Pravěké a raně středověké hradiště o rozloze 4,2 ha, které se nachází 1,5 km jižně od vsi Lipno nad levým břehem vodní nádrže Hracholusky. Vzniklo v pozdní době bronzové. Přístupné od severu polní cestou od vsi Lipno. Jeho pozůstatky jsou chráněny jako kulturní památka ČR.
Hlavní obrázek místa
Staré Lipno
© anonym 09/2018
Hradiště Staré Lipno leží mimo značené cesty jižně od vsi Lipno, místní části obce Líšťany. Nachází se na ostrohu nad soutokem řeky Mže (nyní přehradní nádrže Hracholusky) a jejího bezejmenného levostranného přítoku poblíž přehradní hráze. Je dostupné polní cestou, která vede ze vsi Lipno k jihu.
Jiří Špaček, 18.9. 2022
popis

Staré Lipno je pravěké a raně středověké hradiště, které se nachází 1,5 km jižně od vsi Lipno nad levým břehem vodní nádrže Hracholusky. Pozůstatky hradiště jsou chráněny jako kulturní památka ČR. Hradiště vzniklo v průběhu pozdní doby bronzové. Dřívější předpoklad halštatsko-laténského osídlení vycházel z chybné datace nalezené keramiky. Je sice možné, že se zde nacházelo sídliště také v době halštatské, ale konkrétní důkazy o něm chybí. Později hradiště obnovili až Slované ve střední době hradištní a v průběhu 11. a 12. století. Z lokality pochází nález bronzového kopí věnovaný mimo jiné muzeu v Plzni. Množství bronzových předmětů, které se později ztratily, popsal také Josef Ladislav Píč. Pozůstatky hradiště o rozloze 4,2 ha se nachází na ostrožně přístupné pouze od severu, kde je areál chráněn trojnásobným příčným valem. Podobné dvojnásobné až trojnásobné valy se nacházejí na západní straně, zatímco zbývající část obvodu obíhal…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 18.9. 2022

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Lipno

Místa v okolí

 kaple sv. Diviše
 Buben
 Luhov
 Luhov
 Luhov
 Líšťany
 kostel sv. Vavřince
 Úlice
 Pňovany
 Frumštejn
 židovský hřbitov
 Čeminy
 Všeruby
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Mikuláše
 Komberk
 Rochlov
 Krukanice
 Podmokly
 kaolinový důl
 Sulislav
 Trpísty
 Nekmíř
 Malesice
 Sviňomazský hrádek
 Kyjov
 kostel sv. Markéty
 Janovský mokřad
 socha sv. Josefa
 Křimice
 sousoší Piety
 venkovský dům
 kostel sv. Josefa
 Vrtba
 Malšín
 Krkavec
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Bezemín
 Sylvánský vrch
 Prokopská štola
 brána do sadu
 štola Svatý Gottwill
 Gutštejn
 Stříbro – MPZ
 Koubkova brána
 štola Svatá Barbora
 Daňkov
 kostel Všech svatých
 Dolní Bělá
 štola Svatá Anna
 Mostní brána
 Husitská bašta
 kolomazná pec
 Cebiv
 Žďár
 Betlémská kaple
 Falštejn
 Velká synagoga
 kostel Všech svatých
 Kunčin Hrádek
 mariánský sloup
 Císařský dům
 radnice
 Pivovarské muzeum
 Gerlachovský dům
 Západočeské muzeum
 masné krámy
 městské opevnění
 Černá věž
 Korandův dům
 Alfrédov
 Hradištský vrch
 mariánský sloup
 kostel sv. Jakuba
 Litice
 Tyršův most
 Bezdružice
Základní informace místa
ID místa: 16730
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.9.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama