Patrový zámek vystavěn v letech 1760-1770 v místech gotické tvrze. Dvoukřídlá patrová budova postavená na půdoryse písmene L, s mladším přízemním přístavkem. Na hřebeni mansardové střechy věžička krytá cibulovitou bání.
Hlavní obrázek místa
zadní průčelí zámku
pohled ze zahrady
© Stanislav Drda 06/2006
Obec Úlice se nachází 3 km severozápadně od Nýřan. První písemná zmínka o obci je z roku 1329.V r. 1372 je uváděn Jan z Ulic, r. 1615 Kryštof Ulický z Plešnic na Ulicích. Budova zámku je patrová stavba s půdorysem do L. Zámek byl vystavěn v letech 1760 - 1770 v místech původní gotické tvrze, patřící ve 14. stol. Úlickým z Úlic a později i Úlickým z Plešnic. Areál zámku doplňuje anglický park, rybník a zahrady, uzavírající východní část návsi. Za zámkem se rozkládá panský hospodářský dvůr.
Pavel Vítek, 10.12. 2006
historie

Středověká tvrz, připomínaná až na počátku 15. století, byla ve vlastnictví členů rodiny z Úlic a později Úlických z Plešnic. Roku 1567 se stal vlastníkem Josef Úlický a zřejmě za něho došlo ke stavebním úpravám. Později přešlo panství na pány z Říčan a roku 1713 je koupil Heinrich Sigmund ze Schirndingu. Vznik zámku není přesně datován, předpokládá se druhá pol. 18. století. Je to dvoukřídlá patrová budova postavená na půdoryse písmene L, s mladším přízemním přístavkem, s jednoduchým architektonickým členěním, které však může pocházet již z první pol. 18. století. Hlavní průčelí zámku je osmiosé, střední čtyři okna po dvojicích sdružena. Členění lisenami. Nad okny se střídají trojúhelné a obloukové římsy. Na hřebeni mansardové střechy vztyčena věžička krytá cibulovitou bání. Pozdně klasicistní přízemní přístavek s terasou na rovné střeše. V přízemí zámku jsou valené klenby a klenby křížové.

Pavel Vítek, 10.12. 2006

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Úlice

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Diviše
 Pňovany
 Rochlov
 Buben
 Sulislav
 Luhov
 Luhov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Josefa
 Líšťany
 Čeminy
 Frumštejn
 Komberk
 Trpísty
 kostel sv. Petra
 Prokopská štola
 štola Svatý Gottwill
 brána do sadu
 štola Svatá Barbora
 Koubkova brána
 Stříbro – MPZ
 štola Svatá Anna
 Všeruby
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Martina
 Mostní brána
 Husitská bašta
 Hrádek
 Žďár
 Malesice
 Křimice
 Alfrédov
 Kyjov
 Podmokly
 kaolinový důl
 mariánský sloup
 kostel sv. Jakuba
 Nekmíř
 Stará pošta
 kaple Panny Marie
 Šipín
 kostel sv. Barbory
 Čertova Kazatelna
 kostel sv. Jiří
 Bezemín
 Radčice
 Gutštejn
 Hradec u Stoda
 Nedražice
 Daňkov
 Sylvánský vrch
 Cebiv
 Krkavec
 kamenný most
 kostel sv. Víta
 Vrtba
 Slavice
 kostel sv. Vavřince
 Litice
 Falštejn
 Hradištský vrch
 Očín
 Chlumčany
 Bavůrkův kříž
 Dolní Polžice
Základní informace místa
ID místa: 3728
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.12.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama