Budiš je zaniklá tvrz postavená uprostřed polí během 14. století. V letech 1424 až 1454 patřilo místo k nedalekému hradu Křečovu. Tvrz mohla být zničena při křížové výpravě proti Křečovu r. 1424. Dochoval se okrouhlý pahorek jádra beze stop zástavby obklopený dosud funkčním vodním příkopem.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 03/2011
Tvrziště je přístupné z polní cesty mezi Podbořanským Rohozcem a hájovnou jižně od vsi. Zhruba v polovině této komunikace je nutné odbočit vpravo, ve směru z obce, na pole. Polohu památky označují vzrostlé vrby.
Prudký Martin , 28.3. 2011
popis

Památka je tvořena kruhovým vyvýšeným tvrzištěm o průměru kolem 18 m, které pravděpodobně vzniklo navršením zeminy získané vykopáním příkopu. Nad okolní terén se plocha tvrziště vyvyšuje o necelý jeden metr. Zbytky zástavby nejsou patrné, pouze na jihozápadě a na severu jsou patrné pozůstatky obvodové hradby. Z tohoto výkopu byl zhotoven také val před cca 7 m širokým příkopem. Ten je naplněn vodou z Rohozeckého potoka.

Prudký Martin (doplněno redakcí), 28.3. 2011

historie

Místo, kde stávala tvrz Budiš (zvaná také Rondel), patřilo v letech 1424 až 1454 k hradu Křečovu, tvrz v těchto letech zřejmě již neexistovala. Jiné písemné zprávy k lokalitě se nezachovaly. Tvrz mohla být zničena roku 1424 při tažení křižáckých vojsk proti nedalekému Křečovu, po skončení husitských válek již nemusela být obnovena. Archeologický průzkum prováděný v druhé polovině 19. století údajně objevil mince z doby Jana Lucemburského, Karla IV., halapartny, podkovy a mince. Další mince prý byly nalezeny na přilehlém poli. Měly být odevzdány do Národního muzea. Další informace by přinesl důkladný archeologický průzkum. Výpovědní hodnotu tohoto nálezu ovšem snižuje další mince pocházející až z konce 15. století, z období Vladislava II. Jagellonského, což naznačuje, že se nález nevztahuje k době existence tvrze.

Prudký Martin podle Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - R. Anděl a kolektiv (doplněno redakcí), 28.3. 2011

Půdorys místa

terénní náčrt
© Otto Slabý: Tvrz Budiš, Hláska XXII/4, Klub Augusta Sedláčka, Plzeň 2011
Obrázek
Ústecký kraj,  Louny  (LN), Podbořanský Rohozec

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Křečov
 Kamenný Chlum
 Lina
 Valeč
 mariánský sloup
 Hoppova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Nepomyšl
 kostel sv. Markéty
 Skytaly
 kostel sv. Barbory
 maloměstské domy
 Mašťov
 Kostrčany
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Mlýnce
 Brody
 Vochlice
 kostel sv. Štěpána
 Libkovice
 Týniště
 kostel sv. Vavřince
 Luka
 Verušičky
 Buškovice
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Podštěly
 kaple
 Radonice
 Krásný Dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Blažkův mlýn
 kaple sv. Václava
 morový sloup
 kostel sv. Markéty
 Vintířov
 Vintířov
 židovský hřbitov
 hřbitovní kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kaple Panny Marie
 Budov
 Budov
 Hlubany
 Vidhostice
 Vilémov
 kaple sv. Jana a Pavla
 kaple Kaina a Ábela
 kostel sv. Martina
 Jírov
 radnice
 Vidhostice
 Veliká Ves
 kostel sv. Jakuba
 Maleš
 zámecký pivovar
 Chyše
 kašna
 kaple sv. Anny
 městské opevnění
 návesní kaple
 synagoga
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 kaple
 kaple sv. Anny
 Doupovská dráha
 Chyše
 židovské ghetto
 Široké Třebčice
 smírčí kříž
 Kapucín
 kostel sv. Vojtěcha
 zavlažovací nádrž
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 povodňový památník
 Bílá boží muka
 Schillerova rozhledna
 Kunzova muka
 Pětipsy
 Kozí hrady, Kozihrady
 Kokořovský dvůr
 radnice
 kaple sv. Šebestiána
 Mazanec
 kostel sv. Leonarda
 kostel sv. Anny
 Panský dům
 Malměřice
 kašna
 Údrč
 Žlutice
 Žlutice – MPZ
 Údrč
 Kaštice
 synagoga
 Rubín
 fara
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 Dolánky
 Vladař
 kaple sv. Kříže
 Ratibořský mlýn
 Tuchtova kaple
 Bražec
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 Libědice
 Nevděk
 bývalý lom
 kaple sv. Anny
 kaple
 kostel sv. Kateřiny
 kaple Panny Marie
 bývalý kříž
 radnice
 Poláky
 neogotická studna
 kašna
 bývalá fara
 Hungerberg
 Mlýnský vrch
 Baba
 kaple Panny Marie z Re
 kaple Panny Marie
 Nouze
 smírčí kříž
 Selský dub
 Petrohrad
 kaple Všech svatých
 Petrohrad
 Kličín
 zaniklá obec Mlyňany
 kostel sv. Vojtěcha
 křížový kámen
 Viklan
 Himlštejn
Základní informace místa
ID místa: 9752
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama