Vznik původně vrchnostenského domu jako součástí dvora není písemně zachycen. Až v roce 1740 je v klášterním urbáři tento dům poprvé označován jako zámek. V té domě byla obec se dvorem majetkem kláštera dominikánů ve Znojmě. V roce 1926 v rámci I. pozemkové reformy dvůr koupil František Sova a vlastnil jej až do 50. let 20. století.
Hlavní obrázek místa
Čelní západní průčelí zámku
© Dušan Dohňanský 08/2019
První zpráva o Ratíšovicích pochází z roku 1358, kdy ji bratři Protiva a Markvart ze Šenkenberka postoupili Bunonovi a jeho sestře Jutce. Přídomek "z Ratíšovic" používá v roce 1374 Anna, v roce 1376 Ofka a její manžel Maršík. Ale údaje o nějakém šlechtickém sídle neexistují, a to až do 17. století. Vždy se připomíná jenom dvůr. V roce 1666 Marie Dorota z Osteschau a její manžel Vít Nattermann prodali Ratíšovice klášteru dominikánů ve Znojmě. Ti využívali pro správu majetku tzv. vrchostenský dům, který je v roce 1740 v klášterním urbáři poprvé označován jako zámek. Není však známo kdo a kdy jej vybudoval. V roce 1926 koupil od kláštera dvůr i se zámkem František Sova a hospodařil v něm až do 50. let 20. století, kdy mu byl majetek zkonfiskován. Dvůr se stal sídlem JZD a rychle chátral. Po roce 1989 byl navrácen dědicům Františka Sovy. Kromě opravené střechy ale chátrá i nadále. Zámek tvoří západní trakt totálně zdevastovaného dvora. Je to jednopatrová obdélniková budova s valbovou střechou. Vstup na západní straně je tvořen barokním portálem, nad nímž je výklenek, který byl údajně opatřen klášterním znakem. Některé rohové části jsou tvořeny bosovaným zdivem.
2.6. 2020
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Ratišovice

Místa v okolí

 Újezd
 Slatina
 Slatina
 Slatina
 Jevišovice
 Jevišovice
 kostel sv. Josefa
 barokní sýpka
 Jevišovice
 Mikulovice
 Tavíkovice
 Biskupice
 Biskupice
 Litovany
 Němčičky
 Lapikus
 Višňové
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 Pulkov
 Horní Kounice
 kaple sv. Anny
 Pustý zámek
 poklona
 poklona
 Mstěnice
 Bukovina
 poklona
 Horní Dunajovice
 Plenkovice
 Boskovštejn
 poklona
 Mstěnice
 Rešice
 poklona
 Kravsko
 Pavlický dvůr
 Tvořihráz
 kostel sv. Prokopa
 Únanov
 dvůr Alinkov
 Lipňany
 Želetice
 Želetice
 Džbánice
 Žerotice
 Hostim
 smírčí kříž
 boží muka
 Krhov
 smírčí kříž
 socha sv. Floriána
 Tulešice
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Vendelína
 Hrotovice
 socha sv. Šebestiána
 pivovar
 kostel sv. Václava
 sýpka
 kostel sv. Lukáše
 Šenkenberk
 Skalice
 Myslibořice
 Rabštejn
 židovský hřbitov
 Bohunice
 Dukovany
 Ctidružice
 Dalešice
 akciový pivovar
 Lykodery
 Červený most
 boží muka
 Pražská brána
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 Babylon
 kostel sv. Prokopa
 boží muka
 Lesná
 Bohušice
 Templštejn
 Ratibořice
 Lechovice
 Čížov
 Senorady
 Allein
Základní informace místa
ID místa: 14932
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 2.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama