Terénní náznaky hradu postaveného kolem r. 1376 na ostrožně nad soutokem Želivky a Blažejovického potoka. Zanikl asi v 15. stol. Ves Zahrádka zatopena vodní nádrží, zachován jen kostel na protějším břehu.
Hlavní obrázek místa
Příkop na místě hradu
© Vlky, Jirka Čížek
Dnes leží nepatrné pozůstatky po hradu na ostrožně nad vodní nádrží Želivka, původně nad soutokem Želivky a Blažejovického potoka. Někdejší městečko Zahrádka bylo zatopeno. Poprvé je hrad zmiňován k r. 1376, naposledy již o 8 let později; dále se připomíná pouze ves, nyní zatopená, zachovaný kostel se nachází na druhém břehu Želivky a z hradu je na něj krásný výhled. Hrad nejpozději v 15. stol. zanikl. Ve výrazně poškozeném areálu se dochovaly příkopy, reliéfní relikty a také skromné zbytky zdiva v severovýchodní části areálu. Přístup k němu je ze severního okraje Ježova asfaltovou cestou k severovýchodu, na konci zpevněné cesty před vstupem do lesa je třeba buď obejít břízu na kraji lesa zleva a širokou lesní cestou sejít dolů k ostrožně, nebo pokračovat rovně a na rozcestí po vstupu do lesa doleva. Úředně je však vstup vzhledem k blízkosti vodní nádrže Želivka zakázán, při vstupu je nutno respektovat blízkost vodního zdroje.
28.5. 2002
historie

Naproti městečku Zahrádce končí se lesnaté návrší od Ježova se táhnoucí ostrožnou mezi Želivkou a potůčkem Blažejovským, který ji obtéká na západní a severní straně a pod ní do Želivky padá. Ostrožna tato byla k založení hradu velmi způsobilá, neboť stráně její k Želivce jsou velice příkré na způsob stěn; též příkré, ač nikoliv tak vysoké, jsou stráně k potoku. Velmi volný a dlouhý byl opyš k severu a ovšem rovina na jižní straně. Zakladatel, zakládaje tu hrad, tyto nedostatky odstranil tak, že překopal opyš pod samým hradištěm a na rovině zdělal dva příkopy, venkovský hlubší, vnitřní méně hluboký. A poněvadž rovina kudy by se ke hradu pohodlně jezditi mohlo, jest od městečka odlehlá, udělal zakladatel cestu ke hradu tak, že šla od řeky a přes potok po severním volném svahu neb opyši, pak pod hradem, čímž také usnadněno její bránění, a konečně se zatočila k přednímu příkopu, odkudž se jezdilo do prostory mezi oběma…  číst dále

August Sedláček, hrady,... XII., 10.5. 2009

Další texty historie
Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Ježov

Místa v okolí

 kostel sv. Víta
 Vojslavice
 Vojslavický most
 Nelechov
 Speřice
 Proseč u Humpolce
 Přemilovsko
 kostel sv. Jiří
 Lhotice
 Lhotice
 Bilantova Lhota
 Hněvkovice
 kostel sv. Markéty
 Lhotka
 židovský hřbitov
 Bohumilice
 Horní Kralovice
 Sluneční zátoka
 Dolní Kralovice
 židovský hřbitov
 Ledeč nad Sázavou
 Vilémovice
 Onšov
 kostel sv. Martina
 Chřenovice
 fara
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 Kočičí hrádek
 vodní mlýn a pila
 kaplička U Kněžny
 Alberovice
 mlýn
 špýchar
 kostel sv. Václava
 Želiv
 kostel sv. Martina
 Křivsoudov
 radnice
 židovský hřbitov
 Křivsoudov
 kaple sv. Haštala
 kaple sv. Panny Marie
 Kounice
 Budčice
 Lacembok
 pamětní kámen
 evangelický kostel
 vodní nádrž Sedlice
 železniční most
 děkanství
 kostel sv. Mikuláše
 Borovsko
 Borovsko
 radnice
 pivovar
 Lipnice
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 skanzen Zichpil
 synagoga
 Růžkovy Lhotice
 radnice s kašnou
 středověké podzemí
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Vlastějovice
 Světlá nad Sázavou
 kostel Božího Těla
 lesní pramen
 Červená Řečice
 Orlík
 most u Borovska
 smírčí kříž
 boží muka
 Bělá
 kostel sv. Jakuba
 socha Panny Marie
 socha sv. Václava
 Čechtice
 Horka II
 Huť Jakub
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 Hořepník
 křížový kámen
 židovský hřbitov
 boží muka
 Vyklantice
 návesní kaple
 Zruč nad Sázavou
 Zruč nad Sázavou
 Konipas
 Březina
 Soutice
 boží muka
 rozhledna Babka
 Pechburg
 Černýš
 zvonička
Základní informace místa
ID místa: 794
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama