Původně románský kostel s farou založili templáři někdy ve 2. pol. 13. stol. Někdy v 15. stol. byla přistavěna věž a počátkem 17. stol. sakristie. Při poslední přestavbě, v r. 1818, vznikla přístavba s novým vchodem a byla prolomena i nová okna. Nedávno opraven.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 12/2016
Starobylý římskokatolický filiální kostel Nanebevzetí Panny Marie, stojící v obci Jamolice v okrese Znojmo v Jihomoravském kraji, pochází již ze 13. století. Cestou přes obec nelze stavbu přehlédnout. Nachází se totiž na návsi u hlavní silnice. U vchodu stojí kamenný kříž a na prostranství před kostelem je umístěn památník s nápisem: 1914-1918 Vzpomínáme Břínek Václav, Čermák Tomáš, Fiala Josef, Fiala František, Havelka Josef, Hladík Ludvík, Hrubý František, Holý Karel, Chvátal František, Chvátal František, Chaloupka František, Jursa Adolf, Kunka Josef, Kunka Eduard, Masa Jan, Novák Adolf, Novák František, Novák Jan, Novák Stanislav, Pačiska Antonín, Požár František, Požár František, Požár Josef, Rozmahel Josef, Rozmahel František, Rozmahel Jan, Smejkal Richard, Smejkal Jan, Stibor Norbert, Vítek Josef. Nejzajímavější a nejnavštěvovanější památkou na území Jamolic je však zřícenina hradu Templštejn v přírodní rezervaci Templštejn chráněné v rámci Přírodního parku Střední Pojihlaví, k němuž přímo z obce vede žlutá turistická stezka. V okolí je však mnohem více zajímavých a navštívení hodných míst. Například zámky Moravský Krumlov a Oslavany, zříceniny hradů Rabštejn, Levnov a Kraví Hora nebo některá z vyhlídek nad řekou Jihlavou.
Luděk Vláčil, 13.12. 2016
historie

Historie Jamolic i kostela je spojena s řádem templářů, kteří se zde usadili kolem roku 1232 za krále Václava I. Řád před založením hradu Temlpštejn sídlil ve vsi Jamolice, kde v 13. století zřídil románský kostel Nanebevzetí Panny Marie s farou. Někdy v 15. století došlo k přistavění věže k jižní stěně lodi. Počátkem 17. století byla k východní straně přistavěna sakristie a zaklenuta původně plochostropá loď. V roce 1615 byl do kostela pořízen zvon a další v roce 1696. V roce 1746 byl jamolický kostel začleněn do dobříňské farnosti. Při poslední přestavbě, v roce 1818, vznikla západní přístavba s novým vchodem a byla prolomena i nová okna. V roce 1950 byl ulit nový zvon, který nahradil původní, jenž byl zabaven pro válečné účely. Od roku 1958 je kostel zapsán na seznam nemovitých kulturních památek České republiky. Stavba je po nedávné celkové rekonstrukci. V roce 2015 byla dokončena…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.obec-jamolice.cz, https://cs.wikipedia.org a další, 4.12. 2016

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Jamolice

Místa v okolí

 Templštejn
 kostel sv. Prokopa
 Dobřínsko
 Polánka
 boží muka
 Dukovany
 Hrubšice
 židovský hřbitov
 Moravský Krumlov
 Řeznovice
 Rokytná
 kostel sv. Leopolda
 městské opevnění
 Tulešice
 Knížecí dům
 vodopád u Rokytné
 kaple sv. Floriána
 Rybníky
 kaple Panny Marie
 Senorady
 dvůr Alinkov
 kostel sv. Markéty
 Ledvice (Vémyslice)
 Budkovice
 Rešice
 Levnov
 Kraví Hora
 Rabštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Alexovice
 Džbánice
 Oslavany
 důl Kukla
 Lipňany
 Horní Kounice
 dům pánů z Lipé
 Ivančice
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 synagoga
 městské opevnění
 Pustý zámek
 Nová brána
 Babylon
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Lukovany
 Stříbský mlýn
 Na Oklikách
 Vlčí kopec
 kostel sv. Martina
 Tavíkovice
 Miroslavské Knínice
 kostel sv. Mikuláše
 sýpka
 Ivančický viadukt
 Bohutice
 Gloriet
 křížový kámen
 boží muka
 Nový hrad
 Lamberk
 Skalice
 kaple sv. Donáta
 Vysoké Popovice
 Višňové
 smírčí kříž
 Mstěnice
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
 Čalonice
 smírčí kříž
 Čertův most
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 Olbramovice
 Dalešice
 akciový pivovar
 kostel sv. Martina
 dolní hrádek
 Našiměřice
 Miroslav
 Kralice nad Oslavou
 Horní Lhotice
 pivovar
 kostel sv. Vavřince
 Hrotovice
 Zňátky
 socha sv. Vendelína
 křížová cesta
 Horní Dunajovice
 pivovar
 Bučín
 Kokštejn
 kostel sv. Martina
 Újezd
 Rosice
 Rahnův palác
 nová radnice
 pranýř
 Kralice nad Oslavou
 Želetice
 Želetice
 Příbram
 kostel sv. Markéty
 pivovar
 barokní most
 Tetčice
 kostel sv. Jiljí
 fara
 stará radnice
 Náměšť nad Oslavou
 Ratíšovice
 hrobka Haugwitzů
 Mikulovice
 kostel sv. Vavřince
 Omice
 Branišovice
 Holoubek
 Plešice
 Němčičky
 Kozlov
 Lapikus
Základní informace místa
ID místa: 13222
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.12.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama