Zaniklá tvrz. V písemných pramenech o ní není zmínka, ves Lipňany se zmiňuje r. 1366. Do r. 1455, kdy byla připojena ke Slavěticím, byla samostatným zbožím. Archeol. nálezy datují život na tvrzi do období 13.–1. pol. 14. stol. Vesnice byla opuštěna v l. 1493–1503 v důsledku česko-uherských válek.
Hlavní obrázek místa
Pravděpodobné místo tvrze
pohled od severu
© Roman Řezáč 11/2004
Místo tvrze leželo ještě donedávna v těsné blízkosti vesnice Lipňany, které však zanikly v souvislosti se stavbou dukovanské elektrárny. Dnes je připomíná pouze kaplička u silnice, kde ves stávala. Tvrz je literaturou uváděna asi 800 m jihozápadně od západní čtveřice chladících věčí, na západním břehu rybníka, který se nachází v pramenné úžlabině. Její východní část je porušena břehem rybníka a západní rozorána v přiléhající pole. Uvedené lokalitě, literaturou uváděného půdorysu a popisu odpovídá místo, které zde uvádíme. Tvrziště je však až na náznak valu na severu a jihu a středového pahorku již téměř zaniklé. Snad jen z určitého pohledu se dá rozeznat typický reliéf se středovým pahorkem a okrouhlým příkopem. Vzhledem k tomu, že jiné vhodné místo, alespoň částečně odpovídající popisu v blízkém okolí není, kolem jsou již jen holá pole, můžeme díky zachovalosti podmíněně, ale s největší pravděpodobností tvrdit, že místo zde uváděné je správné.
Roman Řezáč, 6.11. 2004
historie

Samotná tvrz se v pramenech neobjevuje, ves Lipňany se poprvé zmiňuje v roce 1366 a do jejich připojení ke Slavěticím v roce 1455 byly samostatným zbožím. Podle nálezů keramiky můžeme datovat život na tvrzi od 13.století do poloviny 14.století. Samotná ves byla prokazatelně opuštěna mezi roky 1493 - 1503 v důsledku česko - uherských válek.

Roman Řezáč, 6.11. 2004

Půdorys místa

terénní náčrt tvrziště
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Třebíč  (TR),

Místa v okolí

 Rabštejn
 Rešice
 Mstěnice
 smírčí kříž
 Mstěnice
 Dukovany
 smírčí kříž
 Babylon
 Tavíkovice
 Horní Kounice
 pivovar
 kostel sv. Vavřince
 Hrotovice
 dvůr Alinkov
 Dalešice
 socha sv. Vendelína
 Čalonice
 akciový pivovar
 Litovany
 socha sv. Floriána
 Tulešice
 kostel sv. Václava
 Újezd
 Templštejn
 Vlčí kopec
 Krhov
 Pustý zámek
 Senorady
 Gloriet
 Kokštejn
 Kraví Hora
 Biskupice
 Lamberk
 Nový hrad
 kostel sv. Prokopa
 Biskupice
 Valeč
 Valeč
 Levnov
 Dobřínsko
 Džbánice
 Slatina
 Slatina
 kostel sv. Jiljí
 Čertův most
 Slatina
 Ratíšovice
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 Višňové
 Holoubek
 Plešice
 Kozlov
 Zňátky
 Pulkov
 Ledvice (Vémyslice)
 Rybníky
 Polánka
 Hrubšice
 Lykodery
 boží muka
 židovský hřbitov
 Moravský Krumlov
 Řeznovice
 kostel sv. Markéty
 městské opevnění
 kostel Všech svatých
 Knížecí dům
 Rokytná
 kostel sv. Leopolda
 Mikulovice
 sýpka
 pivovar
 stará radnice
 barokní most
 Jevišovice
 Kralice nad Oslavou
 kostel sv. Martina
 fara
 kaple sv. Floriána
 Jevišovice
 Náměšť nad Oslavou
 Skalice
 hrobka Haugwitzů
 Horní Dunajovice
 kostel sv. Josefa
 vodopád u Rokytné
 barokní sýpka
 Jevišovice
 Kralice nad Oslavou
 kaple Panny Marie
 Lukovany
 kostel sv. Václava
 dolní hrádek
 kostel sv. Mikuláše
 Němčičky
 Horní Lhotice
 Oslavany
 Lhota u Lipníka
 Vysoké Popovice
 Bukovina
 křížový kámen
 boží muka
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 kaple sv. Donáta
 pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 Boskovštejn
 Miroslav
 Zbraslav
Základní informace místa
ID místa: 2673
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.11.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama