Barokní zámek postavil r. 1701 na místě zaniklé tvrze Augustin A. Schönowetz z Ungarswerthu. Od r. 1725 střídání majitelů, za Viléma Hohenzollerna r. 1925 pozemková reforma - zámek koupil V. Skřivan. Po r. 1948 zámek znárodněn, v majetku JZD (byty), postupně zchátral. Po r. 1989 vrácen v restituci.
Hlavní obrázek místa
© Luboš Čermák, 02/2012

Zámek Smilov

O vesnici Smilov pochází první zmínka z roku 1308, kdy byla v majetku rodu Lichtemburků. Ještě v l. 1566-75 se ve vsi připomíná jen poplužní dvůr. Tvrz se poprvé přímo zmiňuje patrně až roku 1594, kdy Kryštof Vojkovský z Milhostic prodal smilovský majetek Pavlu Mitrovskému z Nemyšle a na Jitkově. V držení Mitrovských přetrvává Smilov do r. 1628, kdy jej získává jihlavský císařský rychtář Jan Heidler z Bukové a připojuje jej k svému střítežskému panství. Tvrz zanikla někdy během třicetileté války (1618-1648), neboť r. 1651 se uvádí ve vsi jen poplužní dvůr. V roce 1701 vystavěl nový majitel Smilova, Augustin Arnošt Schönowetz (Šanovec) z Ungarswerthu na místě původní tvrze jednoduchý barokní zámek, jednopatrovou budovu obdélníkového půdorysu se sedlovou střechou, valeně sklenutým přízemím a prostým vchodem, vedoucím z hospodářského dvora. R. 1725 Smilov prodán střítežskému panství a jeho novými majiteli se stala hrabata Sinzendorfové. Majitelé se rychle střídali (r. 1736 Filip Ludvík Pachta z Rájova, poté litoměřický biskup Mořic Adolf Karel Saský, od r. 1755 Josef Karel Palm-Guldenfingen. R. 1841 koupil zadlužené panství kníže Karel Antonín z Hohenzollern-Sigmaringen, po něm jej vlastnili jeho nástupci Antonín a Vilém. Koncem 19. stol. byla upravena fasáda, vstupní průčelí člení římsy a ploché lizény, okna mají v přízemí rovné a v patře trojúhelníkové a půlkruhové římsy. Za Viléma proběhla r. 1925 pozemková reforma a Smilov r. 1925 koupil jeho bývalý nájemce, statkář Václav Skřivan. Soukromým statkem byl Smilov až do znárodnění po r. 1948. Novým uživatelem se stalo JZD Štoky, které v zámku umístilo byty zaměstnanců a v přízemí zřídilo kancelář. Léta používání družstvem se na objektu nemálo podepsalo, především absencí řádné údržby. Nejhůře však budovu poškodila zatékající voda. Restituentům se tak do rukou po r. 1989 dostala neobývaná…  číst dále
Luboš Čermák, E. Horáková podle zdroje Ohrožené Hrady, zámky a tvrze Čech - 2. díl, Jiří Úlovec, nakl. Libri 2005, 21.2. 2012
Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Smilov

Místa v okolí

 Most sv. Lutriána
 Skřivánek
 rychta (dům čp. 73)
 Tržní panák
 Štoky
 kamenný most
 kutiště Poperk
 židovský hřbitov
 Klešter
 Hadrburg
 Polná
 kostel sv. Kateřiny
 Dolní brána
 Panský pivovar
 děkanství
 kostel sv. Barbory
 kamenný most
 Hnátův kámen
 kostel sv. Kateřiny
 dům U Rytířů
 Hastrmanka
 Měšťanský pivovar
 stará radnice
 morový sloup
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 kostel sv. Vojtěcha
 Židovské město
 městské opevnění
 Stamicův dům
 boží muka
 židovský hřbitov
 synagoga
 Štáflova chalupa
 židovský hřbitov
 Přibyslavská věž
 Úsobí
 Přibyslav
 boží muka
 boží muka
 Kvasetice
 Žižkova mohyla
 Ronovský most
 Ronov nad Sázavou
 rozhledna Rudný
 boží muka
 boží muka
 návesní kaple
 Ronov
 hraniční kámen
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 zámecká sýpka
 Herálec
 Větrný Jeníkov
 Věž
 boží muka
 kaple sv. Václava
 Česká Bělá
 boží muka
 kostnice
 Rytířsko
 Ronovec
 židovský hřbitov
 Jamné
 Henčov
 hraniční kámen
 zvonička
 Železné Horky
 Dolní Krupá
 kostel sv. Víta
 Plandry
 Staré Hory
 boží muka
 Helenín
 železniční most
 pamětní kámen
 kaple
 Legiodům
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 fara
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Anny
 Rudolec
 Rantířov
 kostnice
 kaple sv. Jakuba
 kovárna
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 10726
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.9.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama