Původně románský kostel s farou založili templáři někdy ve 2. pol. 13. stol. Někdy v 15. stol. byla přistavěna věž a počátkem 17. stol. sakristie. Při poslední přestavbě, v r. 1818, vznikla přístavba s novým vchodem a byla prolomena i nová okna. Nedávno opraven.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 12/2016
Starobylý římskokatolický filiální kostel Nanebevzetí Panny Marie, stojící v obci Jamolice v okrese Znojmo v Jihomoravském kraji, pochází již ze 13. století. Cestou přes obec nelze stavbu přehlédnout. Nachází se totiž na návsi u hlavní silnice. U vchodu stojí kamenný kříž a na prostranství před kostelem je umístěn památník s nápisem: 1914-1918 Vzpomínáme Břínek Václav, Čermák Tomáš, Fiala Josef, Fiala František, Havelka Josef, Hladík Ludvík, Hrubý František, Holý Karel, Chvátal František, Chvátal František, Chaloupka František, Jursa Adolf, Kunka Josef, Kunka Eduard, Masa Jan, Novák Adolf, Novák František, Novák Jan, Novák Stanislav, Pačiska Antonín, Požár František, Požár František, Požár Josef, Rozmahel Josef, Rozmahel František, Rozmahel Jan, Smejkal Richard, Smejkal Jan, Stibor Norbert, Vítek Josef. Nejzajímavější a nejnavštěvovanější památkou na území Jamolic je však zřícenina hradu Templštejn v přírodní rezervaci Templštejn chráněné v rámci Přírodního parku Střední Pojihlaví, k němuž přímo z obce vede žlutá turistická stezka. V okolí je však mnohem více zajímavých a navštívení hodných míst. Například zámky Moravský Krumlov a Oslavany, zříceniny hradů Rabštejn, Levnov a Kraví Hora nebo některá z vyhlídek nad řekou Jihlavou.
Luděk Vláčil, 13.12. 2016
historie

Historie Jamolic i kostela je spojena s řádem templářů, kteří se zde usadili kolem roku 1232 za krále Václava I. Řád před založením hradu Temlpštejn sídlil ve vsi Jamolice, kde v 13. století zřídil románský kostel Nanebevzetí Panny Marie s farou. Někdy v 15. století došlo k přistavění věže k jižní stěně lodi. Počátkem 17. století byla k východní straně přistavěna sakristie a zaklenuta původně plochostropá loď. V roce 1615 byl do kostela pořízen zvon a další v roce 1696. V roce 1746 byl jamolický kostel začleněn do dobříňské farnosti. Při poslední přestavbě, v roce 1818, vznikla západní přístavba s novým vchodem a byla prolomena i nová okna. V roce 1950 byl ulit nový zvon, který nahradil původní, jenž byl zabaven pro válečné účely. Od roku 1958 je kostel zapsán na seznam nemovitých kulturních památek České republiky. Stavba je po nedávné celkové rekonstrukci. V roce 2015 byla dokončena…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.obec-jamolice.cz, https://cs.wikipedia.org a další, 4.12. 2016

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Jamolice

Místa v okolí

 Templštejn
 kostel sv. Prokopa
 Dobřínsko
 Dubno
 Polánka
 Dukovany
 boží muka
 Hrubšice
 židovský hřbitov
 Moravský Krumlov
 Rokytná
 Řeznovice
 kostel sv. Leopolda
 městské opevnění
 Tulešice
 Knížecí dům
 vodopád u Rokytné
 kaple sv. Floriána
 Rybníky
 kaple Panny Marie
 Senorady
 dvůr Alinkov
 kostel sv. Markéty
 Mohelno
 Ledvice (Vémyslice)
 Budkovice
 Rešice
 Levnov
 Kraví Hora
 Rabštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Alexovice
 Džbánice
 Oslavany
 důl Kukla
 Lipňany
 Horní Kounice
 dům pánů z Lipé
 židovský hřbitov
 Ivančice
 mariánský sloup
 městské opevnění
 Pustý zámek
 synagoga
 Nová brána
 Babylon
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Lukovany
 Stříbský mlýn
 Na Oklikách
 Vlčí kopec
 kostel sv. Martina
 Tavíkovice
 Miroslavské Knínice
 Ivančický viadukt
 kostel sv. Mikuláše
 sýpka
 Bohutice
 Gloriet
 křížový kámen
 boží muka
 Nový hrad
 Lamberk
 Skalice
 kaple sv. Donáta
 Vysoké Popovice
 Višňové
 smírčí kříž
 Mstěnice
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
 Čalonice
 smírčí kříž
 Čertův most
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 Olbramovice
 Dalešice
 akciový pivovar
 kostel sv. Martina
 dolní hrádek
 Našiměřice
 Miroslav
 Kralice nad Oslavou
 Horní Lhotice
 pivovar
 kostel sv. Vavřince
 Hrotovice
 Zňátky
 Horní Dunajovice
 socha sv. Vendelína
 křížová cesta
 pivovar
 Bučín
 Kokštejn
 kostel sv. Martina
 Újezd
 Rosice
 pranýř
 Rahnův palác
 nová radnice
 Kralice nad Oslavou
 Příbram
 Želetice
 Želetice
 kostel sv. Markéty
 barokní most
 Tetčice
 pivovar
 kostel sv. Jiljí
 fara
 stará radnice
 Náměšť nad Oslavou
 kříž
 Ratíšovice
 hrobka Haugwitzů
 Mikulovice
 Omice
 kostel sv. Vavřince
 Branišovice
 Holoubek
 Plešice
 Němčičky
 Okárec
 Kozlov
 Lapikus
Základní informace místa
ID místa: 13222
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.12.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama