Železný kříž na několikrát odstupňovaném kamenném podstavci. Vyznačen na mapě z roku 1825. Postavili jej Jan a Františka Všetečkovi z Vícenic ke cti a chvále boží. Stojí na kraji pole v půli cesty mezi Náměští a Vícenicemi.
Hlavní obrázek místa
Kříž na okraji pole u Náměště nad Oslavou
© Pavel Semple 09/2021
Kříž stojí na okraji pole na návrší v katastru Náměště nad Oslavou. Na město je od něj pěkný panoramatický pohled. Pole bude časem zastavěno, město se může rozrůstat jedině tímto jihozápadním směrem. Jižně od kříže je strmý zalesněný Vícenický žleb s nevelkou přehradou. Ke kříži vede pěšina z ulice Zborovská, vzdálenost je asi 100 m. Pěšina pokračuje dál po okraji lesa v délce 1 km ke staré silnici do Vícenic.
Pavel Semple, 8.6. 2022
popis

Několikrát odstupňovaný hranolový podstavec stojí na nízkém čtverhranném soklu. Směrem vzhůru se postupně zužuje. Na podstavci stojí železný kříž s korpusem Ježíše Krista. Kříž je zezadu od země podepřen kovovou tyčí. V dolní části podstavce je nápis „Tento křiz jest postawen ke cti a chwale bozi od Jana a Frantiski Fsetecki z Wicenic”. Donátoři Jan a Františka Všetečkovi tedy žili v nedalekých Vícenicích u Náměště nad Oslavou.

Pavel Semple, 8.6. 2022

historie

Kříž je vyznačen na císařském povinném otisku stabilního katastru z roku 1825. Tehdy k němu vedla přímá polní cesta vzhůru do kopce od severovýchodu, z dnešního Náměstí Míru. Pozůstatky této cesty se dochovaly v rozvrhu ulic na obou stranách železniční tratě. U kříže polní cesta končila, později byla odstraněna orbou. Kříž mohl sloužit lidem z Vícenic při jejich pěších cestách do Náměště nad Oslavou. Stojí téměř v polovině vzdálenosti mezi vícenickým kostelem svatého Marka a náměšťským kostelem svatého Jana Křtitele. Z Vícenic k němu mohla vést pěšina přes Vícenický žleb.

Pavel Semple, 8.6. 2022

Další texty historie
Vysočina,  Třebíč  (TR), Náměšť nad Oslavou

Místa v okolí

 stará radnice
 fara
 hrobka Haugwitzů
 barokní most
 pivovar
 Zňátky
 Kralice nad Oslavou
 Čertův most
 Ocmanice
 Okárec
 Kralice nad Oslavou
 kostel sv. Martina
 Šénvald
 Jinošov
 Jinošov
 Nový hrad
 Lamberk
 Gloriet
 Vlčí kopec
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Klimenta
 Jasenice
 Kokštejn
 Horní Lhotice
 dolní hrádek
 Vaneč
 Holoubek
 Pyšel
 Kozlov
 Plešice
 Čalonice
 Babylon
 akciový pivovar
 Kraví Hora
 Tasov
 Dalešice
 Dub
 Levnov
 Valeč
 Valeč
 Vysoké Popovice
 Senorady
 pivovar
 Lukovany
 Rabštejn
 smírčí kříž
 Hostákov
 kostel sv. Václava
 pivovar
 Hrotovice
 Rudka
 Budišov
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Vendelína
 boží muka
 Devět křížů
 boží muka
 Rudka
 Zbraslav
 křížový kámen
 socha sv. Floriána
 boží muka
 boží muka
 Dolní Heřmanice
 kaple sv. Donáta
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Lipňany
 socha sv. Šebestiána
 Nárameč
 Dukovany
 Příbram
 Osová
 Mstěnice
 Krhov
 Templštejn
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
 mlýn ve Žlebě
 kostel sv. Vavřince
 Domašov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Mikuláše
 Lhota u Lipníka
 Lykodery
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 Oslavany
 kaple sv. Anny
 důl Kukla
 Hrubšice
 Řeznovice
 Vlčatín
 Polánka
 Deblín
 Budkovice
Základní informace místa
ID místa: 16417
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.6.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama