Terénní náznaky hradu postaveného kolem r. 1376 na ostrožně nad soutokem Želivky a Blažejovického potoka. Zanikl asi v 15. stol. Ves Zahrádka zatopena vodní nádrží, zachován jen kostel na protějším břehu.
Hlavní obrázek místa
Příkop na místě hradu
© Vlky, Jirka Čížek
Dnes leží nepatrné pozůstatky po hradu na ostrožně nad vodní nádrží Želivka, původně nad soutokem Želivky a Blažejovického potoka. Někdejší městečko Zahrádka bylo zatopeno. Poprvé je hrad zmiňován k r. 1376, naposledy již o 8 let později; dále se připomíná pouze ves, nyní zatopená, zachovaný kostel se nachází na druhém břehu Želivky a z hradu je na něj krásný výhled. Hrad nejpozději v 15. stol. zanikl. Ve výrazně poškozeném areálu se dochovaly příkopy, reliéfní relikty a také skromné zbytky zdiva v severovýchodní části areálu. Přístup k němu je ze severního okraje Ježova asfaltovou cestou k severovýchodu, na konci zpevněné cesty před vstupem do lesa je třeba buď obejít břízu na kraji lesa zleva a širokou lesní cestou sejít dolů k ostrožně, nebo pokračovat rovně a na rozcestí po vstupu do lesa doleva. Úředně je však vstup vzhledem k blízkosti vodní nádrže Želivka zakázán, při vstupu je nutno respektovat blízkost vodního zdroje.
28.5. 2002
historie

Naproti městečku Zahrádce končí se lesnaté návrší od Ježova se táhnoucí ostrožnou mezi Želivkou a potůčkem Blažejovským, který ji obtéká na západní a severní straně a pod ní do Želivky padá. Ostrožna tato byla k založení hradu velmi způsobilá, neboť stráně její k Želivce jsou velice příkré na způsob stěn; též příkré, ač nikoliv tak vysoké, jsou stráně k potoku. Velmi volný a dlouhý byl opyš k severu a ovšem rovina na jižní straně. Zakladatel, zakládaje tu hrad, tyto nedostatky odstranil tak, že překopal opyš pod samým hradištěm a na rovině zdělal dva příkopy, venkovský hlubší, vnitřní méně hluboký. A poněvadž rovina kudy by se ke hradu pohodlně jezditi mohlo, jest od městečka odlehlá, udělal zakladatel cestu ke hradu tak, že šla od řeky a přes potok po severním volném svahu neb opyši, pak pod hradem, čímž také usnadněno její bránění, a konečně se zatočila k přednímu příkopu, odkudž se jezdilo do prostory mezi oběma…  číst dále

August Sedláček, hrady,... XII., 10.5. 2009

Další texty historie

Komentáře

Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Ježov

Místa v okolí

 kostel sv. Víta
 Vojslavice
 Vojslavický most
 Nelechov
 Speřice
 Proseč u Humpolce
 Přemilovsko
 kostel sv. Jiří
 Lhotice
 Lhotice
 Bilantova Lhota
 Hněvkovice
 kostel sv. Markéty
 Lhotka
 židovský hřbitov
 Bohumilice
 Horní Kralovice
 Sluneční zátoka
 Dolní Kralovice
 židovský hřbitov
 Ledeč nad Sázavou
 Vilémovice
 Onšov
 Chřenovice
 kostel sv. Martina
 Bílý Kámen
 fara
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 Kočičí hrádek
 vodní mlýn a pila
 kaplička U Kněžny
 Alberovice
 mlýn
 špýchar
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Želiv
 Křivsoudov
 radnice
 Křivsoudov
 židovský hřbitov
 kaple sv. Haštala
 kaple sv. Panny Marie
 Kounice
 Lacembok
 Budčice
 pamětní kámen
 evangelický kostel
 vodní nádrž Sedlice
 železniční most
 Borovsko
 kostel sv. Víta
 zvonice
 děkanství
 kostel sv. Mikuláše
 Borovsko
 Lipnice
 radnice
 pivovar
 rozhledna Bernard
 Růžkovy Lhotice
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 skanzen Zichpil
 synagoga
 kostel sv. Václava
 radnice s kašnou
 středověké podzemí
 židovský hřbitov
 Světlá nad Sázavou
 židovský hřbitov
 Vlastějovice
 kostel Božího Těla
 lesní pramen
 Červená Řečice
 Orlík
 most u Borovska
 smírčí kříž
 boží muka
 Bělá
 kostel sv. Jakuba
 socha Panny Marie
 socha sv. Václava
 Čechtice
 Horka II
 Huť Jakub
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 Hořepník
 křížový kámen
 Mladé Bříště
 židovský hřbitov
 boží muka
 Vyklantice
 návesní kaple
 Zruč nad Sázavou
 Zruč nad Sázavou
 Smrdov
 Březina
 Konipas
 Soutice
 boží muka
 rozhledna Babka
 Pechburg
 Černýš
 zvonička
Základní informace místa
ID místa: 794
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Naposledy navštívené

reklama