Barokní šestiboká kaple s věží a kryptou vystavěná r. 1687. U kaple stojí socha sv. Jana Nepomuckého v životní velikosti.
Hlavní obrázek místa
kaple sv. Diviše - severní vchod do kaple
© Stanislav Drda 06/2006
Kapli sv. Diviše najdete na východním okraji obce Hracholusky, při cestě k zhruba kilometr vzdálené stejnojmenné přehradě se známým rekreačním centrem. Jedná se o šestibokou barokní stavbu s vchodem od severu a připojenou věží na jižní straně. Kapli nechal zbudovat Vilém Leopold z Říčan a Úlic roku 1687. Pod kaplí se nachází krypta, do níž se vchází ze západní strany kaple, krypta patří rodině Jakschů z Wartenhorstu, kteří byli posledními majiteli zdejšího panství. Hlavní výzdobu kaple obstarává šestice fresek z r. 1735 od Václava S. Schmita z Plané zobrazující výjevy ze života Panny Marie. Poněvadž se kaple několikrát stala terčem zlodějů a vandalů a část jejího vybavení byla rozkradena, ostatní zachovalé vybavení se z bezpečnostních důvodů odvezlo a kaple se stala takřka permanentně nepřístupnou. Vstup do ní je umožněn jen výjimečně při konání některé z občasných kulturních akcí. U kaple stojí socha sv. Jana Nepomuckého, která sem byla přinesena ze vsi Dolany před napuštěním přehrady. Postava sv. Diviše (Dionysius nebo také sv. Denis): Tento světec se narodil na poč. 3. století v Itálii. Po vysvěcení na biskupa papežem Fabiánem odešel na misie do Galie a stal se prvním pařížským biskupem. V druhé pol. 3. stol., kdy vypuklo kruté pronásledování Křesťanů, byl zajat, mučen a sťat na kopci, který dnes nese název Montmartre (hora mučedníků) v Paříži. Ve Francii, kde se stal národním světcem, je mu zasvěcena pařížská katedrála Saint-Denis.
Stanislav Drda, 10.11. 2006
historie

Hracholusky tvrz

Od Nezabudic k západu jest ves Hracholusky s dvorem, při němž někdy tvrz bývala. Držitelé byli povinni služby manské na Hrádku vykonávati. Odtud se psal Ořibor Hracholusk, jež jsa jednoho rodu s Pešíky z Koma rova, seděl r. 1379 ve Smědčicích. Roku 1418 seděl tu Jan z Hracholusk, jež manželce své Markétě 40 kop věnoval. Markéta ovdověvši, žila ještě r. 1449 v druhém manželství, kdežto dědičkou byla Bětka, dcera n. Klimenta z Hra cholusk. Od těch obou koupil tento statek (r. 1449) Jan Duhel z Pustovět. Jana nacházíme potom roku 1454 ve sporech o statek Šanovský, při čemž i synové jeho Aleš a Jiřík se připomínají Dotčený Aleš prodal pak roku 1476 se Stanem bratrem svým tvrz, dvůr a ves Hracholusky Burjanovi ze Strojetic. Tento seděv tu skorem dvacet let koupil si raději zboží zpupné a prodal r. 1495 Hracholusky Janovi mladšímu Penížkovi ze Slatiny a Janovi, otci jeho, po čemž hned oba Rejně /Reginěú ze Strojetic,…  číst dále

August Sedláček, Hrady zámky a tvze Království českého VIII., 20.2. 2017

pověsti

Tajná podzemní chodba

Dle lidové pověsti se pod kaplí nachází vchod do tajné podzemní chodby vedoucí až na nedaleký hrad Buben. Touto chodbou se prý dokonce jednou zachránilo několik jeptišek, které tak unikly před hrozícím nebezpečím.

Stanislav Drda, 10.11. 2006

Komentáře

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Úlice

Místa v okolí

 Staré Lipno
 Buben
 kostel sv. Vavřince
 Úlice
 Luhov
 Pňovany
 Luhov
 Luhov
 Líšťany
 židovský hřbitov
 Rochlov
 Frumštejn
 Čeminy
 Sulislav
 kostel sv. Mikuláše
 Komberk
 Všeruby
 kostel sv. Martina
 Krukanice
 Trpísty
 Janovský mokřad
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Markéty
 Podmokly
 kaolinový důl
 Sviňomazský hrádek
 Malesice
 Nekmíř
 Křimice
 Kyjov
 socha sv. Josefa
 venkovský dům
 sousoší Piety
 kostel sv. Petra
 Prokopská štola
 štola Svatý Gottwill
 brána do sadu
 štola Svatá Barbora
 Koubkova brána
 Stříbro – MPZ
 kostel Všech svatých
 štola Svatá Anna
 Mostní brána
 Husitská bašta
 kaple Panny Marie
 Šipín
 kostel sv. Barbory
 Vrtba
 Bezemín
 Gutštejn
 Čertova Kazatelna
 Žďár
 Krkavec
 Radčice
 Malšín
 Daňkov
 Sylvánský vrch
 Alfrédov
 Cebiv
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
 Dolní Bělá
 Falštejn
 Hradištský vrch
 Litice
 kamenný most
 Nedražice
 kostel sv. Víta
 Dolní Polžice
 Bezdružice
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 4764
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama