Kostel sv. Mikuláše v Pernarci je gotického původu, doložen r. 1360. Empírově upravován a rozšířen v letech 1820-1822 a pak na přelomu 19. a 20. stol. Vnitřní zařízení vesměs z 19. stol. Nyní filiální ve farnosti Dolní Bělá, bez pravidelných bohoslužeb.
Hlavní obrázek místa
Pernarec-kostel
© pernarec.cz 07/2018
Obec Pernarec (něm. Pernharz) je prvně zmiňována r. 1219 jako majetek premonstrátského kláštera v Teplé. Nyní v ní žije téměř 750 obyvatel a je k ní připojeno 5 malých vesnic či osad. Pernarcem prochází silnice II/193 v úseku mezi Stříbrem a Úněšovem na karlovarské silnici I/20. Vede sem také dálková, zeleně značená turistická trasa, která přichází od hráze Hracholuské přehrady a pokračuje přes Krukanice do údolí Úterského potoka a podle jeho toku do Úterý a Toužimi.
1.10. 2021
popis

Kostel sv. Mikuláše v Pernarci je gotického původu, prvně je doložen r. 1360. V lodi je empírový z přestavby v letech 1820-1822. Na západě má hranolovou patrovou věž završenou jehlancovou střechou. Věž je vestavěna do průčelního štítu. Gotický presbytář je polygonální s opěráky a hrotitými okny bez kružeb, je zaklenut křížovou klenbou stejně jako sakristie. Loď je plochostropá. Vnitřní zařízení je vesměs z 19. stol. Kazatelna a hlavní oltář jsou klasicistní, boční oltář ve stylu druhého rokoka. Varhany v kostele postavil r. 1901 Christoph Müller (1846-1924), varhanář-samouk z Ušovic u Mariánských Lázní, v letech 1920 a 1932 je opravoval Wilhelm Schusser (1870-1943), varhanář z Teplé. Při kostele se nachází hřbitov.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 3 Academia 1980), 1.10. 2021

historie

Dominantou obce je kostel sv. Mikuláše zmiňovaný již r. 1360. V letech 1820–1822 byla empírově upravena a rozšířena loď a nad západním průčelím vztyčena věž. Poslední výraznější úpravy byly provedeny na přelomu 19. a 20. století a v r. 1931. Z období kolem r. 1770 pochází štuková výzdoba realizovaná Ignácem F. Platzerem. Kostel sv. Mikuláše je v současnosti filiální a spravuje ho farnost Dolní Bělá. Pravidelné bohoslužby se v něm nekonají.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 3 Academia 1980), 1.10. 2021

Komentáře

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Pernarec

Místa v okolí

 Krukanice
 Luhov
 Luhov
 Trpísty
 Sviňomazský hrádek
 Luhov
 Líšťany
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 Podmokly
 kostel sv. Markéty
 Bezemín
 Pňovany
 Staré Lipno
 Gutštejn
 Daňkov
 kaple sv. Diviše
 Frumštejn
 Malšín
 Falštejn
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 Buben
 kostel sv. Vavřince
 Úlice
 Cebiv
 Hradištský vrch
 Sulislav
 kostel sv. Petra
 Nekmíř
 Čeminy
 Očín
 Vrtba
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Slavice
 Prokopská štola
 brána do sadu
 Stříbro – MPZ
 Rochlov
 štola Svatý Gottwill
 Koubkova brána
 štola Svatá Barbora
 kostel Všech svatých
 Husitská bašta
 štola Svatá Anna
 Mostní brána
 Bavůrkův kříž
 Dolní Polžice
 kaolinový důl
 Bezdružice
 Březín
 židovský hřbitov
 Švamberk
 Komberk
 Úterý – MPZ
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Václava
 Dolní Bělá
 Nečtiny
 Preitenstein
 boží muka
 Lhota
 Milkov
 Černošín
 Žďár
 Šontál
 Nečtiny – MPZ
 Janovský mokřad
 Malesice
 Kyjov
 Radějov
 Svojšín
 mariánský sloup
 kostel sv. Jakuba
 Svojšín
 kostel sv. Jakuba
 socha sv. Josefa
 kostel sv. Josefa
 Křimice
 sousoší Piety
 venkovský dům
 Zahrádecká kyselka
 Vyšohrad
Základní informace místa
ID místa: 15978
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama