Polygonální kaplička z r. 1847 na místě starší, snad z 18. století. Stojí nad prameny, které zásobovaly od třetiny 19. stol. kašnu v Rokytné. V r. 1971 byla kaplička opravena a znovu slavnostně vysvěcena. Kolem vede naučná stezka.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 10/2010
Kapličku najdete v zalesněném údolíčku při naučné stezce mezi Moravským Krumlovem a vsí (dnes městskou částí) Rokytná. Je dostupná pěšky či na kole, auto lze zanechat na odbočce polní cesty ze silnice mezi Krumlovem a Rokytnou na souřadnicích N 49° 03.180 E 016° 19.753.
26.10. 2010
historie

Na místě dnešní polygonální kapličky z roku 1847 stávala starší stavba, snad z 18. století. Stojí nad prameny, které zásobovaly od první třetiny 19. století kašnu v Rokytné. Dřevěné potrubí bylo položeno roku 1836. V té době byla studánka přímo v kapličce a voda z ní odtékala do potoka. V roce 1971 byla kaplička opravena a poté znovu slavnostně vysvěcena.

© Milan Caha (zdroj: informační tabule na místě), 26.10. 2010

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Moravský Krumlov

Místa v okolí

 vodopád u Rokytné
 kostel sv. Leopolda
 kaple sv. Floriána
 Knížecí dům
 Rokytná
 městské opevnění
 Moravský Krumlov
 Budkovice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Polánka
 Řeznovice
 kostel sv. Markéty
 Hrubšice
 Alexovice
 Dobřínsko
 kostel sv. Prokopa
 Rybníky
 městské opevnění
 dům pánů z Lipé
 Ivančice
 mariánský sloup
 Nová brána
 synagoga
 židovský hřbitov
 Ledvice (Vémyslice)
 Stříbský mlýn
 Ivančický viadukt
 Na Oklikách
 Templštejn
 Bohutice
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 Oslavany
 důl Kukla
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 Olbramovice
 Tulešice
 synagoga
 Senorady
 Našiměřice
 Dukovany
 Džbánice
 dvůr Alinkov
 Dolní Kounice
 Loděnice
 kostel sv. Martina
 Levnov
 Kraví Hora
 Kupařovice
 kostel sv. Václava
 Prštice
 Lukovany
 Rešice
 Miroslav
 sýpka
 kostel sv. Markéty
 Prštice
 Skalice
 kaple sv. Donáta
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Kunhuty
 křížový kámen
 boží muka
 Hostěradice
 Branišovice
 Pustý zámek
 Tetčice
 Horní Kounice
 Bučín
 Rabštejn
 křížová cesta
 Medlov
 pivovar
 Rahnův palác
 nová radnice
 pranýř
 Vysoké Popovice
 kostel sv. Martina
 Rosice
 Střelice
 Lipňany
 Cvrčovice
 Omice
 Babylon
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Anny
 Višňové
 Jiřice u Miroslavi
 boží muka
 Pohořelice
 Šafránkův mlýn
 Vlčí kopec
 městský dům
 Gloriet
 Nový hrad
 Horní Dunajovice
 Lamberk
 Želetice
 Želetice
 Vlasatice
 Troubsko
 Leopoldov
 Čertův most
 Žerotice
 Zňátky
 Bosonohy
 dub Troják
 Tvořihráz
Základní informace místa
ID místa: 9464
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.10.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama