Sousoší Nejsvětější Trojice postaveno r. 1726. Mnohokrát opravováno. Na sloupu umístěni sv. Jan Nepomucký, Antonín Paduánský, Ivan, Josef, archanděl Rafael a Juda Tadeáš. Pod vrcholem Panna Marie Nanebevzatá, na vrcholu Božská Trojice.
Hlavní obrázek místa
Sousoší Nejsvětější Trojice v Dubé
© Pavel Vítek 07/2015
Město Dubá se nachází 20 km jižně od České Lípy, 27 km severně od Mělníka a 10 km východně od Máchova jezera v Doksech. Městem prochází silnice č. I/9 vedoucí z Prahy přes Mělník do České Lípy a Rumburka, i když v srpnu 2014 byla zahájena stavba obchvatu města. Železniční trať městem ani v okolí nevede. Nejbližší železniční trať vede přes Doksy, nádraží je 11 km daleko od Dubé. Sousoší Nejsvětější Trojice stojí v centru města na Masarykově náměstí.
Pavel Vítek, 29.8. 2015
popis

Památka se skládá z vyvýšených stanovišť o čtyřech stupních na půdorysu trojúhelníka s prohnutými stranami a okosenými vrcholy. Sousoší vyrůstá z podezdívky na půdorysu rovnostranného trojúhelníka. K jeho vrcholům jsou přidruženy hranolové sokly nesoucí sochy světců. V první etáži se nachází sv. Jan Nepomucký, sv. Antonín Paduánský a sv. Ivan. Ve druhé střední etáži stojí na oblačných konzolách sv. Josef, sv. archanděl Rafael a sv. Juda Tadeáš. Ve třetí etáži se těsně pod vrcholem vyskytuje Panna Marie Nanebevzatá a na samotném vrcholu Božská Trojice. Trůnící Bůh Otec drží v levé ruce říšské jablko symbolizující zeměkouli, Bůh Syn sedí po otcově pravici a drží v pravé ruce žezlo. Levicí objímá vrcholový kříž. U nohou se jim vznáší holubice Ducha Svatého. Oblačný pilíř se skládá z oblaků připomínajících oblé kameny. Místy z nich vykukuje několik okřídlených hlaviček andílků. Na čelní straně pódia na…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: PETŘÍKOVÁ, Hana. Oblačné sloupy v českých zemích. Olomouc, 2011. diplomová práce (Mgr.). UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI. Filozofická fakulta, 29.8. 2015

historie

Sousoší Nejsvětější Trojice v Dubé bylo postaveno roku 1726. Patronkou a investorkou sousoší byla Anna Kateřina hraběnka Sweerts-Sporková. Celé sousoší je provedeno z pískovce. Vzhledem k materiálu, který značně podléhá zkáze, bylo sousoší opravováno v letech 1835, 1882 a 1909. Další oprava pak byla provedena Ladislavem Šobrem, Ladislavem Pichlem a Václavem Luxem roku 1976. Poslední opravu v roce 1994 provedli Pavel Míka a Radomil Šolc.

Pavel Vítek – zdroj: PETŘÍKOVÁ, Hana. Oblačné sloupy v českých zemích. Olomouc, 2011. diplomová práce (Mgr.). UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI. Filozofická fakulta, 29.8. 2015

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Dubá

Místa v okolí

 radnice
 fara
 sušárna chmele
 socha sv. Floriána
 Dubá
 socha sv. Prokopa
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 dům č.p. 31
 Starý Berštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Zakšín
 kostel sv. Jiří
 Vřísek
 Čap
 kostel sv. Havla
 socha sv. Floriana
 Chudý hrádek
 fara
 kostnice
 kostel sv. Jakuba
 Loubí
 Týn
 Sukorady
 Vidim
 Houska
 kostel sv. Ondřeje
 Opevnění u Švábů
 Starý zámek
 Opevnění u Švábů
 zvonice
 Vítkovec
 Jestřebí
 Doksy
 Jiljov
 kostel sv. Martina
 mariánské sousoší
 Myšlín
 kaple
 Konvalinkový vrch
 Mnichovská průrva
 Valdštejnská kaple
 socha sv. Starosty
 Klůček
 Novozámecký rybník
 kostel sv. Barbory
 Rybnov
 Barbořin most
 kostel sv. Vojtěcha
 Novozámecká průrva
 Pokličky
 kaple sv. Prokopa
 Brocno
 Swamp
 Milčany
 hrad u Hvězdy
 Vrátenská hora
 mariánský sloup
 Chcebuz
 Nedamy
 Nový Zámek
 hrad u Hostíkovic
 Hrázský mlýn
 Obří hlava a Žába
 železniční most
 Klemperka
 Kokořín
 Slavín
 Dolanský mlýn
 Snědovice
 kaple sv. Prokopa
 Hrad u Kvítkova
 Stranné
 Kokořín
 Helfenburk u Úštěka
 Zahrádky
 Kokořín - Staráky
 Kamenný dům
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Jiří
 Velký a Malý Bezděz
 pivovar
 Hradsko
 židovský hřbitov
 kostel sv. Justina
 Lobeč
 Ronov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Had
 kostel sv. Václava
 mariánské sousoší
 radnice
 Peklo
 kostel Všech svatých
 Hřídelík
 Bezděz
 evangelický kostel
 fara
 Psí kostel
 kostel sv. Jiljí
 Stvolínky
 stará škola
 Břehyně-Pecopala
 židovský hřbitov
 Kalvárie
 Kvítkov
 Bosyně
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Jana a Pavla
 Čertovy hlavy
 Harasov
 kaple Panny Marie
 kaple
 Klácelka
 kostel sv. Václava
 jezuitský dvůr
 Vísecká rychta
 kaple svaté Anny
 Pikartská věž
 Úštěk
 synagoga
 Stránka
 Valdštejnsko
 větrný mlýn
 kostel sv. Otmara
 kříž
 solnice
 kostel sv. Havla
 Liběchov
 socha Krista
 Dubí hora
 Konojedy
 kaplička
 sloup Matky Boží
 kostel sv. Havla
 Mimoň
 socha sv. Floriána
 socha sv. Vavřince
 jeskyně a sklepy
 železniční viadukt
 Mimoň
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 12447
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.8.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama