Barokní zámeček uvnitř poplužního dvora tepelských premonstrátů postaven v 2. polovině 17. stol. jako dílo Kr. Dienzenhofera, hosp. budovy pocházejí z 18. stol. Letní sídlo opatů po r. 1945 znárodněno, sídlo šlechtitelské stanice a statek. Nyní prázdný, devastovaný, bez využití a na prodej.
Hlavní obrázek místa
Krukanice-zámek
© prazdnedomy.cz 3/2011
Ves Krukanice je prvně zmiňována r. 1197 jako majetek premonstrátského kláštera v Teplé. Nyní v ní žije asi 30 obyvatel a je částí obce Pernarec, s nímž severním okrajem stavebně souvisí. Prochází jí silnice II/193 v úseku mezi Stříbrem a Úněšovem na karlovarské silnici I/20 a dále pokračuje do Žlutic. Vede sem také dálková, zeleně značená turistická trasa, která přichází od hráze Hracholuské přehrady a pokračuje z Krukanic do údolí Úterského potoka a podle jeho toku do Úterý a Toužimi. V Krukanicích stával poplužní dvůr kláštera Teplá, v jehož areálu byl někdy v 17. stol. postaven barokní zámeček, který sloužil tepelským opatům jako letní sídlo.
9.10. 2021
popis

Památkově chráněný areál se skládá ze zámku, pivovaru, hospodářských budov, zahrady s altánem a ohradní zdi se sochou blahoslaveného Hroznaty a soklem sochy svatého Norberta u příjezdové cesty. Jednopatrová zámecká budova stojí na východním okraji areálu. Původní stavba měla obdélný půdorys, ale později k ní bylo přistavěno boční křídlo. Zahradní průčelí je členěné lizénami a na nádvorní straně stojí dva pozdější věžovité přístavky. Střední částí hlavního křídla vede průjezd do dvora. Z průjezdu se vstupuje do haly se schodištěm do prvního patra a do valeně klenuté místnosti, kde bývala kaple sv. Jana Nepomuckého. Budova zámku zaujímá severovýchodní nároží rozsáhlého hospodářského dvora. Je to jednopatrová stavba, vybudovaná na půdorysu písmene L. Na vnější straně je poměrně nevýrazná, jen v nádvorním průčelí má dvě věžičky. V přízemí objektu se nacházejí křížové klenby i poměrně náročně řešené trojramenné schodiště. Do dvora vede…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 9.10. 2021

historie

Zámek, který vznikl v areálu poplužního dvora premonstrátů v Krukanicích, je pravděpodobně barokní novostavbou z 2. poloviny 17. století. Určitě stál již r. 1671, kdy ho zachvátil požár. Důležitější je však rok 1698, kdy se opat Raymund Wilfert II. rozhodl poničený objekt opravit a přestavět. Práce se ujal tepelský polír Johann Wolfgang Braunbock, který byl dvorním stavitelem známého českoněmeckého architekta Kryštofa Dienzenhofera. Dienzenhofer byl tehdy ve službách kláštera v Teplé, jeho autorství zámku v Krukanicích je tedy téměř jisté. Důkazem jsou i různé architektonické detaily, například ostění portálů a oken. Přestože se tedy jedná o vědomě nenáročnou stavbu, je krukanický zámek velmi zajímavý. Ani pozdější úpravy objektu příliš neublížily. Až do konce 2. světové války byl majetkem premonstrátského kláštera a tepelští opati ho často využívali jako letní sídlo. Podle Památkového katalogu byl tedy zámek postaven r. 1698…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 2 Academia 1978), 9.10. 2021

Komentáře

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Krukanice

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Trpísty
 Sviňomazský hrádek
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 Luhov
 Luhov
 Bezemín
 Luhov
 Gutštejn
 kostel sv. Markéty
 Daňkov
 Líšťany
 Podmokly
 Falštejn
 Pňovany
 Staré Lipno
 Malšín
 Hradištský vrch
 kaple sv. Diviše
 Cebiv
 Frumštejn
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 kostel sv. Vavřince
 Buben
 Úlice
 Očín
 kostel sv. Petra
 Sulislav
 kostel sv. Vavřince
 Slavice
 Bavůrkův kříž
 Dolní Polžice
 Bezdružice
 Prokopská štola
 brána do sadu
 Stříbro – MPZ
 Nekmíř
 Koubkova brána
 štola Svatý Gottwill
 štola Svatá Barbora
 Vrtba
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 Husitská bašta
 štola Svatá Anna
 Mostní brána
 Čeminy
 Švamberk
 Březín
 Úterý – MPZ
 mariánský sloup
 radnice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Rochlov
 boží muka
 Nečtiny
 kaolinový důl
 Lhota
 Preitenstein
 Milkov
 Dolní Bělá
 Černošín
 Komberk
 Šontál
 Nečtiny – MPZ
 Žďár
 Svojšín
 Svojšín
 kostel sv. Jakuba
 Nečtinský Špičák
 mariánský sloup
 kostel sv. Jakuba
 Radějov
 Zahrádecká kyselka
 Malesice
 Vyšohrad
Základní informace místa
ID místa: 15982
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama