Velký a Malý Bezděz

národní přírodní rezervace
Národní přírodní rezervace se rozkládá kolem znělcových vrcholů, Velkého a Malého Bezdězu. Oblast je porostlá především kyselými bučinami s občasnou příměsí lípy. Mezi nejvzácnější zástupce fauny patří tesařík alpský, brouk vázaný na bukové porosty. Chráněna je i tzv. Ledová jeskyně.
Hlavní obrázek místa
Velký a Malý Bezděz
© Mojmír Holek 08/2021
Národní přírodní rezervace Velký a Malý Bezděz leží na katastrálním území obce Bezděz, která je dostupná krátkou odbočkou ze silnice I/38 k severu mezi Bělou pod Bezdězem a Doksy. Bezděz má také stejnojmennou železniční zastávku na trati 080 z Bakova nad Jizerou do České Lípy. Území vlastní rezervace není veřejnosti přístupné s výjimkou červeně značené turistické trasy z obce na hrad Bezděz.
Jiří Špaček, 7.4. 2011
historie

Velký a Malý Bezděz je národní přírodní rezervace zahrnující kopce Bezděz a Malý Bezděz v okrese Česká Lípa. Svahy Malého Bezdězu jsou chráněným územím již od roku 1949. Na vrcholu Bezdězu stojí stejnojmenný hrad (viz samostatné heslo). Chráněné území na Malém Bezdězu vyhlásilo Ministerstvo školství, věd a umění 12. listopadu 1949. Státní přírodní rezervace Malý Bezděz byla vyhlášena dne 29. listopadu 1988. Přírodní rezervaci zahrnující oba vrchy vyhlásil Okresní úřad Česká Lípa dne 1. ledna 1994 s rozlohou 28,21 ha. Ke změně statutu ochrany došlo 1. října 2009, kdy Ministerstvo životního prostředí chráněné území zařadilo do kategorie národní přírodních památek. Lokalita Velký a Malý Bezděz s rozlohou 73,69 ha je zapsána do soupisu Evropsky významných lokalit. Předmětem ochrany je také Ledová jeskyně nepřístupná veřejnosti a brouk tesařík alpský. Přírodní rezervace se rozkládá kolem znělcových vrcholů vulkanického původu, Velkého a Malého…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 9.11. 2012

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Bezděz

Místa v okolí

 Bezděz
 stará škola
 fara
 kostel sv. Jiljí
 rozhledna Vrchbělá
 kaple
 Valdštejnská kaple
 mariánské sousoší
 Břehyně-Pecopala
 Valdštejnsko
 Doksy
 Swamp
 Klůček
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Václava
 Týn
 Myšlín
 Česká brána
 radnice
 Bělá pod Bezdězem
 Kuřívody
 Vrátenská hora
 Houska
 Radechov
 pivovar
 Lobeč
 Starý Berštejn
 Konvalinkový vrch
 Psí kostel
 dům č.p. 31
 větrný mlýn
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Ondřeje
 socha sv. Floriána
 Obří hlava a Žába
 Šlapka
 sloup Matky Boží
 kostel sv. Vavřince
 zvonice
 Dubá
 radnice
 sušárna chmele
 Jestřebí
 evangelický kostel
 socha sv. Floriána
 socha sv. Vavřince
 jeskyně a sklepy
 fara
 socha sv. Prokopa
 kaple sv. Prokopa
 mariánské sousoší
 radnice
 kostel sv. Martina
 Mimoň
 Pokličky
 Skalsko
 Mimoň
 mariánský sloup
 železniční viadukt
 Kováň
 Stránka
 socha Madony
 poustevna
 kaplička
 fara
 kostnice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Juliina vyhlídka
 Nedamy
 evangelický kostel
 Vřísek
 Kokořín
 Novozámecký rybník
 kostel sv. Jiří
 Ralsko
 Hradsko
 kaple
 Hrdlořezy
 Mnichovská průrva
 Vidim
 Kokořín - Staráky
 socha sv. Starosty
 Chudý hrádek
 Kokořín
 Novozámecká průrva
 Josefův Důl
 Klemperka
 kaple svaté Anny
 kostel sv. Barbory
 Masarykův most
 kostel sv. Barbory
 Starý zámek
 Zvířetice
 Opevnění u Švábů
 Vítkovec
 Barbořin most
 Rokytovec
 Michalovice
 Křída
 Jiljov
 Nový Zámek
 Stohánek
 židovský hřbitov
 Harasov
 kaple
 Kamenný dům
 železniční most
 Rožátovský mlýn
 Bosyně
 Zahrádky
 Hrad u Kvítkova
 kostel sv. Václava
 Karmel
 Peklo
 divadlo
 Neuberk
 nová radnice
 sbor Jednoty bratrské
 stará radnice
 Rácov
 mariánský sloup
 dům č. p. 107
 Templ
 Mladá Boleslav
 kostel sv. Víta
 starý hřbitov
 kostel sv. Havla
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 9893
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.5.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama