Dvoustupňový vodopád na drobném přítoku říčky Rokytné, asi 800 m jihovýchodně od centra stejnojmenné obce. Spodní stupeň má výšku cca 11 m, horní stupeň cca 4 m. V zimě se zde vytváří ledopád.
Hlavní obrázek místa
© Michal Brůža, 05/2011
Vodopád se nachází blízko obce Rokytná v bočním údolí. Pokud půjdete po silnici dolů z obce k řece a zde odbočíte před mostem po proudu podél řeky (po modré turistické značce) najdete po chvíli ukazatel k vodopádu. Zde odbočíte a podél potůčku dojdete údolím až na místo. Tento poslední úsek je dostupný jen pěšky. Pokud přijedete autem, je nejlépe jej odstavit někde v obci nebo u silnice. Celkem je vodopád od silnice vzdálen cca 800 m.
David Hamza , 7.12. 2009
popis

Vodopád u obce Rokytná se nachází v údolí na drobném potůčku, který je přítokem říčky Rokytné. Vodopád je dvoustupňový – spodní stupeň má výšku cca 11 m, horní stupeň vzdálený cca 10 m má výšku přibližně 4 m. Vodopád se přelévá přes slepencovou skálu. Potůček má poměrně malou vydatnost, navíc částečně mizí pod terénem a v létě vysychá. Proto je pro návštěvu nejlepší doba se zvýšeným průtokem – například na jaře při tání sněhu. Krásný je vodopád i v zimě, kdy se zde vytváří ledopád.

David Hamza , 7.12. 2009

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Rokytná

Místa v okolí

 kaple Panny Marie
 kostel sv. Leopolda
 Rokytná
 kaple sv. Floriána
 Knížecí dům
 městské opevnění
 Moravský Krumlov
 Budkovice
 Polánka
 boží muka
 židovský hřbitov
 Řeznovice
 Hrubšice
 Alexovice
 kostel sv. Markéty
 Dobřínsko
 kostel sv. Prokopa
 Rybníky
 dům pánů z Lipé
 Ivančice
 mariánský sloup
 Nová brána
 městské opevnění
 synagoga
 židovský hřbitov
 Ledvice (Vémyslice)
 Stříbský mlýn
 Ivančický viadukt
 Templštejn
 Na Oklikách
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 Oslavany
 důl Kukla
 Bohutice
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 Olbramovice
 Tulešice
 Senorady
 synagoga
 Dukovany
 dvůr Alinkov
 Džbánice
 Dolní Kounice
 Našiměřice
 kostel sv. Martina
 Levnov
 Loděnice
 Kraví Hora
 kostel sv. Václava
 Lukovany
 Rešice
 Prštice
 Kupařovice
 kaple sv. Donáta
 křížový kámen
 boží muka
 Miroslav
 sýpka
 Prštice
 kostel sv. Markéty
 Skalice
 Pustý zámek
 kostel sv. Vavřince
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 Tetčice
 Horní Kounice
 Bučín
 Branišovice
 Rabštejn
 křížová cesta
 pivovar
 Vysoké Popovice
 kostel sv. Martina
 Rahnův palác
 nová radnice
 pranýř
 Rosice
 Medlov
 Lipňany
 Střelice
 Omice
 Babylon
 Cvrčovice
 kostel Všech svatých
 Višňové
 Vlčí kopec
 Šafránkův mlýn
 boží muka
 Gloriet
 Nový hrad
 Lamberk
 Pohořelice
 městský dům
 Horní Dunajovice
 Želetice
 Želetice
 Vlasatice
 Troubsko
 Čertův most
 Žerotice
 Leopoldov
 Zňátky
 Bosonohy
 dub Troják
Základní informace místa
ID místa: 8589
Typ místa: voda
Podkategorie: vodopád
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.12.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama