Most na silnici III. třídy z Plzně do Radobyčic byl postaven roku 1933 s první celosvařovanou obloukovou nosnou konstrukcí na světě. V letech 1994–5 proběhla problematická generální oprava, která znamenala zničení většiny původní konstrukce.
Hlavní obrázek místa
Most od jihu
© Ivan Grisa 03/2010
Most stojí na jižním okraji souvislého intravilánu Plzně ve čtvrti Doudlevce. V okolí je možno bez problémů parkovat, příjezd MHD umožňují trolejbusová linka 14 a autobusová linka 30 (zastávka Tyršův most), nedaleko je i železniční zastávka Plzeň Doudlevce na trati Plzeň - Železná Ruda.
Ivan Grisa, 24.3. 2010
historie

Tyršův most v Plzni - Doudlevcích

Hluboké údolí Radbuzy u Doudlevců bylo nutno pro silnici z Plzně do Radobyčic překlenout mostem tak, aby bylo možno mimo centrum města propojit silnice do Klatov a Nepomuka. Roku 1933 byl postaven ocelový most s železobetonovými předmostími o celkové délce 83,9 m. Hlavní pozoruhodností objektu, navrženého Dr. Ing. F. Faltusem, je světová priorita ve využití plně svařované obloukové nosné konstrukce. Ocelová konstrukce celkem vážila 111 tun. Most sloužil do konce 80. let 20. století, od skončení II. světové války s minimální až žádnou údržbou. Roku 1986 bylo nutno omezit vjezd těžkých vozidel, od roku 1987 se připravovala rekonstrukce objektu. Po roce 1990 začal proces zápisu mostu mezi kulturní památky, který úspěšně skončil 1. 8. 1994. Dva týdny poté začala rekonstrukce, která památkové hodnoty objektu nerespektovala a nahradila většinu ocelových prvků (s výjimkou hlavního nosného oblouku). Míra autenticity zachování významné stavby tak výrazně…  číst dále

Ivan Grisa, dle H. Hušičková a kol.: Technické památky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, III. díl, Libri 2003, 24.3. 2010

Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM),

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 kaple U Ježíška
 Korandův dům
 Západočeské muzeum
 Betlémská kaple
 Gerlachovský dům
 městské opevnění
 Velká synagoga
 Litice
 mariánský sloup
 radnice
 masné krámy
 Černá věž
 Pivovarské muzeum
 Císařský dům
 Kunčin Hrádek
 Štěnovice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Radčice
 kostel sv. Jiří
 Čertova Kazatelna
 Sylvánský vrch
 Chlum u Plzně
 socha sv. Josefa
 sousoší Piety
 venkovský dům
 kostel sv. Petra
 Červený Hrádek
 Křimice
 kostel sv. Vavřince
 Stará Plzeň
 Radyně
 Malesice
 Čertův mlýn
 Kyjov
 kolomazná pec
 Džbánek
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Krkavec
 kostel sv. Vojtěcha
 Šťáhlavy
 Věžka
 Nebílovy
 kostel sv. Martina
 Chlumčany
 Dolanský Mlýn
 Komberk
 Netunice
 Bílá vila
 Bílý mlýn Kepka
 Kozel
 Klabava
 židovský hřbitov
 kostel sv. Josefa
 židovský hřbitov
 Kokotsko
 Čeminy
 boží muka
 kostel Všech svatých
 Dolní Lukavice
 Neslívy
 Nezvěstice
 mlýn Lopata
 Bušovice
 Lopata
 kaolinový důl
 Vlčtejn
 Janovský mokřad
 kostel sv. Vavřince
 Pokonice
 Spálený mlýn
 Žákava
 Hromnické jezírko
 Halter Valley
 Černá mohyla
 Buben
 kostel sv. Mikuláše
 Javor
 Přestavlky
 Křížový vrch
 Frumštejn
 Všeruby
 kostel sv. Martina
 synagoga
 Líšťany
 židovský hřbitov
 Na Vrchách
Základní informace místa
ID místa: 8931
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.5.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama