Původně románský kostel, považovaný za jeden z nejstarších doložených na českolipsku – byl postaven zřejmě už v poslední čtvrtině 12. století u královského dvorce, který předcházel výše položenému hradu. Přestavěn v 18. století, fara z téhož období.
Hlavní obrázek místa
Pohled na kostel od jihozápadu
© iV 16.2.2008
Kostel leží v jihovýchodní části obce Bezděz na úpatí kopce, na kterém najdete stejnojmenný hrad. Obklopuje jej malý hřbitov, okolo jehož zdi vede červená turistická značka z Bělé pod Bězdězem – ta se na návsi rozděluje: jedna větev vede do Doks (a z ní ještě uhýbá odbočka na hrad) a druhá do Žďáru, Kruhu a až do obce Houska. Začínají tu také zelená značka do Oken, kde je železniční zastávka na trati Bakov na Jizerou – Česká Lípa; a modrá vede také k vlaku – zastávka Bezděz.
Ivka, 16.8. 2008
popis

Nejstarší románskou částí stavby je loď a presbytář postavený z pískovcových kvádříků. Zatímco jižní polovina kostela je zřejmě opravdu původní, severní část byla zřejmě znovu dostavěna s použitím původního kvádříkového zdiva. Díky opadající omýtce na apsidě i lodi je vidět rozdíl. V jižní polovině jsou kvádříky pravidelné a mezery mezi nimi minimální. V severní části není zdivo už tak pravidelné a i mezery jsou větší. Tento rozdíl je markantní hlavně na apsidě, kde je vidět i zazděné románské okno – předěl prochází jeho středem. Také zubořez a obloučkový vlys s palmetkami na patkách obloučků je v severní části neuspořádaný. Presbytář nyní osvětlují dvě barokní okna, loď další tři. Mezi lodí a presbytářem chybí vítězný oblouk. V západní stěně lodi je zazděn portál, o kterém se soudilo, že vedl na panskou tribunu kostela. Jelikož ale byla tato část lodi dostavěna později, jde zřejmě o druhotně zazděný…  číst dále

Ivka (L. Kracíková, J. Smetana: Románská a gotická sakrální architektura v okrese Česká Lípa, Vlastivědná knihovnička SPS, sv. 9, Praha 2000), 16.8. 2008

historie

Díky podobnosti některých původních architektonických prvků na apsidě s kostelem v Mohelnici je jeho vznik datován do poslední čtvrtiny 12. století, kdy je zde doložen panovnický dvorec, tzv. villica, kostel je doložen až k roku 1264. Poté, co bylo vysazeno podhradní město (1264 a znovu v roce 1291), zůstal kostel na východním okraji osídlení. Byl to mateřský farní kostel pro později zakládané kostely v Kuřívodech, Krupé a Chlumu. Kostel patřil panovníkovi až do roku 1350, kdy jej získali pod patronát obutí augustiniáni, kteří sídlili na Karlově na Novém Městě Pražském. Těm patřil až do doby josefinských reforem, kdy připadl Náboženskému fondu. Byl několikrát přestavován, přesto si zachoval víceméně románský vzhled. První přestavba proběhla někdy na rozmezí gotiky a renesance – bližší datování není možné. Podstatnější úpravou ale prošel kostel kolem r. 1763, kdy přibyl i nový inventář. Udržovací oprava proběhla také v 50. letech 20.…  číst dále

Ivka (L. Kracíková, J. Smetana: Románská a gotická sakrální architektura v okrese Česká Lípa, Vlastivědná knihovnička SPS, sv. 9, Praha 2000), 16.8. 2008

Půdorys místa

půdorys kostela
© L. Sedláček (in J. Smetana, L. Kracíková: Románská a gotická sakrální architektura v okrese Česká Lípa, Vlastivědná knihovnička SPS 9, Praha 2000)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Bezděz

Místa v okolí

 stará škola
 fara
 Bezděz
 rozhledna Vrchbělá
 Valdštejnsko
 kaple
 Valdštejnská kaple
 Břehyně-Pecopala
 kostel sv. Vojtěcha
 mariánské sousoší
 kostel sv. Václava
 Doksy
 Swamp
 Česká brána
 radnice
 Klůček
 Týn
 Bělá pod Bezdězem
 Myšlín
 Kuřívody
 Vrátenská hora
 Radechov
 Houska
 pivovar
 Lobeč
 větrný mlýn
 Starý Berštejn
 kostel sv. Václava
 Konvalinkový vrch
 dům č.p. 31
 Psí kostel
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Barbory
 Šlapka
 Obří hlava a Žába
 Skalsko
 mariánské sousoší
 evangelický kostel
 radnice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 socha sv. Floriána
 Kováň
 sloup Matky Boží
 kostel sv. Ondřeje
 Pokličky
 Dubá
 sušárna chmele
 radnice
 socha sv. Floriána
 fara
 socha sv. Prokopa
 Stránka
 zvonice
 Mimoň
 socha sv. Vavřince
 jeskyně a sklepy
 Jestřebí
 kaple sv. Prokopa
 Mimoň
 mariánský sloup
 železniční viadukt
 evangelický kostel
 poustevna
 Nedamy
 socha Madony
 Hrdlořezy
 Kokořín
 kaplička
 Maníkovice
 kostel sv. Václava
 Juliina vyhlídka
 fara
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 kostnice
 Hradsko
 Josefův Důl
 Masarykův most
 Vřísek
 kostel sv. Barbory
 Zvířetice
 Kokořín - Staráky
 Kokořín
 Vidim
 Novozámecký rybník
 Rokytovec
 Klemperka
 Michalovice
 kaple
 Niměřice
 Mnichovská průrva
 socha sv. Starosty
 Starý zámek
 Křída
 Novozámecká průrva
 kaple svaté Anny
 kostel sv. Barbory
 Rožátovský mlýn
 Harasov
 židovský hřbitov
 Barbořin most
 Kosmonosy
 fara
 Nový Zámek
 Bosyně
 Loreta
 Karmel
 divadlo
 Neuberk
 nová radnice
 sbor Jednoty bratrské
 stará radnice
 Rácov
 mariánský sloup
 Kamenný dům
 dům č. p. 107
 Templ
 kostel sv. Václava
 Mladá Boleslav
 kostel sv. Víta
 starý hřbitov
 železniční most
 kostel sv. Havla
 židovský hřbitov
 Zahrádky
Základní informace místa
ID místa: 6542
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.8.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama