Jednoduchý, pozdně barokní patrový zámek s kaplí z 18. stol. byl postaven hrabětem Mariem Bořkem Dohalským z Dohalic, manželem Marie Anny Steinbachové. Dnes je v soukromém majetku a prochází postupnou rekonstrukcí. Opravená část s rozsáhlou expozicí historických kol a grafik je přístupná veřejnosti.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
Hlavní severní průčelí s půlkruhovým portálem
© Luděk Pitter 10/2006
Areál zámku Luhov patří mezi několik málo zámků, které byly zpřístupněny veřejnosti až po roce 1989. Všem, kteří jedou okolo, nebo tráví dovolenou na nedaleké Hracholuské přehradě, mohu jeho návštěvu jen doporučit. Zámecký areál se zámkem s kaplí Bolestné Panny Marie, tvrzištěm a renesanční sýpkou se nachází v jihozápadní části obce Luhov při příjezdové cestě od Lipna. Původně v okolí zámku stávalo velké množství soch, z těch se však často nedochovaly ani podstavce.
L.P., 24.10. 2006
turistické

Pro veřejnost je přístupné přízemí zámku, další prostory prochází postupnou rekonstrukcí. V zámeckých interiérech je prezentována rozsáhlá sbírka historických bicyklů (soukromá sbírka agentura BEA z Rokycan) a grafiky anglického malíře Williama Hogartha. Návštěvníci si také mohou prohlédnout černou zámeckou kuchyni či renesanční sýpku, za kterou se nachází prostor zaniklého tvrziště. Vstupné je dobrovolné.

E.H. podle http://www.zamekluhov.ic.cz, 9.9. 2013

Další texty turistické
popis

Zámek je popisován někdy jako budova ve tvaru písmene L jindy ve tvaru písmene T. Základní vstupní křídlo zámku je patrové, obdélníkového půdorysu, obrácené hlavním vstupem na sever a jižní průčelí směřuje do bývalého parku. Průčelí je členěno mělkými lisénami. Při západní straně navazují na vstupní křídlo hospodářské budovy, členěné 7 slepými arkádami. Pří východní straně vystupuje severním směrem v šířce dvou okenních os část označovaná jako východní křídlo. Obě křídla jsou kryta mansardovou střechou. Do parku pak vystupuje křídlo kaple obsahující v přízemí černou kuchyni a hospodářské prostory, v patře jsou pak prostory vlastní kaple.

L.P., 24.10. 2006

historie

Historie zámku je v současné době podrobně zpracovávána P. Rožmberským, a protože současné prameny jsou značně rozporuplné a stručné, uvádím jen několik základních údajů: Historie sídla v Luhově začíná již ve 12. stol. a tvrz je zde písemně potvrzena již počátkem 14. stol., nejspíše zde však stála již dříve. Do roku 1576 byl Luhov v majetku Chotěšovského kláštera, který jej prodal i s pustou tvrzí Oldřichu z Říčan a na Pňovanech. Od roku 1676 vlastnili Luhov Steinbachové z Kranichsteina. Marie Anna Steinbachová se roku 1779 provdala za Maria Bořka Dohalského z Dohalic a ten pak v roce 1780 nechal v Luhově postavit dnešní zámek. Součástí zámku je i kaple Bolestné Panny Marie vysvěcená roku 1784. Později byl Luhov spojen s Líšťany a jejich vlastníci se střídali. Po roce 1945 se areál zámku stal majetkem státního statku a od roku 1980 patřil zámek TJ Uhelné sklady Praha a byl využíván jako…  číst dále

L.P. (Kolektiv autorů, Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, [IV], západní Čechy,Nakladatelství Svoboda, 1985)K, 24.10. 2006

Půdorys místa

půdorys přízemí zámku, modře renesanční zdivo, hnědě barokní, zeleně klasicistní, žlutě mladší
© Petr Rožmberský, Tomáš Karel: Zapomenuté hrady, tvrze a místa - Tvrz a zámek Luhov, Nadace České hrady, Plzeň 2006
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Luhov

Místa v okolí

 Luhov
 Luhov
 Staré Lipno
 Líšťany
 kaple sv. Diviše
 kostel sv. Mikuláše
 Pňovany
 Krukanice
 Buben
 Frumštejn
 kostel sv. Vavřince
 Úlice
 Trpísty
 Podmokly
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 Sviňomazský hrádek
 židovský hřbitov
 Čeminy
 kostel sv. Markéty
 Sulislav
 Rochlov
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Barbory
 Nekmíř
 Šipín
 Bezemín
 Malšín
 Komberk
 kaolinový důl
 Gutštejn
 Daňkov
 Vrtba
 kostel sv. Petra
 Prokopská štola
 brána do sadu
 Cebiv
 štola Svatý Gottwill
 Stříbro – MPZ
 Koubkova brána
 štola Svatá Barbora
 kostel Všech svatých
 Falštejn
 Malesice
 Husitská bašta
 Mostní brána
 štola Svatá Anna
 Janovský mokřad
 Kyjov
 Hradištský vrch
 socha sv. Josefa
 Dolní Bělá
 Křimice
 venkovský dům
 sousoší Piety
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Vavřince
 Slavice
 Krkavec
 Očín
 Žďár
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Sylvánský vrch
 mariánský sloup
 kostel sv. Jakuba
 Bavůrkův kříž
 Dolní Polžice
 Alfrédov
 Bezdružice
 židovský hřbitov
 radnice
 mariánský sloup
 Úterý – MPZ
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Litice
 Ondřejov
Kontaktní informace
Zámek Luhov
Luhov 1
330 35 Luhov
Tel: 606 940 625
http://www.zamekluhov.ic.cz/index.html
zamekluhov@gmail.com
Základní informace místa
ID místa: 4727
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 24.10.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama