Šlapka je záhadné místo udávané na mapě KČT jako zřícenina hradu, ale v literatuře o ní není ani zmínky. Zanikla po roce 1945.
Hlavní obrázek místa
Šlapka
Vytesané výklenky a komín skalní světničky
© Internetman 04/2004
Šlapka je místo trochu záhadné. Na mapě KČT je uvedena pod značkou zříceniny hradu, ale v literatuře, která se hradům věnuje o ni není ani zmínky. Možná je to dáno odlehlostí tohoto místa, možná odborníci Šlapku za hrad nepovažují. Najít Šlapku v lesích bývalého vojenského prostoru Ralsko není snadné. Nejjednodušší je to asi ze vsi Mukařova - vydáte se od kostela cestou kolem kravína a pořád rovně polem a lesem až k plotu obory. Ten přejdete po schůdkách a vydáte se podél něj vpravo. Asi po 1 km přijdete do údolí a tím se vydáte a po zhruba dalším 1 km příjdete na rozcestí. Zde odbočíte vlevo a po několika krocích narazíte na zříceninu velkého domu - a od ní na skále vpravo stávala Šlapka. Na skále se nezachovalo nic, ale v jejím boku je vytesán mělký výklenek a pod ním velká a prostorná skalní světnička s ohništěm a komínem. Pod Šlapkou jsou zříceniny velkého domu a malý rybníček.
Internetman, 15.4. 2004
historie

Šlapka, z německého Schlapken, je panská hájovna (Valdštejnové), zanikla po roce 1945. Kopec nad ní se jmenuje Žlábek, což je další verze převodu tohoto jména do češtiny.

Petr Randus, 15.7. 2006

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Ralsko

Místa v okolí

 Kuřívody
 kostel sv. Václava
 Křída
 poustevna
 Radechov
 Stohánek
 most přes Jizeru
 Zásadka
 Maníkovice
 rozhledna Vrchbělá
 Mnichovo Hradiště
 Čertova zeď
 Hamerský Špičák
 Bělá pod Bezdězem
 Česká brána
 radnice
 Děvín
 radnice
 Juliina vyhlídka
 Ralsko
 Loukovec
 sloup Matky Boží
 Blaschkeho vila
 Bezděz
 kostel sv. Víta
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 fara
 městský špitál
 Chrastná
 socha sv. Floriána
 socha sv. Vavřince
 socha Piety
 jeskyně a sklepy
 Nový Děvín
 Mimoň
 Mimoň
 mariánský sloup
 Schmittův zámek
 radnice
 mariánský sloup
 průrva Ploučnice
 železniční viadukt
 kostel sv. Zikmunda
 Vartenberk
 kostel sv. Vavřince
 Valdštejnsko
 kostel sv. Barbory
 Bažantnice
 kostel sv. Vavřince
 Dobrá Voda 1
 Dobrá Voda 2
 Lhotice
 Dobrá Voda 3
 Drábské světničky
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Kateřiny
 Kurovodice
 Svijany
 Zvířetice
 Hrada
 Klamorna
 Píčův statek
 mlýn Valenta
 Valdštejnská kaple
 kaple
 Psí kostel
 Skalákovna
 Valečov
 Klůček
 Hrdlořezy
 Mužský
 Josefův Důl
 Albrechtice
 kaplička
 mariánské sousoší
 kostel sv. Mikuláše
 Obětní kámen
 Staré Hrady
 Hynšta
 kostel sv. Václava
 radnice
 Kněžmost
 kaple sv. Josefa
 Rašovka
 kostel sv. Vojtěcha
 Hlemýždí
 kostel sv. Mikuláše
 Pramen Tří svatých
 Ovčácká kaplička
 Soleček
 kaple sv. Josefa
 jeskyně Boží hrob
 fara
 socha sv. Prokopa
 hřbitovní kaplička
 pivovar
 Lobeč
 Velenice
 zrcadlovna
Základní informace místa
ID místa: 1258
Typ místa: příroda
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama