Barokní zámek byl postaven v 18.stol. Později sloužil jako sídlo MNV a pravděpodobně i jako kuchyně a sklad. Dnes je zámek veřejnosti nepřístupný.
Hlavní obrázek místa
Pňovany - pohled z průčelí
Průčelí do návsi - nejzachovalejší část zámku.
© Martin Landovský 08/2004
Zámek údajně podle literatury sloužil jako sídlo MNV. Podle dnešního stavu to vypadá, že vedle toho zde byla asi kuchyně a sklad pro státní statek co byl vedle. V přízemí je okyn vidět zdemolovanoé místnosti, patro je poměrně zachovalejší - asi kanceláře. Zahrada je zpustlá. Část slouží jako zahrada MŠ. Ta je postavena v zadní části - jedná se o typickou "novověkou boudu". Dnes je zámek nepřístupný a podle informací místních snad prodaný. Rybníček na návsi je pronajatý pražské firmě, která za vesnicí provozuje střelnici.
Netopýrek, 30.8. 2004
historie

Pňovany

První zmínka o PŃovanech jako vsi je z r. 1205, kdy plazský klášter si vyměnil svůj majeteks klášterem kladrubským.Již v roce 1239 majete přechází do rukou prvních světských majitelů - Beneše a Vavřince - později se píšící z Pňovan. Pak došlo k dělení majetku, snad okolo roku 1379 mezi sirotky po neznámém majiteli. R. 1407 drží Pńovany Herek z Pňovan, který vyhlásil Pražanům nepřátelství. Poslednn z rodu je Racek. V 15. - 16. století přechází Pňovany do držení Cehniců z Říčan. Na počátku 18. století již drží statek František z Klenové a po roce 1720 Šintyngarové a Perglarové. Barokné pňovanský zámek pochází z poloviny 18. stoloetí. Stavebníci nejsou známi. Jedná se o dvouposchoďovou obdélníkovou budovu stijící na jížním břehu rybníčka. Průčelí je ozdobeno rizalitem se zaoblenými rohy, okna stíní zdobné římsy. Přízemí je sklenuté, na střeše věžička. Na obytné budvě pro úřednictvo - ve dvoře statku, je málo…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čehách ....., Praha Svoboda 1985, díl IV, 30.8. 2004

Komentáře

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Pňovany

Místa v okolí

 Luhov
 kostel sv. Vavřince
 Úlice
 kaple sv. Diviše
 Luhov
 Luhov
 Staré Lipno
 Sulislav
 Buben
 Rochlov
 kostel sv. Mikuláše
 Trpísty
 kostel sv. Markéty
 Líšťany
 Krukanice
 kostel sv. Petra
 Sviňomazský hrádek
 židovský hřbitov
 Prokopská štola
 Frumštejn
 brána do sadu
 štola Svatá Barbora
 Stříbro – MPZ
 Koubkova brána
 štola Svatá Anna
 Husitská bašta
 Mostní brána
 Čeminy
 Janovský mokřad
 Všeruby
 kostel sv. Martina
 Žďár
 kostel sv. Barbory
 kaple Panny Marie
 Podmokly
 kostel sv. Josefa
 Šipín
 Bezemín
 Gutštejn
 Komberk
 Daňkov
 Cebiv
 Alfrédov
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
 kaolinový důl
 Slavice
 Nekmíř
 kostel sv. Vavřince
 Malesice
 socha sv. Josefa
 venkovský dům
 Křimice
 sousoší Piety
 Kyjov
 Malšín
 Falštejn
 Očín
 Hradištský vrch
 Vrtba
 Nedražice
 Bavůrkův kříž
 Dolní Bělá
 Dolní Polžice
 Švamberk
 kamenný most
 Bezdružice
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Prostiboř
Základní informace místa
ID místa: 2537
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 30.8.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama