Původně románský kostel, považovaný za jeden z nejstarších doložených na českolipsku – byl postaven zřejmě už v poslední čtvrtině 12. století u královského dvorce, který předcházel výše položenému hradu. Přestavěn v 18. století, fara z téhož období.
Hlavní obrázek místa
Pohled na kostel od jihozápadu
© iV 16.2.2008
Kostel leží v jihovýchodní části obce Bezděz na úpatí kopce, na kterém najdete stejnojmenný hrad. Obklopuje jej malý hřbitov, okolo jehož zdi vede červená turistická značka z Bělé pod Bězdězem – ta se na návsi rozděluje: jedna větev vede do Doks (a z ní ještě uhýbá odbočka na hrad) a druhá do Žďáru, Kruhu a až do obce Houska. Začínají tu také zelená značka do Oken, kde je železniční zastávka na trati Bakov na Jizerou – Česká Lípa; a modrá vede také k vlaku – zastávka Bezděz.
Ivka, 16.8. 2008
popis

Nejstarší románskou částí stavby je loď a presbytář postavený z pískovcových kvádříků. Zatímco jižní polovina kostela je zřejmě opravdu původní, severní část byla zřejmě znovu dostavěna s použitím původního kvádříkového zdiva. Díky opadající omýtce na apsidě i lodi je vidět rozdíl. V jižní polovině jsou kvádříky pravidelné a mezery mezi nimi minimální. V severní části není zdivo už tak pravidelné a i mezery jsou větší. Tento rozdíl je markantní hlavně na apsidě, kde je vidět i zazděné románské okno – předěl prochází jeho středem. Také zubořez a obloučkový vlys s palmetkami na patkách obloučků je v severní části neuspořádaný. Presbytář nyní osvětlují dvě barokní okna, loď další tři. Mezi lodí a presbytářem chybí vítězný oblouk. V západní stěně lodi je zazděn portál, o kterém se soudilo, že vedl na panskou tribunu kostela. Jelikož ale byla tato část lodi dostavěna později, jde zřejmě o druhotně zazděný…  číst dále

Ivka (L. Kracíková, J. Smetana: Románská a gotická sakrální architektura v okrese Česká Lípa, Vlastivědná knihovnička SPS, sv. 9, Praha 2000), 16.8. 2008

historie

Díky podobnosti některých původních architektonických prvků na apsidě s kostelem v Mohelnici je jeho vznik datován do poslední čtvrtiny 12. století, kdy je zde doložen panovnický dvorec, tzv. villica, kostel je doložen až k roku 1264. Poté, co bylo vysazeno podhradní město (1264 a znovu v roce 1291), zůstal kostel na východním okraji osídlení. Byl to mateřský farní kostel pro později zakládané kostely v Kuřívodech, Krupé a Chlumu. Kostel patřil panovníkovi až do roku 1350, kdy jej získali pod patronát obutí augustiniáni, kteří sídlili na Karlově na Novém Městě Pražském. Těm patřil až do doby josefinských reforem, kdy připadl Náboženskému fondu. Byl několikrát přestavován, přesto si zachoval víceméně románský vzhled. První přestavba proběhla někdy na rozmezí gotiky a renesance – bližší datování není možné. Podstatnější úpravou ale prošel kostel kolem r. 1763, kdy přibyl i nový inventář. Udržovací oprava proběhla také v 50. letech 20.…  číst dále

Ivka (L. Kracíková, J. Smetana: Románská a gotická sakrální architektura v okrese Česká Lípa, Vlastivědná knihovnička SPS, sv. 9, Praha 2000), 16.8. 2008

Půdorys místa

půdorys kostela
© L. Sedláček (in J. Smetana, L. Kracíková: Románská a gotická sakrální architektura v okrese Česká Lípa, Vlastivědná knihovnička SPS 9, Praha 2000)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Bezděz

Místa v okolí

 stará škola
 fara
 Bezděz
 rozhledna Vrchbělá
 Valdštejnsko
 mariánské sousoší
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Václava
 Doksy
 Česká brána
 radnice
 Klůček
 Bělá pod Bezdězem
 Myšlín
 Kuřívody
 Vrátenská hora
 Radechov
 Houska
 pivovar
 Lobeč
 větrný mlýn
 Starý Berštejn
 kostel sv. Václava
 Konvalinkový vrch
 Psí kostel
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Barbory
 Šlapka
 Obří hlava a Žába
 Skalsko
 kostel sv. Martina
 mariánské sousoší
 evangelický kostel
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Kováň
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Ondřeje
 sloup Matky Boží
 Pokličky
 Dubá
 sušárna chmele
 radnice
 zvonice
 Mimoň
 socha sv. Floriána
 fara
 socha sv. Prokopa
 Stránka
 Jestřebí
 socha sv. Vavřince
 jeskyně a sklepy
 kaple sv. Prokopa
 mariánský sloup
 Mimoň
 železniční viadukt
 evangelický kostel
 poustevna
 Nedamy
 Hrdlořezy
 Kokořín
 kaplička
 Maníkovice
 kostel sv. Václava
 fara
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 kostnice
 Hradsko
 Josefův Důl
 Vřísek
 Masarykův most
 kostel sv. Barbory
 Zvířetice
 Kokořín - Staráky
 Kokořín
 Vidim
 Rokytovec
 Klemperka
 Michalovice
 Niměřice
 Mnichovská průrva
 socha sv. Starosty
 Starý zámek
 Křída
 Novozámecká průrva
 kostel sv. Barbory
 Rožátovský mlýn
 Harasov
 židovský hřbitov
 Barbořin most
 Kosmonosy
 fara
 Nový Zámek
 Loreta
 Bosyně
 Karmel
 divadlo
 Neuberk
 nová radnice
 sbor Jednoty bratrské
 stará radnice
 Rácov
 Templ
 mariánský sloup
 Kamenný dům
 dům č. p. 107
 Mladá Boleslav
 kostel sv. Václava
 starý hřbitov
 železniční most
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 Zahrádky
Základní informace místa
ID místa: 6542
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.8.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama