Vznik původně vrchnostenského domu jako součástí dvora není písemně zachycen. Až v roce 1740 je v klášterním urbáři tento dům poprvé označován jako zámek. V té domě byla obec se dvorem majetkem kláštera dominikánů ve Znojmě. V roce 1926 v rámci I. pozemkové reformy dvůr koupil František Sova a vlastnil jej až do 50. let 20. století.
Hlavní obrázek místa
Čelní západní průčelí zámku
© Dušan Dohňanský 08/2019
První zpráva o Ratíšovicích pochází z roku 1358, kdy ji bratři Protiva a Markvart ze Šenkenberka postoupili Bunonovi a jeho sestře Jutce. Přídomek "z Ratíšovic" používá v roce 1374 Anna, v roce 1376 Ofka a její manžel Maršík. Ale údaje o nějakém šlechtickém sídle neexistují, a to až do 17. století. Vždy se připomíná jenom dvůr. V roce 1666 Marie Dorota z Osteschau a její manžel Vít Nattermann prodali Ratíšovice klášteru dominikánů ve Znojmě. Ti využívali pro správu majetku tzv. vrchostenský dům, který je v roce 1740 v klášterním urbáři poprvé označován jako zámek. Není však známo kdo a kdy jej vybudoval. V roce 1926 koupil od kláštera dvůr i se zámkem František Sova a hospodařil v něm až do 50. let 20. století, kdy mu byl majetek zkonfiskován. Dvůr se stal sídlem JZD a rychle chátral. Po roce 1989 byl navrácen dědicům Františka Sovy. Kromě opravené střechy ale chátrá i nadále. Zámek tvoří západní trakt totálně zdevastovaného dvora. Je to jednopatrová obdélniková budova s valbovou střechou. Vstup na západní straně je tvořen barokním portálem, nad nímž je výklenek, který byl údajně opatřen klášterním znakem. Některé rohové části jsou tvořeny bosovaným zdivem.
2.6. 2020
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Ratišovice

Místa v okolí

 Újezd
 Slatina
 Slatina
 Slatina
 Jevišovice
 Jevišovice
 kostel sv. Josefa
 barokní sýpka
 Jevišovice
 Mikulovice
 Tavíkovice
 Biskupice
 Biskupice
 Litovany
 Němčičky
 Lapikus
 Višňové
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 Pulkov
 Horní Kounice
 Pustý zámek
 Mstěnice
 Bukovina
 Horní Dunajovice
 Plenkovice
 Boskovštejn
 Mstěnice
 Rešice
 Kravsko
 Pavlický dvůr
 Tvořihráz
 kostel sv. Prokopa
 Únanov
 dvůr Alinkov
 Lipňany
 Želetice
 Želetice
 Džbánice
 Žerotice
 Hostim
 smírčí kříž
 Krhov
 smírčí kříž
 socha sv. Floriána
 Tulešice
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Vendelína
 Hrotovice
 socha sv. Šebestiána
 pivovar
 kostel sv. Václava
 sýpka
 kostel sv. Lukáše
 Šenkenberk
 Skalice
 Myslibořice
 Rabštejn
 židovský hřbitov
 Bohunice
 Dukovany
 Dalešice
 akciový pivovar
 Lykodery
 Červený most
 Pražská brána
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 Babylon
 kostel sv. Prokopa
 Lesná
 Templštejn
 Ratibořice
 Lechovice
 Čížov
 Senorady
 Allein
Základní informace místa
ID místa: 14932
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 2.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama