Barokní zámek byl postaven v 18.stol. Později sloužil jako sídlo MNV a pravděpodobně i jako kuchyně a sklad. Dnes je zámek veřejnosti nepřístupný.
Hlavní obrázek místa
Pňovany - pohled z průčelí
Průčelí do návsi - nejzachovalejší část zámku.
© Martin Landovský 08/2004
Zámek údajně podle literatury sloužil jako sídlo MNV. Podle dnešního stavu to vypadá, že vedle toho zde byla asi kuchyně a sklad pro státní statek co byl vedle. V přízemí je okyn vidět zdemolovanoé místnosti, patro je poměrně zachovalejší - asi kanceláře. Zahrada je zpustlá. Část slouží jako zahrada MŠ. Ta je postavena v zadní části - jedná se o typickou "novověkou boudu". Dnes je zámek nepřístupný a podle informací místních snad prodaný. Rybníček na návsi je pronajatý pražské firmě, která za vesnicí provozuje střelnici.
Netopýrek, 30.8. 2004
historie

Pňovany

První zmínka o PŃovanech jako vsi je z r. 1205, kdy plazský klášter si vyměnil svůj majeteks klášterem kladrubským.Již v roce 1239 majete přechází do rukou prvních světských majitelů - Beneše a Vavřince - později se píšící z Pňovan. Pak došlo k dělení majetku, snad okolo roku 1379 mezi sirotky po neznámém majiteli. R. 1407 drží Pńovany Herek z Pňovan, který vyhlásil Pražanům nepřátelství. Poslednn z rodu je Racek. V 15. - 16. století přechází Pňovany do držení Cehniců z Říčan. Na počátku 18. století již drží statek František z Klenové a po roce 1720 Šintyngarové a Perglarové. Barokné pňovanský zámek pochází z poloviny 18. stoloetí. Stavebníci nejsou známi. Jedná se o dvouposchoďovou obdélníkovou budovu stijící na jížním břehu rybníčka. Průčelí je ozdobeno rizalitem se zaoblenými rohy, okna stíní zdobné římsy. Přízemí je sklenuté, na střeše věžička. Na obytné budvě pro úřednictvo - ve dvoře statku, je málo…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čehách ....., Praha Svoboda 1985, díl IV, 30.8. 2004

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Pňovany

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Úlice
 kaple sv. Diviše
 Luhov
 Luhov
 Sulislav
 Buben
 Rochlov
 Trpísty
 Líšťany
 kostel sv. Petra
 Hrádek
 Prokopská štola
 židovský hřbitov
 Frumštejn
 brána do sadu
 Koubkova brána
 štola Svatá Barbora
 Stříbro – MPZ
 Husitská bašta
 Mostní brána
 štola Svatá Anna
 Čeminy
 Všeruby
 kostel sv. Martina
 Žďár
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 Podmokly
 kostel sv. Josefa
 Bezemín
 Gutštejn
 Komberk
 Daňkov
 Cebiv
 Alfrédov
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
 kaolinový důl
 Slavice
 Malesice
 Nekmíř
 kostel sv. Vavřince
 Křimice
 Kyjov
 Malšín
 Falštejn
 Hradištský vrch
 Očín
 Vrtba
 Nedražice
 Bavůrkův kříž
 Dolní Bělá
 Švamberk
 Dolní Polžice
 kamenný most
 Bezdružice
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 Prostiboř
Základní informace místa
ID místa: 2537
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 30.8.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama