Rozsáhlé hradiště o ploše cca 9 ha označují zbytky obvodového opevnění, místy jako hlinitopísčitý val, jinde jako terasa. Na východní přístupové straně zachována dvojitá linie valů. Stáří hradiště se datuje do pozdní doby bronzové, doložené je osídlení Slovany po celou dobu hradištní.
Hlavní obrázek místa
hradiště Luhov
© anonym 09/2018
Hradiště Luhov je volně přístupné ze vsi, po níž je nazýváno (místní část obce Líšťany) neznačenou polní cestou k jihu až k jihozápadu směrem k ústí Žebráckého potoka do vodní nádrže Hracholusky na řece Mži. Hradiště je na mapách též označováno jako Vojenský tábor.
Jiří Špaček, 19.9. 2022
popis

Luhov je pravěké hradiště jihozápadně od stejnojmenné vesnice (místní část obce Líšťany) v okrese Plzeň-sever. Nachází se na ostrožně nad vodní nádrží Hracholusky na levém břehu Mže v místech zvaných Vojenský tábor. Pozůstatky hradiště jsou chráněny jako kulturní památka ČR. Z lokality pochází nález bronzové jehlice z mladší doby bronzové. Hradiště vzniklo až v pozdní době bronzové a existovalo také v pozdní době halštatské. Ze starší fáze pocházejí nálezy keramiky nynické skupiny, zatímco halštatské osídlení dokládá nalezený bronzový třmenový náramek. V areálu hradiště se nyní nacházejí rekreační chaty. Část archeologických nálezů byla získána v rámci záchranných výzkumů při stavbě rekreační infrastruktury. Původně dvoudílné hradiště o rozloze 9 hektarů a rozměrech 630 × 250 metrů chránila obvodová hradba dochovaná v podobě valu, který má místy charakter terasy. Příčné vnitřní opevnění se nedochovalo. Na snadno přístupné…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 19.9. 2022

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Luhov

Místa v okolí

 Luhov
 Luhov
 Pňovany
 kaple sv. Diviše
 Staré Lipno
 kostel sv. Vavřince
 Buben
 Úlice
 kostel sv. Mikuláše
 Líšťany
 Krukanice
 Trpísty
 Frumštejn
 Sulislav
 kostel sv. Markéty
 Sviňomazský hrádek
 Rochlov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 Podmokly
 Čeminy
 kostel sv. Petra
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 Bezemín
 Komberk
 Gutštejn
 Prokopská štola
 brána do sadu
 Daňkov
 Stříbro – MPZ
 štola Svatý Gottwill
 Nekmíř
 štola Svatá Barbora
 Koubkova brána
 kaolinový důl
 kostel Všech svatých
 Husitská bašta
 štola Svatá Anna
 Mostní brána
 Malšín
 Janovský mokřad
 Cebiv
 kostel sv. Josefa
 Vrtba
 Malesice
 Falštejn
 Kyjov
 Žďár
 Křimice
 socha sv. Josefa
 sousoší Piety
 venkovský dům
 Hradištský vrch
 Slavice
 kostel sv. Vavřince
 Očín
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
 Alfrédov
 Dolní Bělá
 Krkavec
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Bavůrkův kříž
 Dolní Polžice
 Švamberk
 Bezdružice
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 16735
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.9.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama