První zmínky o Dolní Krupé jsou z roku 1229, kostel byl zde založen ve stejném století, v roce 1293 byla zřízena samostatná fara. Nikterak bohatá fara zanikla při husitských bouřích a další zmínky o ní jsou až z roku 1767.
Hlavní obrázek místa
Pohled na kostel
© Aleš Marek 05/2007
Dolní Krupá, stará ves, rozložená v údolí při cestě z Mnichova Hradiště do Kuřívod, se připomíná prvně již roku 1229. Ještě ve 13. století jistě vznikl i zdejší kostel, který byl zprvu součástí rozlehlé farnosti, jež měla své sídlo při mateřském kostele sv. Jiljí pod hradem Bezdězem. Roku 1293 pak pražský biskup Tobiáš oddělil dolnokrupský kostel jako samostatný a zřídil při něm také faru, obsazenou plebánem. Spolu se zdejší farností byly zároveň vyčleněny od správy podbezdězského faráře také kostely v Kuřívodech a Chlumu u Dubé. I při nich byli na základě stejného dekretu instalováni samostatní plebáni. Ze staré doby jsou známí: r. 1358 Jan po zemřelém Klimentu, r. 1359 zemřel farář Kuník (Cunico), po něm nastoupil téhož roku 1359 Jarek, 1362 Havel, 1371 Ludvík z Týnce, 1372 Albert, 1408 Beneš po resignaci Ondřeje, 1425 Jan po zemřelém Pavlovi. Roku 1384 platíval zdejší plebán pololetně 3 groše papežského desátku. Z toho lze usoudit, že zdejší fara nebývala ani v předhusitských dobách nikterak výrazně bohatou. Za husitských náboženských bouří fara patrně zanikla a o dalších osudech zdejšího kostela v 15. století zprávy chybí. V 16. století příslušel jako filiální k Bělé pod Bezdězem. Fara v Bělé si udržela kontinuitu prakticky po celé období historie. S krátkou výjimkou novodobých let 1996-2000 bylo toto město stále sídlem kněze – faráře, který v 17. století spravoval i velký počet kostelů v širokém okolí. Do obvodu zdejší duchovní správy náležely tehdy kromě samotné Bělé také kostely v Čisté, Bezdědicích, Kadlíně, Kuřívodech, v Oknech, Sudoměři a po krátký čas (v letech 1628-29) také kostely ve Mšeně, v Katusicích, na Skalsku a na Kováni. V duchovní správě rozsáhlého farního obvodu vypomáhali i řeholní kněží – augustiniáni, kteří po krátké etapě svého působení na hradě Bezdězi ve 20. letech 17. století přesídlili roku 1631 do Bělé ke…  číst dále
Jan Nepomuk Jiřiště, 7.6. 2007

Půdorys místa

půdorys kostela
© Josef Cibulka, Jan Sokol: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 47 Politický okres lanškrounský, Archaelogická komise při České akademii věd a umění, Praha 1935
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Dolní Krupá

Místa v okolí

 Radechov
 Šlapka
 Maníkovice
 Kuřívody
 Bělá pod Bezdězem
 radnice
 Česká brána
 Mnichovo Hradiště
 rozhledna Vrchbělá
 radnice
 most přes Jizeru
 Zásadka
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Barbory
 Zvířetice
 mlýn Valenta
 Hrdlořezy
 Josefův Důl
 Křída
 Valdštejnsko
 Lhotice
 Dobrá Voda 1
 stará škola
 fara
 kostel sv. Jiljí
 Loukovec
 Dobrá Voda 2
 poustevna
 Bezděz
 Dobrá Voda 3
 Masarykův most
 kostel sv. Barbory
 Baba
 kostel sv. Vavřince
 Drábské světničky
 Valečov
 Hrada
 Michalovice
 Klamorna
 Píčův statek
 Kosmonosy
 fara
 Kurovodice
 Studénka
 Loreta
 Mužský
 kostel sv. Havla
 Bažantnice
 Rožátovský mlýn
 Obětní kámen
 radnice
 Svijany
 Kněžmost
 kostel sv. Václava
 Stohánek
 Staré Hrady
 Hynšta
 Karmel
 divadlo
 starý hřbitov
 sbor Jednoty bratrské
 nová radnice
 kostel sv. Havla
 Kováň
 stará radnice
 mariánský sloup
 Templ
 Blaschkeho vila
 dům č. p. 107
 Skalsko
 Volenovice
 Mladá Boleslav
 městský špitál
 sloup Matky Boží
 kostel sv. Kateřiny
 mariánský sloup
 radnice
 Schmittův zámek
 evangelický kostel
 kostel sv. Vojtěcha
 socha sv. Floriána
 socha sv. Vavřince
 jeskyně a sklepy
 Albrechtice
 Ralsko
 Mimoň
 Soleček
 Mimoň
 mariánský sloup
 větrný mlýn
 železniční viadukt
 Solec
 pivovar
 Chvistonosy
 Psí kostel
 Lobeč
 Sukorady
 kaple sv. Prokopa
 kaplička
Základní informace místa
ID místa: 5203
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.6.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama