Barokní šestiboká kaple s věží a kryptou vystavěná r. 1687. U kaple stojí socha sv. Jana Nepomuckého v životní velikosti.
Hlavní obrázek místa
kaple sv. Diviše - severní vchod do kaple
© Stanislav Drda 06/2006
Kapli sv. Diviše najdete na východním okraji obce Hracholusky, při cestě k zhruba kilometr vzdálené stejnojmenné přehradě se známým rekreačním centrem. Jedná se o šestibokou barokní stavbu s vchodem od severu a připojenou věží na jižní straně. Kapli nechal zbudovat Vilém Leopold z Říčan a Úlic roku 1687. Pod kaplí se nachází krypta, do níž se vchází ze západní strany kaple, krypta patří rodině Jakschů z Wartenhorstu, kteří byli posledními majiteli zdejšího panství. Hlavní výzdobu kaple obstarává šestice fresek z r. 1735 od Václava S. Schmita z Plané zobrazující výjevy ze života Panny Marie. Poněvadž se kaple několikrát stala terčem zlodějů a vandalů a část jejího vybavení byla rozkradena, ostatní zachovalé vybavení se z bezpečnostních důvodů odvezlo a kaple se stala takřka permanentně nepřístupnou. Vstup do ní je umožněn jen výjimečně při konání některé z občasných kulturních akcí. U kaple stojí socha sv. Jana Nepomuckého, která sem byla přinesena ze vsi Dolany před napuštěním přehrady. Postava sv. Diviše (Dionysius nebo také sv. Denis): Tento světec se narodil na poč. 3. století v Itálii. Po vysvěcení na biskupa papežem Fabiánem odešel na misie do Galie a stal se prvním pařížským biskupem. V druhé pol. 3. stol., kdy vypuklo kruté pronásledování Křesťanů, byl zajat, mučen a sťat na kopci, který dnes nese název Montmartre (hora mučedníků) v Paříži. Ve Francii, kde se stal národním světcem, je mu zasvěcena pařížská katedrála Saint-Denis.
Stanislav Drda, 10.11. 2006
historie

Hracholusky tvrz

Od Nezabudic k západu jest ves Hracholusky s dvorem, při němž někdy tvrz bývala. Držitelé byli povinni služby manské na Hrádku vykonávati. Odtud se psal Ořibor Hracholusk, jež jsa jednoho rodu s Pešíky z Koma rova, seděl r. 1379 ve Smědčicích. Roku 1418 seděl tu Jan z Hracholusk, jež manželce své Markétě 40 kop věnoval. Markéta ovdověvši, žila ještě r. 1449 v druhém manželství, kdežto dědičkou byla Bětka, dcera n. Klimenta z Hra cholusk. Od těch obou koupil tento statek (r. 1449) Jan Duhel z Pustovět. Jana nacházíme potom roku 1454 ve sporech o statek Šanovský, při čemž i synové jeho Aleš a Jiřík se připomínají Dotčený Aleš prodal pak roku 1476 se Stanem bratrem svým tvrz, dvůr a ves Hracholusky Burjanovi ze Strojetic. Tento seděv tu skorem dvacet let koupil si raději zboží zpupné a prodal r. 1495 Hracholusky Janovi mladšímu Penížkovi ze Slatiny a Janovi, otci jeho, po čemž hned oba Rejně /Reginěú ze Strojetic,…  číst dále

August Sedláček, Hrady zámky a tvze Království českého VIII., 20.2. 2017

pověsti

Tajná podzemní chodba

Dle lidové pověsti se pod kaplí nachází vchod do tajné podzemní chodby vedoucí až na nedaleký hrad Buben. Touto chodbou se prý dokonce jednou zachránilo několik jeptišek, které tak unikly před hrozícím nebezpečím.

Stanislav Drda, 10.11. 2006

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Úlice

Místa v okolí

 Buben
 kostel sv. Vavřince
 Úlice
 Pňovany
 Luhov
 Luhov
 Líšťany
 židovský hřbitov
 Rochlov
 Frumštejn
 Čeminy
 Sulislav
 Všeruby
 Komberk
 kostel sv. Martina
 Trpísty
 kostel sv. Josefa
 Podmokly
 kaolinový důl
 Hrádek
 Malesice
 Křimice
 Nekmíř
 Kyjov
 kostel sv. Petra
 Prokopská štola
 brána do sadu
 štola Svatý Gottwill
 štola Svatá Barbora
 Stříbro – MPZ
 Koubkova brána
 kostel Všech svatých
 štola Svatá Anna
 Mostní brána
 Husitská bašta
 kaple Panny Marie
 Šipín
 kostel sv. Barbory
 Bezemín
 Vrtba
 Gutštejn
 Čertova Kazatelna
 Žďár
 Radčice
 Krkavec
 Malšín
 Daňkov
 Sylvánský vrch
 Cebiv
 Alfrédov
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
 Dolní Bělá
 Falštejn
 Hradištský vrch
 Litice
 kamenný most
 Nedražice
 kostel sv. Víta
 Dolní Polžice
 Bezdružice
Základní informace místa
ID místa: 4764
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama