
- od Rapotína (Jeseníku, Polska, Bruntálu, Opavy, Ostravy) po silnici I/11 směr Šumperk, na průtahu Šumperkem (ul. Jesenická) na třetí světelné křižovatce doprava na ulici M. R. Štefánika, doporučujeme parkoviště na ul. Krátká, kvůli omezenému parkování u muzea na ul. Kladská, pěšky cca. 200 m. - od Bludova (Mohelnice, Olomouce, Brna, vých. Čech): po silnici I/11 směr Šumperk, na průtahu Šumperkem (ul. Jesenická) na druhé světelné křižovatce doleva na ulici M. R. Štefánika, doporučujeme parkoviště na ul. Krátká, kvůli omezenému parkování u muzea na ul. Kladská, pěšky cca. 200 m.
Terschův dům, později Geschaderův dům, dnes Dům evropského setkávání - dům čp. 233 stojí na Kladské ulici č. 1. Původně zřejmě patřil k sousednímu dominikánskému klášteru (západní obvodovou zeď částečně tvoří bývalá hradba klášterního areálu z 1. poloviny 16. stol. V 16. století se dům dostal do soukromého vlastnictví různých šumperských měšťanů, často významných osob. Známým se stal Heinrich Peschke, který byl (společně se svou ženou Marií) nejstatečnější obětí nechvalně známých čarodějnických procesů v 2. polovině 17. století. Pozdně barokní podobu získal dům po roce 1780, kdy dům koupila rytířská rodina Terschů, která dokončila stavební úpravy, započaté již předchozím majitelem Johannem Heinrichem. Dvorní arkády dal vybudovat rytíř Franz Tersch při celkové přestavbě domu ve 40. - 50. letech 19. století (K. Kuča). Ze stejného období pochází i portál do radniční ulice. Posledním majitelem domu byl obchodník Alois Geschader, po kterém je dům také nazýván. Roku… číst dále
V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.