Původně románský kostel, považovaný za jeden z nejstarších doložených na českolipsku – byl postaven zřejmě už v poslední čtvrtině 12. století u královského dvorce, který předcházel výše položenému hradu. Přestavěn v 18. století, fara z téhož období.
Hlavní obrázek místa
Pohled na kostel od jihozápadu
© iV 16.2.2008
Kostel leží v jihovýchodní části obce Bezděz na úpatí kopce, na kterém najdete stejnojmenný hrad. Obklopuje jej malý hřbitov, okolo jehož zdi vede červená turistická značka z Bělé pod Bězdězem – ta se na návsi rozděluje: jedna větev vede do Doks (a z ní ještě uhýbá odbočka na hrad) a druhá do Žďáru, Kruhu a až do obce Houska. Začínají tu také zelená značka do Oken, kde je železniční zastávka na trati Bakov na Jizerou – Česká Lípa; a modrá vede také k vlaku – zastávka Bezděz.
Ivka, 16.8. 2008
popis

Nejstarší románskou částí stavby je loď a presbytář postavený z pískovcových kvádříků. Zatímco jižní polovina kostela je zřejmě opravdu původní, severní část byla zřejmě znovu dostavěna s použitím původního kvádříkového zdiva. Díky opadající omýtce na apsidě i lodi je vidět rozdíl. V jižní polovině jsou kvádříky pravidelné a mezery mezi nimi minimální. V severní části není zdivo už tak pravidelné a i mezery jsou větší. Tento rozdíl je markantní hlavně na apsidě, kde je vidět i zazděné románské okno – předěl prochází jeho středem. Také zubořez a obloučkový vlys s palmetkami na patkách obloučků je v severní části neuspořádaný. Presbytář nyní osvětlují dvě barokní okna, loď další tři. Mezi lodí a presbytářem chybí vítězný oblouk. V západní stěně lodi je zazděn portál, o kterém se soudilo, že vedl na panskou tribunu kostela. Jelikož ale byla tato část lodi dostavěna později, jde zřejmě o druhotně zazděný…  číst dále

Ivka (L. Kracíková, J. Smetana: Románská a gotická sakrální architektura v okrese Česká Lípa, Vlastivědná knihovnička SPS, sv. 9, Praha 2000), 16.8. 2008

historie

Díky podobnosti některých původních architektonických prvků na apsidě s kostelem v Mohelnici je jeho vznik datován do poslední čtvrtiny 12. století, kdy je zde doložen panovnický dvorec, tzv. villica, kostel je doložen až k roku 1264. Poté, co bylo vysazeno podhradní město (1264 a znovu v roce 1291), zůstal kostel na východním okraji osídlení. Byl to mateřský farní kostel pro později zakládané kostely v Kuřívodech, Krupé a Chlumu. Kostel patřil panovníkovi až do roku 1350, kdy jej získali pod patronát obutí augustiniáni, kteří sídlili na Karlově na Novém Městě Pražském. Těm patřil až do doby josefinských reforem, kdy připadl Náboženskému fondu. Byl několikrát přestavován, přesto si zachoval víceméně románský vzhled. První přestavba proběhla někdy na rozmezí gotiky a renesance – bližší datování není možné. Podstatnější úpravou ale prošel kostel kolem r. 1763, kdy přibyl i nový inventář. Udržovací oprava proběhla také v 50. letech 20.…  číst dále

Ivka (L. Kracíková, J. Smetana: Románská a gotická sakrální architektura v okrese Česká Lípa, Vlastivědná knihovnička SPS, sv. 9, Praha 2000), 16.8. 2008

Půdorys místa

půdorys kostela
© L. Sedláček (in J. Smetana, L. Kracíková: Románská a gotická sakrální architektura v okrese Česká Lípa, Vlastivědná knihovnička SPS 9, Praha 2000)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Bezděz

Místa v okolí

 stará škola
 fara
 Bezděz
 rozhledna Vrchbělá
 Valdštejnsko
 kaple
 Valdštejnská kaple
 kostel sv. Vojtěcha
 mariánské sousoší
 kostel sv. Václava
 Doksy
 Česká brána
 Klůček
 radnice
 Týn
 Bělá pod Bezdězem
 Myšlín
 Kuřívody
 Vrátenská hora
 Radechov
 Houska
 pivovar
 Lobeč
 větrný mlýn
 Starý Berštejn
 kostel sv. Václava
 Konvalinkový vrch
 dům č.p. 31
 Psí kostel
 kostel sv. Vavřince
 Šlapka
 kaple sv. Barbory
 Obří hlava a Žába
 Skalsko
 kostel sv. Martina
 mariánské sousoší
 evangelický kostel
 radnice
 kostel sv. Jiří
 socha sv. Floriána
 Kováň
 sloup Matky Boží
 kostel sv. Ondřeje
 Dubá
 Pokličky
 sušárna chmele
 radnice
 Mimoň
 socha sv. Floriána
 fara
 socha sv. Prokopa
 Stránka
 zvonice
 Jestřebí
 socha sv. Vavřince
 jeskyně a sklepy
 kaple sv. Prokopa
 Mimoň
 mariánský sloup
 železniční viadukt
 evangelický kostel
 poustevna
 Nedamy
 Hrdlořezy
 Kokořín
 kaplička
 Maníkovice
 kostel sv. Václava
 Juliina vyhlídka
 fara
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 kostnice
 Hradsko
 Josefův Důl
 Masarykův most
 Vřísek
 kostel sv. Barbory
 Zvířetice
 Kokořín - Staráky
 Vidim
 Kokořín
 Klemperka
 Michalovice
 Novozámecký rybník
 Rokytovec
 kaple
 Niměřice
 Mnichovská průrva
 socha sv. Starosty
 Starý zámek
 Křída
 Novozámecká průrva
 kaple svaté Anny
 kostel sv. Barbory
 Rožátovský mlýn
 Harasov
 židovský hřbitov
 Barbořin most
 Kosmonosy
 fara
 Nový Zámek
 Loreta
 Bosyně
 Karmel
 Neuberk
 divadlo
 sbor Jednoty bratrské
 stará radnice
 Rácov
 nová radnice
 Templ
 mariánský sloup
 Kamenný dům
 dům č. p. 107
 Mladá Boleslav
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Víta
 starý hřbitov
 železniční most
 kostel sv. Havla
 židovský hřbitov
 Zahrádky
Základní informace místa
ID místa: 6542
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.8.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama