Most na silnici III. třídy z Plzně do Radobyčic byl postaven roku 1933 s první celosvařovanou obloukovou nosnou konstrukcí na světě. V letech 1994–5 proběhla problematická generální oprava, která znamenala zničení většiny původní konstrukce.
Hlavní obrázek místa
Most od jihu
© Ivan Grisa 03/2010
Most stojí na jižním okraji souvislého intravilánu Plzně ve čtvrti Doudlevce. V okolí je možno bez problémů parkovat, příjezd MHD umožňují trolejbusová linka 14 a autobusová linka 30 (zastávka Tyršův most), nedaleko je i železniční zastávka Plzeň Doudlevce na trati Plzeň - Železná Ruda.
Ivan Grisa, 24.3. 2010
historie

Tyršův most v Plzni - Doudlevcích

Hluboké údolí Radbuzy u Doudlevců bylo nutno pro silnici z Plzně do Radobyčic překlenout mostem tak, aby bylo možno mimo centrum města propojit silnice do Klatov a Nepomuka. Roku 1933 byl postaven ocelový most s železobetonovými předmostími o celkové délce 83,9 m. Hlavní pozoruhodností objektu, navrženého Dr. Ing. F. Faltusem, je světová priorita ve využití plně svařované obloukové nosné konstrukce. Ocelová konstrukce celkem vážila 111 tun. Most sloužil do konce 80. let 20. století, od skončení II. světové války s minimální až žádnou údržbou. Roku 1986 bylo nutno omezit vjezd těžkých vozidel, od roku 1987 se připravovala rekonstrukce objektu. Po roce 1990 začal proces zápisu mostu mezi kulturní památky, který úspěšně skončil 1. 8. 1994. Dva týdny poté začala rekonstrukce, která památkové hodnoty objektu nerespektovala a nahradila většinu ocelových prvků (s výjimkou hlavního nosného oblouku). Míra autenticity zachování významné stavby tak výrazně…  číst dále

Ivan Grisa, dle H. Hušičková a kol.: Technické památky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, III. díl, Libri 2003, 24.3. 2010

Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM),

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 kaple U Ježíška
 Korandův dům
 Západočeské muzeum
 Betlémská kaple
 Gerlachovský dům
 městské opevnění
 Velká synagoga
 Litice
 mariánský sloup
 radnice
 masné krámy
 Černá věž
 Císařský dům
 Kunčin Hrádek
 Štěnovice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Radčice
 kostel sv. Jiří
 Čertova Kazatelna
 Sylvánský vrch
 Chlum u Plzně
 kostel sv. Petra
 Červený Hrádek
 Křimice
 kostel sv. Vavřince
 Stará Plzeň
 Radyně
 Malesice
 Čertův mlýn
 Kyjov
 kolomazná pec
 Džbánek
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Krkavec
 kostel sv. Vojtěcha
 Šťáhlavy
 Věžka
 Nebílovy
 kostel sv. Martina
 Chlumčany
 Dolanský Mlýn
 Komberk
 Netunice
 Kozel
 Klabava
 židovský hřbitov
 kostel sv. Josefa
 židovský hřbitov
 Kokotsko
 Čeminy
 boží muka
 kostel Všech svatých
 Dolní Lukavice
 Neslívy
 Nezvěstice
 Bušovice
 Lopata
 kaolinový důl
 Vlčtejn
 kostel sv. Vavřince
 Pokonice
 Spálený mlýn
 Žákava
 Hromnické jezírko
 Černá mohyla
 Buben
 kostel sv. Mikuláše
 Javor
 Přestavlky
 Křížový vrch
 Frumštejn
 Všeruby
 kostel sv. Martina
 synagoga
 Líšťany
 židovský hřbitov
 Na Vrchách
Základní informace místa
ID místa: 8931
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.5.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama