, který držel Nepomyšl, Zlovědice a Holedeč až do r. 1623, kdy byl pro účast na…  číst dále
Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku /III - Severní Čechny/ - Nakladatelství Svoboda 1984, aktualizováno, 18.7. 2005

Půdorys místa

plán přízemí, plně zdivo z 1. pol. 14. st, šikmými křížky z konce 14. st., kolmými křížky renesanční, šrafovaně barokní
© P. Chotěbor, H. Soukupová, J. Úlovec (in J. Úlovec: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 2. díl [N-Ž], Libri, Praha 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ústecký kraj,  Louny  (LN), Nepomyšl

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Kamenný Chlum
 Křečov
 židovský hřbitov
 Brody
 Lina
 Buškovice
 Budiš
 kostel sv. Barbory
 maloměstské domy
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Štěpána
 Skytaly
 Mašťov
 Krásný Dvůr
 Hlubany
 morový sloup
 mariánský sloup
 Mlýnce
 Valeč
 kostel sv. Vavřince
 Hoppova kaple
 Veliká Ves
 Vochlice
 kostel sv. Jakuba
 kaple sv. Anny
 Vidhostice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Vidhostice
 Kostrčany
 židovský hřbitov
 židovské ghetto
 hřbitovní kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Široké Třebčice
 židovský hřbitov
 Vilémov
 Radonice
 radnice
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Libkovice
 Rubín
 kostel sv. Markéty
 Schillerova rozhledna
 zavlažovací nádrž
 kaple
 Dolánky
 Doupovská dráha
 Kaštice
 Vintířov
 Vintířov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vojtěcha
 Podštěly
 kostel sv. Martina
 Kapucín
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Víta
 Pětipsy
 Libědice
 kaple sv. Václava
 Týniště
 kaple
 kostel sv. Anny
 Malměřice
 bývalý lom
 kaple sv. Anny
 Kličín
 Verušičky
 městské opevnění
 Maleš
 zámecký pivovar
 Chyše
 kašna
 Blažkův mlýn
 kostel Všech svatých
 kaple
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 Baba
 Poláky
 Luka
 bývalý kříž
 Selský dub
 smírčí kříž
 Petrohrad
 kaple Všech svatých
 kaple Kaina a Ábela
 Nouze
 židovský hřbitov
 Petrohrad
 Mlýnský vrch
 Chyše
 kaple sv. Jana a Pavla
 návesní kaple
 Budov
 kostel sv. Jiří
 kaple Panny Marie
 Budov
 Rokle
 kostel sv. Vojtěcha
 Libořice
 Šprymberk
 kaple
 smírčí kříž
 Milčeves
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 kostel sv. Havla
 Milčeves
 Bílenec
 kostel sv. Vojtěcha
 Tobiášův vrch
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Soběsuky
 kostel sv. Martina
 zatopený lom
 Bílá boží muka
 Kokořovský dvůr
 Kunzova muka
 boží muka
 kaple
 smírčí kříže
 radnice
 Panský dům
 synagoga
 kaple sv. Šebestiána
 Mazanec
 kašna
 Viklan
 Žlutice
 Žlutice – MPZ
 fara
 kaple sv. Kříže
 celní kolo
 kostel sv. Mikuláše
 Nevděk
 Tuchtova kaple
 Klejnštejn
 kaple Panny Marie
 kostel Všech svatých
 Libočany
 Plaveč
Základní informace místa
ID místa: 415
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.2.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama