Most na silnici III. třídy z Plzně do Radobyčic byl postaven roku 1933 s první celosvařovanou obloukovou nosnou konstrukcí na světě. V letech 1994–5 proběhla problematická generální oprava, která znamenala zničení většiny původní konstrukce.
Hlavní obrázek místa
Most od jihu
© Ivan Grisa 03/2010
Most stojí na jižním okraji souvislého intravilánu Plzně ve čtvrti Doudlevce. V okolí je možno bez problémů parkovat, příjezd MHD umožňují trolejbusová linka 14 a autobusová linka 30 (zastávka Tyršův most), nedaleko je i železniční zastávka Plzeň Doudlevce na trati Plzeň - Železná Ruda.
Ivan Grisa, 24.3. 2010
historie

Tyršův most v Plzni - Doudlevcích

Hluboké údolí Radbuzy u Doudlevců bylo nutno pro silnici z Plzně do Radobyčic překlenout mostem tak, aby bylo možno mimo centrum města propojit silnice do Klatov a Nepomuka. Roku 1933 byl postaven ocelový most s železobetonovými předmostími o celkové délce 83,9 m. Hlavní pozoruhodností objektu, navrženého Dr. Ing. F. Faltusem, je světová priorita ve využití plně svařované obloukové nosné konstrukce. Ocelová konstrukce celkem vážila 111 tun. Most sloužil do konce 80. let 20. století, od skončení II. světové války s minimální až žádnou údržbou. Roku 1986 bylo nutno omezit vjezd těžkých vozidel, od roku 1987 se připravovala rekonstrukce objektu. Po roce 1990 začal proces zápisu mostu mezi kulturní památky, který úspěšně skončil 1. 8. 1994. Dva týdny poté začala rekonstrukce, která památkové hodnoty objektu nerespektovala a nahradila většinu ocelových prvků (s výjimkou hlavního nosného oblouku). Míra autenticity zachování významné stavby tak výrazně…  číst dále

Ivan Grisa, dle H. Hušičková a kol.: Technické památky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, III. díl, Libri 2003, 24.3. 2010

Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM),

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 kaple U Ježíška
 Korandův dům
 Západočeské muzeum
 Betlémská kaple
 Gerlachovský dům
 městské opevnění
 Velká synagoga
 Litice
 mariánský sloup
 radnice
 masné krámy
 Černá věž
 Císařský dům
 Kunčin Hrádek
 Štěnovice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Radčice
 kostel sv. Jiří
 Čertova Kazatelna
 Sylvánský vrch
 Chlum u Plzně
 kostel sv. Petra
 Červený Hrádek
 Křimice
 kostel sv. Vavřince
 Stará Plzeň
 Radyně
 Malesice
 Čertův mlýn
 Kyjov
 kolomazná pec
 Džbánek
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Krkavec
 kostel sv. Vojtěcha
 Šťáhlavy
 Věžka
 Nebílovy
 kostel sv. Martina
 Chlumčany
 Dolanský Mlýn
 Komberk
 Netunice
 Kozel
 Klabava
 židovský hřbitov
 kostel sv. Josefa
 židovský hřbitov
 Kokotsko
 Čeminy
 boží muka
 kostel Všech svatých
 Dolní Lukavice
 Neslívy
 Nezvěstice
 Bušovice
 Lopata
 kaolinový důl
 Vlčtejn
 kostel sv. Vavřince
 Pokonice
 Spálený mlýn
 Žákava
 Hromnické jezírko
 Černá mohyla
 Buben
 kostel sv. Mikuláše
 Javor
 Přestavlky
 Křížový vrch
 Frumštejn
 Všeruby
 kostel sv. Martina
 synagoga
 Líšťany
 židovský hřbitov
 Na Vrchách
Základní informace místa
ID místa: 8931
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.5.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama