Původní přízemní gotický dům ze 14. stol, v němž zasedala městská rada, byl v r. 1488 přestavěn a zvýšen o další poschodí. Dnešní podobu radnice získala při poslední přestavbě v l. 1787-1788. U schodiště je na čelní fasádě odhaleno původní gotické zdivo s částí lomeného oblouku.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2017
Radnice č. p. 1, nacházející se na Radničním náměstí, stojí stejně jako ostatní stavby v Banské Štiavnici ve svahu. V interiéru se na stropě nachází barokní freska symbolizující spravedlnost. Radnici lze navštívit v úředních hodinách městského úřadu. K návštěvě města je vhodné si udělat více času, ne náhodou je totiž jeho historická část s množstvím hodnotných památek zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Město patří k nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším na Slovensku.
Luděk Vláčil, 17.9. 2017
popis

Radnice je bloková trojpodlažní budova obdélníkového půdorysu s věží v jihovýchodním nároží, která je zakončena štíhlou barokní stříškou z měděného plechu. Fasády jsou horizontálně členěné kordonovými pásy a lizénami mezi okny orámovanými šambránami. Na severní straně se nachází vstupní portál, tvořený klasicistní edikulou, k němuž stoupá velké schodiště. Portál vede na první podlaží, kde jsou jednotlivé místnosti zaklenuté renesančními hřebínkovými klenbami. Reprezentační radniční síň je vyzdobena barokními nástěnnými malbami. Stropní freska zobrazuje spravedlnost. Na jižní fasádě je balkón s kovanou mříží zdobenou festony. Na portálu i na mříži balkónu je umístěn městský znak. U vchodu do radnice je umístěna tabule, připomínající zápis Banské Štiavnice na Listinu světového, kulturního a přírodního dědictví UNESCO. U schodiště, na čelní fasádě, je odhalené původní gotické zdivo s částí lomeného oblouku.

Luděk Vláčil - zdroj:http://banskastiavnica.virtualne.sk a další, 17.9. 2017

historie

První písemná zmínka o Banské Štiavnici pochází z roku 1156, kdy se vzpomíná jako terra banensium. Původní přízemní gotický dům ze 14. století, v němž zasedala městská rada, byl v roce 1488 přestavěn a zvýšen o další poschodí. Na počátku 16. století byla k budově přistavěna kaple sv. Anny, která zde vydržela do 18. století, kdy byla zbořena a na jejím místě vzniklo sousoší Panny Marie. Dnešní podobu získala radnice při poslední přestavbě v letech 1787-1788. Suterén radnice sloužil jako městská věznice.

Luděk Vláčil - zdroj: http://banskastiavnica.virtualne.sk, http://www.banskastiavnica.sk/ a další, 24.6. 2017

Slovensko, Banskobystrický,  Banská Štiavnica  ( BS ),

Místa v okolí

 Starý zámok
 Hellenbachův dům
 Joergesův dům
 Nový zámok
 židovský hřbitov
 Glanzenberg
 Svätý Anton
 sýpka
 Sitno
 Sitno
 Žarnovica
 Šášov
 Žiar nad Hronom
 Revište
 evangelický kostel
 Ostrá Lúka
 Vartovka
Základní informace místa
ID místa: 13473
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 18.9.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama