Terénní náznaky hradu postaveného kolem r. 1376 na ostrožně nad soutokem Želivky a Blažejovického potoka. Zanikl asi v 15. stol. Ves Zahrádka zatopena vodní nádrží, zachován jen kostel na protějším břehu.
Hlavní obrázek místa
Příkop na místě hradu
© Vlky, Jirka Čížek
Dnes leží nepatrné pozůstatky po hradu na ostrožně nad vodní nádrží Želivka, původně nad soutokem Želivky a Blažejovického potoka. Někdejší městečko Zahrádka bylo zatopeno. Poprvé je hrad zmiňován k r. 1376, naposledy již o 8 let později; dále se připomíná pouze ves, nyní zatopená, zachovaný kostel se nachází na druhém břehu Želivky a z hradu je na něj krásný výhled. Hrad nejpozději v 15. stol. zanikl. Ve výrazně poškozeném areálu se dochovaly příkopy, reliéfní relikty a také skromné zbytky zdiva v severovýchodní části areálu. Přístup k němu je ze severního okraje Ježova asfaltovou cestou k severovýchodu, na konci zpevněné cesty před vstupem do lesa je třeba buď obejít břízu na kraji lesa zleva a širokou lesní cestou sejít dolů k ostrožně, nebo pokračovat rovně a na rozcestí po vstupu do lesa doleva. Úředně je však vstup vzhledem k blízkosti vodní nádrže Želivka zakázán, při vstupu je nutno respektovat blízkost vodního zdroje.
28.5. 2002
historie

Naproti městečku Zahrádce končí se lesnaté návrší od Ježova se táhnoucí ostrožnou mezi Želivkou a potůčkem Blažejovským, který ji obtéká na západní a severní straně a pod ní do Želivky padá. Ostrožna tato byla k založení hradu velmi způsobilá, neboť stráně její k Želivce jsou velice příkré na způsob stěn; též příkré, ač nikoliv tak vysoké, jsou stráně k potoku. Velmi volný a dlouhý byl opyš k severu a ovšem rovina na jižní straně. Zakladatel, zakládaje tu hrad, tyto nedostatky odstranil tak, že překopal opyš pod samým hradištěm a na rovině zdělal dva příkopy, venkovský hlubší, vnitřní méně hluboký. A poněvadž rovina kudy by se ke hradu pohodlně jezditi mohlo, jest od městečka odlehlá, udělal zakladatel cestu ke hradu tak, že šla od řeky a přes potok po severním volném svahu neb opyši, pak pod hradem, čímž také usnadněno její bránění, a konečně se zatočila k přednímu příkopu, odkudž se jezdilo do prostory mezi oběma…  číst dále

August Sedláček, hrady,... XII., 10.5. 2009

Další texty historie
Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Ježov

Místa v okolí

 kostel sv. Víta
 Vojslavice
 Vojslavický most
 Nelechov
 Speřice
 Proseč u Humpolce
 Přemilovsko
 kostel sv. Jiří
 Lhotice
 Lhotice
 Bilantova Lhota
 Hněvkovice
 kostel sv. Markéty
 Lhotka
 židovský hřbitov
 Bohumilice
 Horní Kralovice
 Sluneční zátoka
 Dolní Kralovice
 židovský hřbitov
 Ledeč nad Sázavou
 Vilémovice
 Onšov
 kostel sv. Martina
 Chřenovice
 fara
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 vodní mlýn a pila
 kaplička U Kněžny
 Alberovice
 mlýn
 špýchar
 kostel sv. Václava
 Želiv
 kostel sv. Martina
 Křivsoudov
 radnice
 židovský hřbitov
 Křivsoudov
 kaple sv. Haštala
 kaple sv. Panny Marie
 Kounice
 Budčice
 Lacembok
 pamětní kámen
 evangelický kostel
 vodní nádrž Sedlice
 železniční most
 děkanství
 kostel sv. Mikuláše
 Borovsko
 Borovsko
 radnice
 pivovar
 Lipnice
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 skanzen Zichpil
 synagoga
 Růžkovy Lhotice
 radnice s kašnou
 středověké podzemí
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Vlastějovice
 Světlá nad Sázavou
 kostel Božího Těla
 lesní pramen
 Červená Řečice
 Orlík
 most u Borovska
 smírčí kříž
 boží muka
 Bělá
 kostel sv. Jakuba
 socha Panny Marie
 socha sv. Václava
 Čechtice
 Horka II
 Huť Jakub
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 Hořepník
 křížový kámen
 židovský hřbitov
 boží muka
 Vyklantice
 návesní kaple
 Zruč nad Sázavou
 Zruč nad Sázavou
 Konipas
 Březina
 Soutice
 boží muka
 rozhledna Babka
 Pechburg
 Černýš
 zvonička
Základní informace místa
ID místa: 794
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama