Raně barokní zámek z 2. pol. 17. stol. na místě gotické tvrze ze 13. století, v 16. stol. renesančně přestavěné. V 1. polovině 18. století přestavěn vrcholně barokně, koncem století klasicistně. Po roce 1945 sloužil jako byty a sklad, koncem 70. let byl opuštěn a postupně se proměnil ve zříceninu.
Hlavní obrázek místa
zámek Líšťany
© Pavel P., 10/2012

stručný popis zámku

Z goticko-renesanční tvrze založené snad již ve 13. století se dochovaly pouze valeně klenuté sklepy pod západním a částí jižního křídla. Ty jsou pozůstatkem patrně dvou rozměrných obytných křídel dostavěných v renesanci ke středověké tvrzi. Z té se zachovaly četné stavební články druhotně použité při stavbě raně barokního zámku. Při raně barokní přestavbě před rokem 1673 byly veškeré nadzemní konstrukce tvrze zbořeny a na jejich místě s využitím uvedených sklepů byla postavena tříkřídlá jednopatrová stavba na čtvercovém půdorysu 28 x 28 metrů. Hlavní vstupy byly vedeny středem západního a východního průčelí. Při vrcholně barokní přestavbě někdy v první polovině 18. století byl jihovýchodně od zámku zřízen francouzský park. Z toho důvodu došlo také ke změně orientace zámku, v přízemí jižního křídla byl zřízen nový vstup s bočními chodbami, při jeho nárožích přibyly patrové přístavky s konkávně prohnutými severními stranami. Ke konci 18. století byl tento nově zřízený vstup zdůrazněn pilastrovým rámem a v patře nad ním přibyl balkon. Další úpravy v 19. a 20. století byly již jen utilitární a na podobě zámku se příliš neprojevily. Dnešní stav objektu je havarijní, v důsledku zanedbané údržby posledních desetiletí se dovnitř stavby zřítily krovy, pod jejichž váhou se propadly všechny stropy patra a části přízemí. Střední trakt zámku včetně části východní obvodové zdi zmizel.
Zany, podle Jiří Ulovec: Tvrz a zámek v Líšťanech, Západočeský historický sborník 8, Státní oblastní archiv Plzeň, 2003, 27.4. 2013
historie

Ves Líšťany byla původně majetkem kladrubského kláštera. Ve 13. století je už v majetku drobných šlechticů, kteří si tu zřejmě vybudovali gotickou tvrz. Roku 1269 je zde připomínán zeman Předota a jeho syn Bohuslav. V 2. polovině 14. století je majetkem mocného rodu Gutštejnů. Za husitských válek se přehled o držitelích komplikuje, ale následně zde opět sídlí šlechta. V 2. polovině 15. století drží ves Bohuchvalové z Hrádku. V polovině 16. století je střídají Černínové z Chudenic, kteří tvrz přestavěli renesančně. Jan Karel Černín, který musel po Bílé hoře emigrovat, statek prodal Příchovským. Jejich zadlužený statek koupil roku 1660 zbohatlý úředník Antonín Steinbach, který tu před rokem 1673 nechal, na místě původní tvrze, postavit zřejmě raně barokní zámek. Jeho vnuk Karel Maxmilián tu nechal zřídit kolem roku 1723 zahradu a upravil zámek. Panství ale prodal Hamiltonům, kteří dali postavit nový farní kostel. Od té doby zde majitelé již…  číst dále

Pavel P., doplněno redakcí, 17.4. 2013

Půdorys místa

půdorys přízemí
© Jiří Ulovec: Tvrz a zámek v Líšťanech, Západočeský historický sborník 8, Státní oblastní archiv Plzeň, 2003
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Líšťany

Místa v okolí

 Frumštejn
 Luhov
 Luhov
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 Podmokly
 Buben
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Diviše
 Čeminy
 Nekmíř
 Krukanice
 židovský hřbitov
 kaolinový důl
 Pňovany
 Vrtba
 kostel sv. Vavřince
 Úlice
 Malšín
 Komberk
 Trpísty
 Sviňomazský hrádek
 Dolní Bělá
 Malesice
 Kyjov
 kostel sv. Markéty
 kaple Panny Marie
 Rochlov
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 Bezemín
 Krkavec
 socha sv. Josefa
 Křimice
 sousoší Piety
 venkovský dům
 Sulislav
 Gutštejn
 Daňkov
 Falštejn
 Sylvánský vrch
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Josefa
 Nečtiny
 Březín
 Radějov
 kolomazná pec
 Preitenstein
 Cebiv
 Hradištský vrch
 Prokopská štola
 brána do sadu
 Stříbro – MPZ
 štola Svatý Gottwill
 Koubkova brána
 štola Svatá Barbora
 kostel Všech svatých
 štola Svatá Anna
 Mostní brána
 Husitská bašta
 kostel Všech svatých
 Kunčin Hrádek
 Betlémská kaple
 Velká synagoga
 mariánský sloup
 Císařský dům
 radnice
 Gerlachovský dům
 masné krámy
 městské opevnění
 Černá věž
 Západočeské muzeum
 Korandův dům
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 Úterý – MPZ
 mariánský sloup
 radnice
 Žďár
 Ondřejov
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Plasy
 Litice
 Tyršův most
 železná huť
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
 kostel sv. Jakuba
Základní informace místa
ID místa: 11193
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 21.4.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama