Třetí nejstarší židovský hřbitov v České republice. Na ploše 12 504 metrů čtverečních se dochovalo 1800 náhrobků.
Hlavní obrázek místa
židovský hřbitov v Ivančicích
Severozápadní roh hřbitova, sekce 9 a 6.
© Tomáš Berka, 09/2009
Hřbitov se nalézá severně od centra obce, cca 250 m po ul. Mřenkova od křižovatky Oslavanská, Dolní Hlinky a Tomáše Procházky. Prohlídky lze domluvit v informačním centru (Palackého náměstí 9) nebo na tel. čísle 546 451 870, 546 419 429. Mezi ulicí a hřbitovem je ve strouze potok překlenutý mostkem s bránou. Avšak hřbitovní zeď je velice nízká, takže ji lze jednoduše překročit.
Tomáš Berka, 15.9. 2009
popis

Židovský hřbitov v Ivančicích je třetí nejstarší v České republice. Nachází se na Mřenkové ulici asi 400 metrů severně od historického centra města. Hřbitov byl v minulosti několikrát rozšířen a dnes se rozkládá na 12 504 m2. Na hřbitově se dochovalo téměř 1800 náhrobků od doby renesance do pol. 20. století. Náhrobky jsou rozděleny do devíti ucelených sekcí podle doby pohřbívání. Nejstarší stojící kámen je z roku 1552. Nápisy na náhrobcích jsou hebrejské, od pol. 19. stol německé. České nápisy jsou až ze 20. stol. Při vstupu se zachovala obřadní síň postavená v eklektickém slohu v roce 1902. Sekce 1 tzv. Nový hřbitov je v nejjížnější části, založený na pozemku přikoupeném v roce 1876, s hroby hlavně z 20. století, kdy se pomníky již podobají těm křesťanským. Sekce 2 a 3 jsou nejstaršími částmi areálu s málo dochovanými pomníky, s pomníky padlých v 1. světové válce a s Rabínským vrškem. Sekce 4 je volnou…  číst dále

dle letáku EHD 2009 (PHDr Věra Jelínková, Ing. Bohuml Smutný) a brožury Židovský hřbitov v Ivančicích (Karel Figer a Jiří Široký, 2007), 14.9. 2009

historie

Předpokládaný původní židovský hřbitov ze 13. stol. se nalézal na levém břehu Mřenkového potoka, tedy naproti hřbitovu stávajícímu (dle zprávy Judase Bauera z r. 1815). Dobu vzniku nynějšího hřbitova neznáme. Jen ji můžeme odvozovat z nejstaršího dochovaného náhrobku z roku 1552. Nejstarší dochovaný text kupní smlouvy pozemků pro hřbitov je z r. 1608, kdy byla od Bratří ze Zboru odkoupena část zahrady za třikráte po šedesáti zlatých. Podobně bylo roku 1664 za 20 zl. přikoupeno pole od Štěpána Schuberta. Po roce 1825 se hřbitov rozšířil severním směrem (sekce 6). Naposledy se hřbitov rozšiřoval r. 1878 o část pole od ivančického hrnčíře Antonína Schildbergera (tzv. Nový hřbitov – sekce1). Záznamy o opravách náhrobků existují od 2. pol. 19. stol. R. 1856 zaplatila židovská obec za stavební práce Janu Kratochvílovi z Ivančic 242 zl. a r. 1889 témuž mistrovy za další opravy 200 zl. (hřbitovní zeď, mostek a kapličky pro náhrobky při západni…  číst dále

dle brožury Židovský hřbitov v Ivančicích (Karel Figer a Jiří Široký, 2007), 15.9. 2009

Další texty historie

Půdorys místa

schéma hřbitova, M - Mřenková ulice; P - Mřenkový potok; O - obřadní síň; R - Rabínský vršek; 1-9 - sekce 1-9
© Tomáš Berka, 09/2009
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Ivančice

Místa v okolí

 synagoga
 Ivančice
 mariánský sloup
 dům pánů z Lipé
 městské opevnění
 Nová brána
 boží muka
 Na Oklikách
 Alexovice
 Stříbský mlýn
 důl Kukla
 Oslavany
 Ivančický viadukt
 kostel sv. Mikuláše
 Budkovice
 Řeznovice
 Hrubšice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Leopolda
 Rokytná
 vodopád u Rokytné
 Polánka
 kaple Panny Marie
 Prštice
 Tetčice
 Bučín
 Prštice
 synagoga
 kaple sv. Floriána
 křížová cesta
 Knížecí dům
 městské opevnění
 Moravský Krumlov
 kaple sv. Donáta
 pivovar
 Dolní Kounice
 kostel sv. Václava
 křížový kámen
 boží muka
 boží muka
 Rahnův palác
 nová radnice
 pranýř
 kostel sv. Martina
 Střelice
 židovský hřbitov
 Rosice
 Lukovany
 Omice
 Templštejn
 Senorady
 Dobřínsko
 kostel sv. Prokopa
 Levnov
 kostel sv. Markéty
 Vysoké Popovice
 kostel Všech svatých
 Šafránkův mlýn
 Kupařovice
 Příbram
 Kraví Hora
 Rybníky
 Ostrovačice
 Troubsko
 Říčany u Brna
 Loděnice
 Zbraslav
 hrobka Deymů
 Bohutice
 kaple sv. Peregrina
 Ledvice (Vémyslice)
 Hajany
 rozhledna na vodojemu
 Olbramovice
 Říčany
 Medlov
 Bosonohy
 Dukovany
 kostel sv. Kříže
 dub Troják
 Tulešice
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 Rudka
 kostel sv. Mikuláše
 dolní hrádek
 Rudka
 Horní Lhotice
 kostel sv. Václava
 dvůr Alinkov
 Kamenný vrch
 hraniční kameny
 Cvrčovice
 Nový hrad
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 Lamberk
 Džbánice
 Brno - Pisárky
 boží muka
 Pohořelice
 Brněnská přehrada
 městský dům
 vila Stiassni
 Kralice nad Oslavou
 ZOO Brno
 Jurkovičova vila
 kostel sv. Augustina
 Pustý zámek
 sýpka
 Šénvald
 Koválov
 Jinošov
 Jinošov
 Medlánky
Kontaktní informace
Kulturní a informační centrum Ivančice, Palackého náměstí 9, 664 91 Ivančice
Tel: 546 451 870, 546 419 429
http://www.ivancice.cz
kic@selfnet.cz
Základní informace místa
ID místa: 8307
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.9.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama