Ve 13. stol. vystavěn hrad jednou z větví mocného rodu Ronovců, od té doby Berků z Dubé. Počátkem 14. stol. Berkové z Dubé dubský hrad opustili. Kdy hrad zanikl, nevíme. Prý ještě koncem 18. stol. byly jeho valy jasně patrné.
Hlavní obrázek místa
Zaměření z r. 1978
Zaměření F. Gabriela z roku 1978
Gabriel František, Panáček Jaroslav, Hrady okresu Česká Lípa, ARGO, 2000
Město Dubá leží na hlavní silnici I/9, 20 km jižně od České Lípy a 26 km severně od Mělníka. Lze soudit, že Dubá jako sídliště existuje od 1. poloviny 11. století. Ale teprve v první polovině 13. století existují zmínky o prvních pánech z Dubé, kteří sídlili na hradu Dubá. Tento hrad měl své podhradí na místě dnešní Malé strany, jež je nejstarší částí Dubé. Počátkem 14. století Berkové z Dubé dubský hrad opustili a vybudovali po roce 1430 nedaleko hrad Starý Berštejn a v letech 1553–1567 postavil Adam Berka z Dubé zámek Nový Berštejn.
Pavel Vítek, 20.11. 2006
historie

Slovanské osídlení v Dubé je nálezy doloženo od 11. století. Do historie vstupuje Dubá r. 1253, kdy náležela rodu Načeplukoviců, jejichž první známý předek Načepluk vystupuje v l. 1192–1197 jako svědek v listinách pro klášter v Plasech a v zakládací listině kláštera v Teplé. Načeplukovi synové Albrecht a Načepluk se připomínají v l. 1237–1267. Před r. 1253 prodal Albrecht společně se svým příbuzným Janem Dubou a další vesnice křižovnickému špitálu sv. Františka v Praze. Ještě v 13. století však koupil Dubou syn Častolova Žitavského Hynek a vystavěl si tu na ostrohu u rybníka při cestě do České Lípy nad dnešním kinem hrad. Od té doby se příslušníci této nejmocnější větve Ronovců nazývali z Dubé, i když později tvořila Dubá jen malou část jejich majetku. Hynek z Dubé patřil k předním velmožům země, od r. 1291 byl nejvyšším komorníkem, r. 1295 domažlickým purkrabím a od r. 1306 purkrabím Pražského…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1984, 15.1. 2005

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Dubá

Místa v okolí

 socha sv. Floriána
 fara
 radnice
 sušárna chmele
 kaple sv. Barbory
 socha sv. Prokopa
 dům č.p. 31
 Starý Berštejn
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Vřísek
 Zakšín
 Čap
 kostel sv. Havla
 socha sv. Floriana
 Chudý hrádek
 fara
 kostnice
 kostel sv. Jakuba
 Loubí
 kostel sv. Ondřeje
 Týn
 zvonice
 Opevnění u Švábů
 Opevnění u Švábů
 Vítkovec
 Jestřebí
 Houska
 Sukorady
 Doksy
 Jiljov
 mariánské sousoší
 Vidim
 Myšlín
 Konvalinkový vrch
 Starý zámek
 Mnichovská průrva
 kaple
 kostel sv. Martina
 socha sv. Starosty
 Valdštejnská kaple
 Novozámecký rybník
 kostel sv. Barbory
 Klůček
 Barbořin most
 Rybnov
 Novozámecká průrva
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Vojtěcha
 Swamp
 Milčany
 Pokličky
 hrad u Hvězdy
 Nový Zámek
 hrad u Hostíkovic
 Hrázský mlýn
 Brocno
 Vrátenská hora
 mariánský sloup
 železniční most
 Chcebuz
 Nedamy
 Dolanský mlýn
 Obří hlava a Žába
 Hrad u Kvítkova
 Klemperka
 Kokořín
 Stranné
 Slavín
 kaple sv. Prokopa
 Snědovice
 Kamenný dům
 Zahrádky
 Helfenburk u Úštěka
 Velký a Malý Bezděz
 kostel sv. Justina
 Peklo
 Kokořín
 Ronov
 Psí kostel
 pivovar
 kaple sv. Floriána
 Kokořín - Staráky
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 kostel Všech svatých
 Stvolínky
 Bezděz
 židovský hřbitov
 Hradsko
 Lobeč
 Hřídelík
 Břehyně-Pecopala
 fara
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 stará škola
 mariánské sousoší
 kostel sv. Martina
 Kvítkov
 radnice
 Kalvárie
 Had
 evangelický kostel
 židovský hřbitov
 kaple
 Bosyně
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Jana a Pavla
 Čertovy hlavy
 Harasov
 kaple svaté Anny
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Vísecká rychta
 kaple
 kostel sv. Václava
 jezuitský dvůr
 Klácelka
 Pikartská věž
 Úštěk
 skalní kaple
 synagoga
 Valdštejnsko
 kříž
 Stránka
 větrný mlýn
 kostel sv. Otmara
 Dubí hora
 solnice
 Liběchov
 kostel sv. Havla
 Konojedy
 kaplička
 sloup Matky Boží
 Mimoň
 socha sv. Floriána
 socha sv. Vavřince
 jeskyně a sklepy
 kostel sv. Havla
 železniční viadukt
 Mimoň
 mariánský sloup
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 kaplička
Základní informace místa
ID místa: 384
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 21.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama