První zmínka o obci je z r. 1310. Na místě staršího románského kostela byl asi ve 2. čtvrtině 14. stol. postaven gotický kostel, který je prvně zmiňován r. 1345. V kostele jsou části gotických maleb, citáty z Písma z r. 1580 a náhrobek Jindřicha Kralického z Kralic. U kostela pomník Bible kralické.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 12/2014
Obec Kralice nad Oslavou se nachází v kraji Vysočina na východ od okresního města Třebíče asi 2 km východním směrem od Náměště nad Oslavou. Filiální gotický kostel sv. Martina stojí v Martinské ulici u památníku Bible kralické, v němž je i muzeum Bible a vedle jsou zachovány pozůstatky kralické tvrze, kde se Bible tiskla.
Luděk Vláčil- zdroj: http://www.kralicenosl.cz, 11.12. 2015
historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1310, kdy se uvádí jméno Mikuláš z Kralic. Nedaleko tvrze, v místě staršího románského kostela či rotundy, byl zřejmě ve 2. čtvrtině 14. století založen současný gotický kostel. Poprvé se kostel zmiňuje roku 1345 v souvislosti s místním farářem. Kostelní věž patrně plnila v minulosti i obrannou funkci. Od poloviny 16. století byl kostel modlitebnou Jednoty bratrské. V interiéru kostela jsou zachovány části gotických maleb a citáty z Písma, které jsou datovány do roku 1580. V kostele se nacházejí tři hroby, z nichž jedna je hrobem Jindřicha Kralického z Kralic. Farní kostel sloužil zároveň místním pánům a jeho rodině jako oratoř. V letech 1956-1957 byl kostel rozsáhle rekonstruován. Dnes patří Kralice nad Oslavou k farnosti v Jinošově.

Luděk Vláčil- zdroj:http://www.mzm.cz/pamatnik-bible-kralicke/historie-kralic-nad-oslavou/, 11.12. 2015

Vysočina,  Třebíč  (TR), Kralice nad Oslavou

Místa v okolí

 Kralice nad Oslavou
 Kralice nad Oslavou
 dolní hrádek
 Horní Lhotice
 Šénvald
 pivovar
 barokní most
 fara
 stará radnice
 Jinošov
 hrobka Haugwitzů
 Zňátky
 Jinošov
 Čertův most
 Nový hrad
 Lamberk
 Gloriet
 Vlčí kopec
 Vysoké Popovice
 kostel sv. Klimenta
 Ocmanice
 Kraví Hora
 Jasenice
 Levnov
 Lukovany
 kostel sv. Václava
 Rudka
 Senorady
 Babylon
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 křížový kámen
 Zbraslav
 Kokštejn
 Rudka
 kaple sv. Donáta
 Příbram
 Čalonice
 Devět křížů
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Vaneč
 Pyšel
 Holoubek
 kostel sv. Vavřince
 Kozlov
 Plešice
 Domašov
 akciový pivovar
 kostel sv. Martina
 Rabštejn
 Dalešice
 mlýn ve Žlebě
 Tasov
 kostel sv. Mikuláše
 Templštejn
 Oslavany
 Dub
 Říčany
 důl Kukla
 Dukovany
 Valeč
 Valeč
 Rosice
 pivovar
 Rahnův palác
 nová radnice
 pranýř
 kostel sv. Martina
 smírčí kříž
 Kubův most
 křížová cesta
 boží muka
 Říčany u Brna
 Hrubšice
 Lipňany
 smírčí kříž
 Osová
 pivovar
 Hrotovice
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Anny
 socha sv. Vendelína
 Řeznovice
 Ostrovačice
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 socha sv. Floriána
 boží muka
 Polánka
 Mstěnice
 Budišov
 boží muka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
 socha sv. Šebestiána
 Ivančice
 synagoga
 mariánský sloup
 dům pánů z Lipé
 Dolní Heřmanice
 městské opevnění
 Rokytná
 Nová brána
 Alexovice
 kostel sv. Leopolda
 Deblín
 Krhov
 Budkovice
 Lažánky
 Čertova hráz
 Na Oklikách
 Budkovické hradiště
 Stříbský mlýn
 Vohančice
Základní informace místa
ID místa: 12615
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.12.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama