Půvpdní tvrz přestavěna okolo r. 1600 na renesanční zámek, barokně upraven poč. 18. století. Úpravy r. 1793, současná klasicistní podoba z r. 1831. V současnosti využíván jako výchovný ústav pro chlapce.
Hlavní obrázek místa
Zámek od sv.
© Dušan Dohňanský 10/2020
Vzhledem k účelovému využití není zámek příliš atraktivní z turistického hlediska. Interiéry zámku jsou nepřístupné a zámek si lze prohlédnout pouze z exteriéru. Zámek se však nachází v rozsáhlém parku (přes 15 hektarů), který je volně přístupný a jistě stojí za návštěvu, vzhledem ke své unikátnosti. Na začátku 19. století zde bylo vysázeno množtví cizokrajných dřevin, které se dochovaly dodnes. Za zmínku určitě stojí ojedinělý mohutný exemplář cedru libanonského (průměr koruny 15,6 m). Z dalších dřevin je možné jmenovat např. jedli řeckou, kaštan jedlý, jinan dvoulaločný, svitel latnatý, jilm lysý, nahovětvec kanadský atd. Park je využíván i pro účely výchovného ústavu, takže se zde nachází i zahradnictví se skleníkem a chovatelský dvorek se zvířaty (ovce, kozy, různé druhy drůbeže). Torzálně se dochovaly i některé drobné stavby a sochařská výzdoba parku.
David Hamza , 22.11. 2009
historie

Ve Višňovém původně stála tvrz, na níž sídlil domácí vladycký rod; bratři Jan a Matouš z Višňového se připomínají již v r. 1234. Od poloviny 15. století drželi tvrz vladykové z Petrovce, později rod z Lipé, v období kolem Bílé hory Zahrádečtí ze Zahrádek, kteří přikoupili ke statku Džbánice a Trstěnice. Na počátku 18. století postavili Jan Gabriel ze Selb a jeho dcera Kateřina Jankovská z Vlašimi na místě tvrze barokní dvouposchoďový zámek s mansardovou střechou a cibulovitou věží. V r. 1796 k němu přistavěli Taafové jednopatrové křídlo. Později se na Višňovém vystřídalo několik majitelů. Od r. 1836 patřilo panství Spiegel-Diesenbergům, kteří přestavěli zámek v klasicistním stylu. Zámek je pozoruhodný především barokními plastikami z druhé poloviny 18. století; na počátku 19. století zde byl zřízen park s vynikajícími dendrologickými unikáty.

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku – Jižní Morava, Svoboda, Praha 1981, 23.11. 2009

Další texty historie
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Višňové

Místa v okolí

 Pustý zámek
 Horní Dunajovice
 Mikulovice
 Džbánice
 Horní Kounice
 Želetice
 Želetice
 sýpka
 Skalice
 Němčičky
 Žerotice
 Tavíkovice
 dvůr Alinkov
 Tvořihráz
 Ratíšovice
 Plaveč
 Rešice
 Tulešice
 kaple Panny Marie
 Bohunice
 Újezd
 Lapikus
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 Ledvice (Vémyslice)
 Slatina
 Slatina
 Slatina
 Rybníky
 Únanov
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Anny
 Lipňany
 Litovany
 Dobřínsko
 poklona
 poklona
 Jevišovice
 kostel sv. Prokopa
 poklona
 poklona
 Jevišovice
 poklona
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Dukovany
 kostel sv. Markéty
 Jevišovice
 Biskupice
 Biskupice
 Mstěnice
 zaniklá ves Mstěnice
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 Miroslav
 Mstěnice
 Plenkovice
 boží muka
 Rabštejn
 Lechovice
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Moravský Krumlov
 Kravsko
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 Knížecí dům
 kostel Všech svatých
 Templštejn
 smírčí kříž
 smírčí kříž
 kaple sv. Floriána
 Červený most
 Pulkov
 Polánka
 Dyje
 městské hradby
 Pražská brána
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Vavřince
 Ugartův palác
 Hrotovice
 Rokytná
 kaple Panny Marie
 vodopád u Rokytné
 Althanský palác
 znojemské podzemí
 pivovar
 socha sv. Vendelína
 kostel sv. Leopolda
 Allein
 Daunův palác
 Radniční věž
 Vlkova věž
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 boží muka
 Krhov
 kostel sv. Václava
 socha sv. Šebestiána
 Řeznovice
 Hrubšice
 Vrbkův kámen
 Budkovice
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 Břežany
 Králův stolec
 boží muka
Kontaktní informace
Výchovný ústav
Zámek 1
671 38 VIŠŇOVÉ
Tel: 515339102; 515339788
http://www.vuvisnove.euweb.cz/
vumvisno@mboxzn.cz
Základní informace místa
ID místa: 8563
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.11.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama