Původně románský kostel s farou založili templáři někdy ve 2. pol. 13. stol. Někdy v 15. stol. byla přistavěna věž a počátkem 17. stol. sakristie. Při poslední přestavbě, v r. 1818, vznikla přístavba s novým vchodem a byla prolomena i nová okna. Nedávno opraven.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 12/2016
Starobylý římskokatolický filiální kostel Nanebevzetí Panny Marie, stojící v obci Jamolice v okrese Znojmo v Jihomoravském kraji, pochází již ze 13. století. Cestou přes obec nelze stavbu přehlédnout. Nachází se totiž na návsi u hlavní silnice. U vchodu stojí kamenný kříž a na prostranství před kostelem je umístěn památník s nápisem: 1914-1918 Vzpomínáme Břínek Václav, Čermák Tomáš, Fiala Josef, Fiala František, Havelka Josef, Hladík Ludvík, Hrubý František, Holý Karel, Chvátal František, Chvátal František, Chaloupka František, Jursa Adolf, Kunka Josef, Kunka Eduard, Masa Jan, Novák Adolf, Novák František, Novák Jan, Novák Stanislav, Pačiska Antonín, Požár František, Požár František, Požár Josef, Rozmahel Josef, Rozmahel František, Rozmahel Jan, Smejkal Richard, Smejkal Jan, Stibor Norbert, Vítek Josef. Nejzajímavější a nejnavštěvovanější památkou na území Jamolic je však zřícenina hradu Templštejn v přírodní rezervaci Templštejn chráněné v rámci Přírodního parku Střední Pojihlaví, k němuž přímo z obce vede žlutá turistická stezka. V okolí je však mnohem více zajímavých a navštívení hodných míst. Například zámky Moravský Krumlov a Oslavany, zříceniny hradů Rabštejn, Levnov a Kraví Hora nebo některá z vyhlídek nad řekou Jihlavou.
Luděk Vláčil, 13.12. 2016
historie

Historie Jamolic i kostela je spojena s řádem templářů, kteří se zde usadili kolem roku 1232 za krále Václava I. Řád před založením hradu Temlpštejn sídlil ve vsi Jamolice, kde v 13. století zřídil románský kostel Nanebevzetí Panny Marie s farou. Někdy v 15. století došlo k přistavění věže k jižní stěně lodi. Počátkem 17. století byla k východní straně přistavěna sakristie a zaklenuta původně plochostropá loď. V roce 1615 byl do kostela pořízen zvon a další v roce 1696. V roce 1746 byl jamolický kostel začleněn do dobříňské farnosti. Při poslední přestavbě, v roce 1818, vznikla západní přístavba s novým vchodem a byla prolomena i nová okna. V roce 1950 byl ulit nový zvon, který nahradil původní, jenž byl zabaven pro válečné účely. Od roku 1958 je kostel zapsán na seznam nemovitých kulturních památek České republiky. Stavba je po nedávné celkové rekonstrukci. V roce 2015 byla dokončena…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.obec-jamolice.cz, https://cs.wikipedia.org a další, 4.12. 2016

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Jamolice

Místa v okolí

 Templštejn
 kostel sv. Prokopa
 Dobřínsko
 Polánka
 Dukovany
 boží muka
 Hrubšice
 židovský hřbitov
 Moravský Krumlov
 Rokytná
 Řeznovice
 kostel sv. Leopolda
 městské opevnění
 Tulešice
 Knížecí dům
 vodopád u Rokytné
 kaple sv. Floriána
 Rybníky
 kaple Panny Marie
 Senorady
 dvůr Alinkov
 kostel sv. Markéty
 Ledvice (Vémyslice)
 Budkovice
 Rešice
 Levnov
 Kraví Hora
 Rabštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Alexovice
 Džbánice
 Oslavany
 důl Kukla
 Lipňany
 Horní Kounice
 dům pánů z Lipé
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 Ivančice
 synagoga
 městské opevnění
 Pustý zámek
 Nová brána
 Babylon
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Lukovany
 Stříbský mlýn
 Na Oklikách
 Vlčí kopec
 kostel sv. Martina
 Tavíkovice
 Miroslavské Knínice
 Ivančický viadukt
 kostel sv. Mikuláše
 sýpka
 Bohutice
 Gloriet
 Nový hrad
 Lamberk
 křížový kámen
 boží muka
 Skalice
 kaple sv. Donáta
 Vysoké Popovice
 Višňové
 smírčí kříž
 Mstěnice
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
 Čalonice
 smírčí kříž
 Čertův most
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 Olbramovice
 Dalešice
 akciový pivovar
 dolní hrádek
 kostel sv. Martina
 Miroslav
 Našiměřice
 Kralice nad Oslavou
 Horní Lhotice
 Zňátky
 pivovar
 kostel sv. Vavřince
 Hrotovice
 Horní Dunajovice
 socha sv. Vendelína
 křížová cesta
 Bučín
 pivovar
 Kokštejn
 kostel sv. Martina
 Újezd
 Rosice
 pranýř
 Rahnův palác
 nová radnice
 Kralice nad Oslavou
 Příbram
 Želetice
 Želetice
 kostel sv. Markéty
 barokní most
 Tetčice
 pivovar
 fara
 stará radnice
 Náměšť nad Oslavou
 Ratíšovice
 hrobka Haugwitzů
 Mikulovice
 Omice
 kostel sv. Vavřince
 Branišovice
 Holoubek
 Plešice
 Němčičky
 Kozlov
 Lapikus
Základní informace místa
ID místa: 13222
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.12.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama