Barokní kostel Nejsvětější Trojice byl vybudován r. 1773 náhradou za zbořený gotický kostel sv. Václava ze 14. stol., z něhož zůstala zachována věž. Uvnitř dochovány dva renesanční náhrobní kameny. Na východní straně věže je renesanční heraldický vlys. Kostel je filiální ve farnosti Nýřany.
Hlavní obrázek místa
Kostel
© Matyáš Berdych, 02/2014
Jezná, dříve německy Gesna, je nyní malá ves s necelou třicítkou obyvatel. Je částí obce Úlice, která leží 2 km jižně na silnici II/605 z Plzně do Rozvadova. O někdejším větším významu vsi svědčí skutečnost, že tu je od poloviny 14. století doložen kostel. Po vystěhování německého obyvatelstva zůstala jen malou osadou. Jeznou prochází červeně značená dálková turistická trasa ze Stříbra přes Pňovany k hrázi Hracholuské přehrady. Prochází jí také cyklotrasa od nádraží Pňovany ke zřícenině hradu Buben. Nejbližší nádraží Plešnice na páteřní trati 170 je vzdáleno 2 km východně. Uprostřed osady při silnici stojí barokní kostel Nejsvětější Trojice, který r. 1773 nahradil zbořený gotický kostel sv. Václava, z něhož zůstala zachována věž.
18.2. 2016
historie

Jezná je malá vesnice severozápadně od Plzně, nyní část obce Úlice. Nachází se v nadmořské výšce 400 m nad mořem. Původně zde bylo hradiště a později ve středověku snad v souvislosti s tvrzí či opevněným kostelem opevněná vesnice, což dodnes naznačuje charakter vsi, která v pohledu od západu stojí na ostrohu a po obvodu je lemována domy, někdy i stojícími na podpěrných zdích. Vesnici dominuje kostel v jejím středu. Ve vsi se nachází barokní kostel Nejsvětější Trojice z roku 1773, bývalá barokní fara z přelomu 17. a 18. století, bývalá škola, poplužní dvůr, obytné domy a dva hřbitovy. Ve farní zahradě je nepřístupná sloupová kaplička a na rozcestí u hřbitova klasicistní boží muka. Zdejší farnost je prvně datována roku 1352, kdy zde už nepochybně stál kostel sv. Václava (pravděpodobně opevněný) a fara. Kostel vyhořel roku 1600 a po obnově sloužil až do roku 1766, kdy započaly práce na stavbě nového,…  číst dále

Matyáš Berdych, 22.2. 2014

Půdorys místa

půdorys kostela
© Jaroslav Kamper, Zdeněk Wirth: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 30 Politický okres stříbrský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1908
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Jezná

Místa v okolí

 kaple sv. Diviše
 kostel sv. Vavřince
 Úlice
 Pňovany
 Buben
 Luhov
 Luhov
 Rochlov
 Sulislav
 Líšťany
 židovský hřbitov
 Frumštejn
 Čeminy
 Trpísty
 Komberk
 kostel sv. Josefa
 Všeruby
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Petra
 Hrádek
 Prokopská štola
 brána do sadu
 štola Svatý Gottwill
 Stříbro – MPZ
 štola Svatá Barbora
 Koubkova brána
 kostel Všech svatých
 štola Svatá Anna
 Podmokly
 Mostní brána
 Husitská bašta
 kaolinový důl
 Malesice
 Žďár
 Křimice
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Barbory
 Kyjov
 Šipín
 Nekmíř
 Bezemín
 Gutštejn
 Alfrédov
 Daňkov
 Cebiv
 mariánský sloup
 kostel sv. Jakuba
 Malšín
 Vrtba
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Krkavec
 Sylvánský vrch
 Slavice
 kostel sv. Vavřince
 Stará pošta
 Nedražice
 Falštejn
 Hradištský vrch
 Očín
 Dolní Bělá
 kamenný most
 kostel sv. Víta
 Litice
 Bavůrkův kříž
 Dolní Polžice
 Bezdružice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Nýřany
Masarykovo nám. 488
330 23 Nýřany
Tel: 377 931 341
http://www.nyrany.cz/mesto
farnostnyrany@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 11606
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 18.2.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama