Patrový zámek vystavěn v letech 1760-1770 v místech gotické tvrze. Dvoukřídlá patrová budova postavená na půdoryse písmene L, s mladším přízemním přístavkem. Na hřebeni mansardové střechy věžička krytá cibulovitou bání.
Hlavní obrázek místa
zadní průčelí zámku
pohled ze zahrady
© Stanislav Drda 06/2006
Obec Úlice se nachází 3 km severozápadně od Nýřan. První písemná zmínka o obci je z roku 1329.V r. 1372 je uváděn Jan z Ulic, r. 1615 Kryštof Ulický z Plešnic na Ulicích. Budova zámku je patrová stavba s půdorysem do L. Zámek byl vystavěn v letech 1760 - 1770 v místech původní gotické tvrze, patřící ve 14. stol. Úlickým z Úlic a později i Úlickým z Plešnic. Areál zámku doplňuje anglický park, rybník a zahrady, uzavírající východní část návsi. Za zámkem se rozkládá panský hospodářský dvůr.
Pavel Vítek, 10.12. 2006
historie

Středověká tvrz, připomínaná až na počátku 15. století, byla ve vlastnictví členů rodiny z Úlic a později Úlických z Plešnic. Roku 1567 se stal vlastníkem Josef Úlický a zřejmě za něho došlo ke stavebním úpravám. Později přešlo panství na pány z Říčan a roku 1713 je koupil Heinrich Sigmund ze Schirndingu. Vznik zámku není přesně datován, předpokládá se druhá pol. 18. století. Je to dvoukřídlá patrová budova postavená na půdoryse písmene L, s mladším přízemním přístavkem, s jednoduchým architektonickým členěním, které však může pocházet již z první pol. 18. století. Hlavní průčelí zámku je osmiosé, střední čtyři okna po dvojicích sdružena. Členění lisenami. Nad okny se střídají trojúhelné a obloukové římsy. Na hřebeni mansardové střechy vztyčena věžička krytá cibulovitou bání. Pozdně klasicistní přízemní přístavek s terasou na rovné střeše. V přízemí zámku jsou valené klenby a klenby křížové.

Pavel Vítek, 10.12. 2006

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Úlice

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Diviše
 Pňovany
 Rochlov
 Buben
 Sulislav
 Luhov
 Luhov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Josefa
 Líšťany
 Čeminy
 Frumštejn
 Komberk
 Trpísty
 kostel sv. Petra
 Prokopská štola
 štola Svatý Gottwill
 brána do sadu
 štola Svatá Barbora
 Koubkova brána
 Stříbro – MPZ
 štola Svatá Anna
 Všeruby
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Martina
 Mostní brána
 Husitská bašta
 Hrádek
 Žďár
 Malesice
 Křimice
 Alfrédov
 Kyjov
 Podmokly
 kaolinový důl
 mariánský sloup
 kostel sv. Jakuba
 Nekmíř
 Stará pošta
 kaple Panny Marie
 Šipín
 kostel sv. Barbory
 Čertova Kazatelna
 kostel sv. Jiří
 Bezemín
 Radčice
 Gutštejn
 Hradec u Stoda
 Nedražice
 Daňkov
 Sylvánský vrch
 Cebiv
 Krkavec
 kamenný most
 kostel sv. Víta
 Vrtba
 Slavice
 kostel sv. Vavřince
 Litice
 Falštejn
 Hradištský vrch
 Očín
 Chlumčany
 Bavůrkův kříž
 Dolní Polžice
Základní informace místa
ID místa: 3728
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.12.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama