Rozsáhlá zřícenina významného královského hradu z 2. poloviny 13. století postaveného Přemyslem Otakarem II. Za třicetileté války vypálen. Zpustl roku 1785.
Hlavní obrázek místa
Bezděz - Letecký snímek
© Radovan Smokoň 08/2006
Hrad se nalézá ve stejnojmenné vesnici nedaleko od Mladé Boleslavi. Pod hradem je placené parkoviště, (v roce 2002 – 25 Kč osobní auto) a dále značená cesta na hrad. Na hradě je docela trefně umístěn malý stánek s občerstvením, který je opravdu potřeba, protože kopec, na který se musíš vydrápat, je opravdu úctyhodný.
28.5. 2002
popis

U málokterého hradu můžeme si představiti obtíže jich vysoké polohy jako u Bezděze. Rozsáhlá vyhlídka, jíž se pobaví zrak toho, kdo s Bezděze shlíží, odpovídá také těm mnohým místům, v nichž se Bezděz spatřuje, a to jsou většinou místa v nižších krajích severních Čech, pokud se Bezděz nějakou horou nebo výšinou nezakrývá. Zdálí již objevuje se tato hora zvláštní podoby, vybíhající ve dva vrchy, kteréž tvarem svým na kupy senné upomínají. Hory ty se nazývají Velký a Malý Bezděz. Podstavcem jich jest lesnatá výšina Severozápadně od města Bělé, nad níž se vypínají do znamenité výšky, onen do 605, tento do 577 m. Z blízka objevují se obě hory jako obrovské pitvorné hmoty, skládající se ze skal zubatých. Strmý a skalnatý jest zvláště Velký Bezděz, jehož vrchol vybíhá v skalnaté a vysoké bradlo, na němž hrad stojí. Bradlo to táhne se od severovýchodu k jihozápadu takovým způsobem, že se na straně jižní a východní neobyčejnou svou…  číst dále

August Sedláček, Hrady zámky a tvze Království českého X., 10.4. 2017

historie

První nepochybná historická zmínka o Bezdězu pochází z roku 1264. Král Přemysl Otakar II. vydal tehdy listinu, jíž zakládá v bezdězských lesích město, neuvádí však které. Hrad byl postaven jako pevnost a jako reprezentační místo krále, bez jakýchkoliv hospodářských budov. I když se během stavby původní koncepce poněkud měnila a upravovala, byl Bezděz postaven v průběhu nemnoha let koncem třetí a počátkem čtvrté čtvrtiny 13. století a představuje tudíž jednotný výtvor vyspělé rané gotiky, jak k nám byla přinesena cisterciáckou stavební hutí z Burgundska přes severní Německo. Stavitelé hradu vytvořili na vrcholu hory pevnost prakticky nedobytnou a přitom umělecky vysoce působivou, hodnou krále ""železného a zlatého"". Hrad má silně protáhlý půdorys, táhnoucí se podél hřbetu hory. Na samém vrcholu stojí hlavní okrouhlá 35 metrů vysoká věž, střežící nejen celý Bezděz, ale i vstup z hradu dolního, západně od věže, do…  číst dále

Vybráno z textu B. Vojtíška, 28.5. 2002

Další texty historie
pověsti

Čerti na Bezdězi

V okolí Bezděze se zalíbilo čertům, takže tu po léta prováděli své rejdy. Zbyly tu po nich Čertův vrch, Čertova zeď a Čertova věž. Jednou nabídl čert Matce Boží sázku, kdo z nich vystaví vyšší horu do kuropění. Matka Boží sázku přijala a pustila se ihned do díla. Kopala zem a nosila ji v košíku na hromadu, zatím co čert válel kameny a stavěl z nich pevné základy k své hoře. Pak se rozběhl na pole, kde oral sedlák s koňmi, vzal mu potah a svážel vozem ke své hoře zem a hlínu. Bral ji, kde se dalo. Ve chvílích, kdy se Matka Boží nedívala, kradl jí hlínu z její hory. Pracovali tak horlivě, že se ani nenadáli – a v nedaleké vsi zazpíval kohout ranní píseň. Ustali v práci, změřili své hory. A hle, hora Panny Marie – Bezděz – byla mnohem vyšší. Matka Boží zajásala, čert prchl s hanbou do pekla. Za to se mstí čert, jak jen může, lidem, kteří mu vystoupí na jeho horu. Přijde-li tam kdo v čas vánoční, když…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků, 2.9. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa

Půdorys hradu v úrovni sklepů a přízemí, 1 - Přístupová cesta; 2 - Čertova věž; 3 - Kaple; 4 - Purkrabský palác; 5 - Královský palác; 6 - Velká věž; 7 - Jižní manský palác; 8 - Severní manský palác; 9 - Nádvoří; 10 - Cisterna.
D. Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

6.11.2007 00:26 Martin
Hrad je krásný jak zvenčí (a taky se k němu nehorázně šplhá) tak určitě i při prolézání hradu najdete leccos zajímavého, jen těch turištů je tu trochu více a aby ne, protože Bezděz to je takový král českých hradů, při výstupu na věž vás čekají uzoučké schůdky a nahoře na věži hejna létajících mravenců...:o) a samozřejmě krásný výhled na obec Bezděz, hrad Houska, Máchovo jezero a bývalý vojenský prostor plný lesů
19.8.2007 17:58 Yuras
stravování v \"Hotelu\"Marcela.Nebudu raději zacházet do podrobností,ale důrazně myslím DURAZNE!!! Jinak ten výšlap stojí za to,Bezděz je krásnej.Zdravím všechny :-)
21.6.2009 20:54 Vlasta
Naprosto souhlasíme s předchozím komentářem k Hotelu Marcela. Něco hrozného :-((((( Nedoporučujeme tam jíst ani pít. Nebo pít za 30kč tesco colu, nebo místo sodovky vodu z vodovodu za 23Kč a džus pro děti soleo za 40Kč je teda hustý!!!!!!!!!!!!!!! Jinak hrad Bezděz fakt stojí za to. Zdraví partička lidiček :-)))))
14.8.2007 10:47 Petr
Určitě bych se zastavil v hospůdce Pod Lipami, jejich gril je naprosto geniální a hospůdka nemá co do krásy konkurenci na celém Bezdězu! Jinak je to opravdu krásné místo
Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Bezděz

Místa v okolí

 stará škola
 fara
 kostel sv. Jiljí
 rozhledna Vrchbělá
 kaple
 Valdštejnská kaple
 Valdštejnsko
 Břehyně-Pecopala
 mariánské sousoší
 Doksy
 Swamp
 kostel sv. Vojtěcha
 Klůček
 kostel sv. Václava
 Česká brána
 Týn
 radnice
 Myšlín
 Bělá pod Bezdězem
 Kuřívody
 Radechov
 Vrátenská hora
 Houska
 pivovar
 Lobeč
 Starý Berštejn
 Konvalinkový vrch
 větrný mlýn
 Psí kostel
 kostel sv. Václava
 dům č.p. 31
 kaple sv. Barbory
 Šlapka
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 sloup Matky Boží
 kostel sv. Ondřeje
 Obří hlava a Žába
 socha sv. Floriána
 mariánské sousoší
 evangelický kostel
 radnice
 zvonice
 Mimoň
 Skalsko
 Dubá
 socha sv. Floriána
 socha sv. Vavřince
 jeskyně a sklepy
 kostel sv. Martina
 radnice
 sušárna chmele
 Jestřebí
 fara
 kaple sv. Prokopa
 socha sv. Prokopa
 Mimoň
 mariánský sloup
 Pokličky
 Kováň
 železniční viadukt
 Stránka
 poustevna
 socha Madony
 kaplička
 Juliina vyhlídka
 evangelický kostel
 Nedamy
 fara
 kostnice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Kokořín
 Hrdlořezy
 Vřísek
 Ralsko
 Maníkovice
 kostel sv. Jiří
 Hradsko
 Josefův Důl
 Novozámecký rybník
 kaple
 Masarykův most
 kostel sv. Barbory
 Kokořín - Staráky
 Mnichovská průrva
 Vidim
 Zvířetice
 socha sv. Starosty
 Kokořín
 Klemperka
 kaple svaté Anny
 Novozámecká průrva
 Michalovice
 kostel sv. Barbory
 Rokytovec
 Křída
 Starý zámek
 Stohánek
 Barbořin most
 Rožátovský mlýn
 Nový Zámek
 židovský hřbitov
 Harasov
 Kosmonosy
 Kamenný dům
 fara
 železniční most
 Bosyně
 Karmel
 divadlo
 Neuberk
 kostel sv. Václava
 nová radnice
 Zahrádky
 sbor Jednoty bratrské
 stará radnice
 Rácov
 dům č. p. 107
 Templ
 mariánský sloup
 Mladá Boleslav
 kostel sv. Víta
 starý hřbitov
 kostel sv. Havla
 židovský hřbitov
Kontaktní informace
Státní hrad Bezděz
Bezděz 144
472 01 Doksy
Tel: 723 774 904
http://https://www.hrad-bezdez.eu/cs
bezdez@npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 103
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 27.5.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama