Kostel sv. Josefa z roku 1901 postavený dle návrhů Františka J. Erharta v románském slohu. Kdysi centrem duchovního života několika okolních obcí, nyní církví nevyužíván, nachází se ve zchátralém stavu, obec Úherce projevuje snahy o jeho záchranu.
Hlavní obrázek místa
© Stanislav Drda 06/2006
Kostel sv. Josefa je v takto malé obci se svou 45 metrů vysokou věží z celého dalekého okolí stavbou vpravdě nepřehlédnutelnou. Pochází z r. 1901, kdy nahradil původní kostel z r. 1739, jenž byl zbourán koncem 19. století. Položení základního kamene se uskutečnilo 19. března 1900, tedy na svátek sv. Josefa. Kostel navržený v románském slohu je dílem architekta Františka Josefa Erharta. Jeho základy sahají až do hloubky 7 m. Po dokončení stavby proběhlo v listopadu 1901 vysvěcení čtyř velkých zvonů visících ve věži a celý kostel byl vysvěcen v neděli 15. prosince 1901 kardinálem Dr. Václavem Frindem. Tři ze čtyř zvonů však nepřežily 1. svět. válku - v r. 1917 byly z věže sejmuty a odvezeny na roztavení. Sice kostel získal roku 1929 tři nové velké kostelní zvony, jenže o ně ze stejných důvodů opět přišel za 2. svět. války. Kapacita kostela byla až 1200 osob, což kuriózně více než 4x přesahuje nynější celkový počet obyvatel obce, ve své době byl však kostel centrem duchovního života mnoha okolních obcí. V současnosti kostel již církví využíván není (je odsvěcen), nachází se totiž v havarijním stavu. Je možné do něj nahlédnout pouze při příležitostných kulturních nebo společenských akcích, jinak není přístupný. Obec sice vyvíjí snahy o záchranu této významné památky, proto byla založena Nadace pro obnovu kostela sv. Josefa v Úhercích, avšak obstarat prostředky na nutné opravy tak rozsáhlé stavby není pro malou obec snadné, a tak se rozličnými způsoby snaží o získání různých příspěvků, na nichž je osud této ojedinělé krásné stavby závislý. V budoucnu by obec ráda využívala kostel ke konání kulturních akcí, jež vyžadují reprezentativní prostory, jinými tomu odpovídajícími prostory totiž obec nedisponuje. Před kostelem stojí pomník padlým v 1. svět. válce odhalený r. 1925.
Stanislav Drda, 16.6. 2006
Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Úherce

Místa v okolí

 Rochlov
 kamenný most
 kostel sv. Víta
 Stará pošta
 Úlice
 kostel sv. Vavřince
 Křížový vrch
 Buben
 židovský hřbitov
 Křimice
 kaple sv. Diviše
 kostel sv. Jiří
 Litice
 Hradec u Stoda
 Malesice
 Komberk
 Chlumčany
 Pňovany
 Radčice
 Čertova Kazatelna
 Čeminy
 Kyjov
 Přestavlky
 Sulislav
 Sylvánský vrch
 Tyršův most
 Betlémská kaple
 Velká synagoga
 Korandův dům
 Gerlachovský dům
 Západočeské muzeum
 městské opevnění
 radnice
 Císařský dům
 mariánský sloup
 masné krámy
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 Černá věž
 Luhov
 Alfrédov
 Luhov
 kostel Všech svatých
 Kunčin Hrádek
 Štěnovice
 Frumštejn
 Nedražice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Žďár
 Líšťany
 židovský hřbitov
 Krkavec
 boží muka
 Dolní Lukavice
 kaolinový důl
 kolomazná pec
 Prokopská štola
 štola Svatý Gottwill
 štola Svatá Barbora
 Koubkova brána
 brána do sadu
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 Trpísty
 kostel sv. Mikuláše
 Hrádek
 Čečovice
 Řenče
Základní informace místa
ID místa: 4309
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.6.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama