Hrad z 14. století. Od roku 1567 se uvádí jako pustý. Nebyl již nikdy obnoven. Dnes turisty oblíbená zřícenina v těsném sousedství Plzně.
Hlavní obrázek místa
Zřícenina hradu Buben
© Jiří Cukr, 07/2002
Naprosto jedinečné zříceniny hradu se nalézají v kouzelném prostředí nedaleko vodní nádrže u Kozolup.
28.5. 2002

  turistické

  Stržená lávka přez řeku
  K hradu se dá dostat pouze od vesnice Plešnice, přes řeku Mži je pod hradem stržená lávka (jde tudy červená a zelená turistická značka).
  Jan Pospisil , 26.10. 2011

  historie

  Nevelký hrad Buben stával u obce Plešnice na skalnatém ostrohu nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. Již kolem r. 1170 se sice připomíná Gumpold z Bubna a jméno hradu se ozývá také v přídomku hrabat z Bubna a Varlejchů z Bubna, ale nevíme, proč tomu tak je, zda vůbec někdo z nich byl kdy majitelem hradu. Lokalita Buben se uvádí poprvé až v r. 1349, avšak teprve r. 1390 je označena jako "hrádek Buben" na

  Hrady, zámky a Tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, Západní Čechy, 28.5. 2002
  BUBEN HRAD.
  Asi hodinu západně od Touškova spatřují se zříceniny hradu Bubna v úzkém skalnatém údolí při řece Mži. V tomto údolí jest tak zastrčen, že příchozí jda od stanice Plešnické uvidí jej teprve, přijde-li k němu samému, ale tím více překvapí mocné jeho zdi na skálu takměř přilepené. Zřícenina stojí na skalnatém a vysokém ostrohu, který na jižní straně stěnami se končí, kdežto severní svah k řece

  August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze české, kniha 19, 12.9. 2020

  Půdorys místa


  © D.Menclová
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

  Vložit do oblíbených
  Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Plešnice

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 115
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 14.6.2001
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama