Barokní kostel Nejsvětější Trojice byl vybudován r. 1773 náhradou za zbořený gotický kostel sv. Václava ze 14. stol., z něhož zůstala zachována věž. Uvnitř dochovány dva renesanční náhrobní kameny. Na východní straně věže je renesanční heraldický vlys. Kostel je filiální ve farnosti Nýřany.
Hlavní obrázek místa
Kostel
© Matyáš Berdych, 02/2014
Jezná, dříve německy Gesna, je nyní malá ves s necelou třicítkou obyvatel. Je částí obce Úlice, která leží 2 km jižně na silnici II/605 z Plzně do Rozvadova. O někdejším větším významu vsi svědčí skutečnost, že tu je od poloviny 14. století doložen kostel. Po vystěhování německého obyvatelstva zůstala jen malou osadou. Jeznou prochází červeně značená dálková turistická trasa ze Stříbra přes Pňovany k hrázi Hracholuské přehrady. Prochází jí také cyklotrasa od nádraží Pňovany ke zřícenině hradu Buben. Nejbližší nádraží Plešnice na páteřní trati 170 je vzdáleno 2 km východně. Uprostřed osady při silnici stojí barokní kostel Nejsvětější Trojice, který r. 1773 nahradil zbořený gotický kostel sv. Václava, z něhož zůstala zachována věž.
18.2. 2016
historie

Jezná je malá vesnice severozápadně od Plzně, nyní část obce Úlice. Nachází se v nadmořské výšce 400 m nad mořem. Původně zde bylo hradiště a později ve středověku snad v souvislosti s tvrzí či opevněným kostelem opevněná vesnice, což dodnes naznačuje charakter vsi, která v pohledu od západu stojí na ostrohu a po obvodu je lemována domy, někdy i stojícími na podpěrných zdích. Vesnici dominuje kostel v jejím středu. Ve vsi se nachází barokní kostel Nejsvětější Trojice z roku 1773, bývalá barokní fara z přelomu 17. a 18. století, bývalá škola, poplužní dvůr, obytné domy a dva hřbitovy. Ve farní zahradě je nepřístupná sloupová kaplička a na rozcestí u hřbitova klasicistní boží muka. Zdejší farnost je prvně datována roku 1352, kdy zde už nepochybně stál kostel sv. Václava (pravděpodobně opevněný) a fara. Kostel vyhořel roku 1600 a po obnově sloužil až do roku 1766, kdy započaly práce na stavbě nového,…  číst dále

Matyáš Berdych, 22.2. 2014

Půdorys místa

půdorys kostela
© Jaroslav Kamper, Zdeněk Wirth: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 30 Politický okres stříbrský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1908
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Jezná

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Diviše
 Úlice
 Pňovany
 Luhov
 Staré Lipno
 Buben
 Luhov
 Luhov
 Rochlov
 Sulislav
 Líšťany
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Frumštejn
 Čeminy
 Trpísty
 Krukanice
 Janovský mokřad
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Josefa
 Komberk
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 Sviňomazský hrádek
 kostel sv. Petra
 Prokopská štola
 brána do sadu
 štola Svatý Gottwill
 Koubkova brána
 Stříbro – MPZ
 štola Svatá Barbora
 kostel Všech svatých
 štola Svatá Anna
 Podmokly
 Mostní brána
 Husitská bašta
 kaolinový důl
 Malesice
 Žďár
 socha sv. Josefa
 Křimice
 sousoší Piety
 venkovský dům
 Kyjov
 kostel sv. Barbory
 kaple Panny Marie
 Šipín
 Nekmíř
 Bezemín
 Gutštejn
 Alfrédov
 Daňkov
 Cebiv
 mariánský sloup
 kostel sv. Jakuba
 Malšín
 Vrtba
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Krkavec
 Sylvánský vrch
 Slavice
 Stará pošta
 kostel sv. Vavřince
 Nedražice
 Falštejn
 Hradištský vrch
 Očín
 Dolní Bělá
 kamenný most
 kostel sv. Víta
 Litice
 Bavůrkův kříž
 Dolní Polžice
 Bezdružice
 židovský hřbitov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Nýřany
Masarykovo nám. 488
330 23 Nýřany
Tel: 377 931 341
http://www.nyrany.cz/mesto
farnostnyrany@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 11606
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 18.2.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama