První zmínky o Dolní Krupé jsou z roku 1229, kostel byl zde založen ve stejném století, v roce 1293 byla zřízena samostatná fara. Nikterak bohatá fara zanikla při husitských bouřích a další zmínky o ní jsou až z roku 1767.
Hlavní obrázek místa
Pohled na kostel
© Aleš Marek 05/2007
Dolní Krupá, stará ves, rozložená v údolí při cestě z Mnichova Hradiště do Kuřívod, se připomíná prvně již roku 1229. Ještě ve 13. století jistě vznikl i zdejší kostel, který byl zprvu součástí rozlehlé farnosti, jež měla své sídlo při mateřském kostele sv. Jiljí pod hradem Bezdězem. Roku 1293 pak pražský biskup Tobiáš oddělil dolnokrupský kostel jako samostatný a zřídil při něm také faru, obsazenou plebánem. Spolu se zdejší farností byly zároveň vyčleněny od správy podbezdězského faráře také kostely v Kuřívodech a Chlumu u Dubé. I při nich byli na základě stejného dekretu instalováni samostatní plebáni. Ze staré doby jsou známí: r. 1358 Jan po zemřelém Klimentu, r. 1359 zemřel farář Kuník (Cunico), po něm nastoupil téhož roku 1359 Jarek, 1362 Havel, 1371 Ludvík z Týnce, 1372 Albert, 1408 Beneš po resignaci Ondřeje, 1425 Jan po zemřelém Pavlovi. Roku 1384 platíval zdejší plebán pololetně 3 groše papežského desátku. Z toho lze usoudit, že zdejší fara nebývala ani v předhusitských dobách nikterak výrazně bohatou. Za husitských náboženských bouří fara patrně zanikla a o dalších osudech zdejšího kostela v 15. století zprávy chybí. V 16. století příslušel jako filiální k Bělé pod Bezdězem. Fara v Bělé si udržela kontinuitu prakticky po celé období historie. S krátkou výjimkou novodobých let 1996-2000 bylo toto město stále sídlem kněze – faráře, který v 17. století spravoval i velký počet kostelů v širokém okolí. Do obvodu zdejší duchovní správy náležely tehdy kromě samotné Bělé také kostely v Čisté, Bezdědicích, Kadlíně, Kuřívodech, v Oknech, Sudoměři a po krátký čas (v letech 1628-29) také kostely ve Mšeně, v Katusicích, na Skalsku a na Kováni. V duchovní správě rozsáhlého farního obvodu vypomáhali i řeholní kněží – augustiniáni, kteří po krátké etapě svého působení na hradě Bezdězi ve 20. letech 17. století přesídlili roku 1631 do Bělé ke…  číst dále
Jan Nepomuk Jiřiště, 7.6. 2007

Půdorys místa

půdorys kostela
© Josef Cibulka, Jan Sokol: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 47 Politický okres lanškrounský, Archaelogická komise při České akademii věd a umění, Praha 1935
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Dolní Krupá

Místa v okolí

 Radechov
 Šlapka
 Maníkovice
 Kuřívody
 Bělá pod Bezdězem
 radnice
 Česká brána
 Mnichovo Hradiště
 rozhledna Vrchbělá
 radnice
 most přes Jizeru
 Zásadka
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Barbory
 Zvířetice
 mlýn Valenta
 Hrdlořezy
 Josefův Důl
 Křída
 Valdštejnsko
 Lhotice
 Dobrá Voda 1
 stará škola
 fara
 kostel sv. Jiljí
 Loukovec
 Dobrá Voda 2
 poustevna
 Bezděz
 Dobrá Voda 3
 Masarykův most
 Velký a Malý Bezděz
 kostel sv. Barbory
 Baba
 kostel sv. Vavřince
 Drábské světničky
 Valečov
 Hrada
 Michalovice
 Klamorna
 Břehyně-Pecopala
 Píčův statek
 Kosmonosy
 fara
 Kurovodice
 Studénka
 Loreta
 Mužský
 kostel sv. Havla
 Bažantnice
 Rožátovský mlýn
 Obětní kámen
 radnice
 Koprník
 Svijany
 Kněžmost
 kostel sv. Václava
 Stohánek
 Staré Hrady
 Hynšta
 Karmel
 divadlo
 starý hřbitov
 sbor Jednoty bratrské
 Swamp
 nová radnice
 kaple
 Valdštejnská kaple
 kostel sv. Havla
 Kováň
 stará radnice
 mariánský sloup
 Templ
 Čertova zeď
 Blaschkeho vila
 dům č. p. 107
 Skalsko
 Volenovice
 Mladá Boleslav
 městský špitál
 sloup Matky Boží
 kostel sv. Kateřiny
 mariánský sloup
 radnice
 Schmittův zámek
 Juliina vyhlídka
 evangelický kostel
 kostel sv. Vojtěcha
 socha sv. Floriána
 socha sv. Vavřince
 jeskyně a sklepy
 Albrechtice
 Ralsko
 Mimoň
 Soleček
 Mimoň
 mariánský sloup
 větrný mlýn
 železniční viadukt
 Solec
 socha Madony
 pivovar
 Chvistonosy
 kaplička
 Psí kostel
 Lobeč
 Sukorady
 kaple sv. Prokopa
 kaplička
Základní informace místa
ID místa: 5203
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.6.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama